Návštěvy bytů

Byt jako sen kavárenských povalečů

Od   | 

Co dělá kavárnu útulnou? Zábavné obrazy, originální nábytek a svoboda. To všechno najdete v bytě v Göteborgu.

Bílá podlaha, bílé stěny, velká okna: už na první pohled je patrné, že o dostatek denního světla zde nebude nouze. Spojení kuchyňského koutu a jídelny s obývacím pokojem tvoří díky velkým oknům a dveřím na balkon báječně prosvětlené místo. Bílá podlaha podněcuje pocit čistoty. Celý byt pak opticky působí větší. Barevné obrazy s bláznivými a hravými motivy opic, které se chovají jako lidé, mu dodávají barevný kontrast a rozhodně nejsou svázané konvencemi.

Jídelní kout je jako z vystřižený z oblíbeného bistra. Starší dřevěný stůl a soubor designových židlí od legendárního Hanse Wegnera svou patinou dokazují, že nejde o žádné rychlokvašky, ale nábytek s historií.  Jídelní kout doplňuje jednoduchý plechový lustr.

Kuchyňskou linku bytoví designeři navrhli tak, že kromě úložných skříněk a šuplíků ponechali horní police otevřené. Toto nevšední řešení nás určitě zaujme na první pohled již při vstupu do kuchyně. Pozor, není nejpraktičtější – budete stále muset hlídat, aby na hrníčky nesedal prach. Výsledný efekt vám ale náročnější péči vynahradí.

V kuchyňském koutě jsou přiznané přívody vody, odtahy i elektřina. Nechybí kvalitní kávovar, praktický masivní kovový robot a bledě modrá lednice značky Smeg. Bílé obklady a osvětlení z žárovek na výrazných kabelech podtrhuje celkové ladění do oblíbeného retro stylu.

Z jídelny můžeme přejít rovnou na balkon, který návštěvníky opět zviklá: jsme doma nebo v příjemné kavárně? Asi jste si už v podobných křesílcích na nějaké kavárenské zahrádce už někdy hověli. Příjemnou atmosféru bistra si tak majitelé mohou kdykoliv připomínat.

I na malý balkon se při troše dobré vůle dostane vše potřebné. Atmosféra centra města vynahradí i malý prostor. Vybavení a doplňky v přírodních materiálech a barvách působivě doplňují materiály kovové, pocit pohodlí a komfortu zase polstrované židle a koberce. Jehličnany užité jako dekorace můžete bez problémů používat i jindy, než jen v adventním čase.

Když se vrátíme zpět do obývacího pokoje, vidíme jednoduše zvolené uspořádání, které vzhledem k omezenému prostoru nelze více měnit. Dominantou je bezesporu velký červený obraz s opicemi a pestrý textil z cest: ikatové polštáře z Indie, perský koberec z Turecka. Konzolové police připevněné na zdi slouží jako knihovna a současně jako televizní stolek.

Vedle obývacího pokoje se nachází malá ložnice, kterou oddělují staré křídlové dveře. Jejich patina vyzdvihuje osobitost celého bytu, v němž se prolíná styl moderní i retro. Osvětlení v podobě girlandy žárovek je rovněž velmi zajímavým řešením, které vnáší do interiéru příjemné nepřímé světlo.

Samotná ložnice je účelně a jednoduše zařízena. Manželskou postel se střídmým dvoubarevným povlečením zdobí dva obrazy v pařížském bistro stylu. Nepřehlédnutelné je velké zrcadlo, které je umístěno přesně naproti balkonovým dveřím, takže odráží dostatek denního světla do ložnice, kde okna nejsou.

Úložný prostor pro šaty je chytře a elegantně umístěn na protější straně manželské postele. Za závěsem z pevné látky se nachází šatní tyče ve dvou patrech tak, aby na ně šlo pohodlně pověsit košile, saka, halenky i jiné drobnosti. Pod tímto závěsným systémem se nachází kovové výsuvné koše na spodní prádlo a další oděvní doplňky. Účelný systém majitelé pořídili přesně podle hesla: za málo peněz hodně muziky.

Zbylý úložný prostor pro objemnější věci se nachází ve vstupní chodbičce. I ta je běloskvoucí: jednolitá barva pomáhá netříštit prostor a prosvětluje i jinak temnou předsíň. Naproti věšáku s botníkem je další velké zrcadlo ve zlatém rámu. Dveře po pravé straně vedou do koupelny.

Koupelna je spojená s WC, což je v takto prostorově malých bytech většinou nevyhnutelné řešení. Neutrálně zvolené barvy korespondují s ložnicí i kuchyní.  Netradičně zvolené kontrastní černé prkýnko, je hravou tečkou místnosti.

Text: Izabela Hánová

Komentáře

You must be logged in to post a comment Login