Návštěvy bytů

Bydlí ve dvou v 1+1 a k životu jim nic nechybí

Od   | 

Říkáte si, že bydlení v malém bytě je nanejvýš přechodnou záležitostí? Pokud neplánujete rozšiřovat rodovou linii nebo už děti vylétly z hnízda, pak vám ukážeme pravý opak. I na rozloze 40 m2 se totiž dá žít s dostatkem pohodlí a soukromí. I ve dvou.

Malý, jednopokojový byt se nachází ve švédském Göteborgu, proto se přímo nabízelo jeho zařízení ve skandinávském stylu, o které se postarala místní makléřsko-návrhářská firma Alvhem.

Už při prvním kroku za vchodové dveře na vás dýchne světlo a čistota. To proto, že stěny i většina nábytku jsou v bytě sladěny do bílé barvy, která dokonale opticky zvětší i tu nejmenší komůrku. O tento „klam“ se zasluhuje i dřevěná podlaha v jemně krémovém odstínu.

V části obývacího pokoje upoutá pozornost jednoduchá pohovka s tmavě šedým přehozem a doplněná dekorativními polštáři, což je pro tento styl více než typické. Aby prostor nepůsobil příliš chladně, umístili návrháři do místnosti drobný nábytek a doplňky v přírodním provedení. Sami jistě uznáte, že malé odkládací stolky nebo proutěný květináč vytváří hned příjemnější atmosféru.

Obývací stěna je tu řešená skutečně minimalisticky. Televizní stolek slouží spíše jako úložný prostor pro boxy na nezbytné drobnosti a zároveň jako odkládací plocha. Třeba na knížky a časopisy, které je v ohýbaném křesle pod oknem radost číst. Návrháři ale nezapomněli ani na čtenářské večery pod lampou, kterou chytře umístili na rohovou trubku od topení.

Do stejné místnosti se vešel i netradičně řešený ložní prostor, který je od obýváku oddělený zděnou příčkou. Ta majitelům dopřává dostatek soukromí a její výstavbou bylo zaručeno maximální využití tohoto malého prostoru.

Samotná ložnice je, stejně jako obývací pokoj, řešena jednoduše, ale prakticky a útulně. Vždyť co víc je potřeba ke zdravému spánku? Stačí pohodlná postel a měkké ložní prádlo, do kterého se každý rád zachumlá, ať je léto nebo zima. Samozřejmě tu nechybí ani nástěnné lampičky a skromná knihovna.

Nespornou výhodou tohoto bytu je samostatná šatna, kterou by ocenila nejedna žena. Ano, nepojme sice tolik oblečení a bot, které většinou doma máme, ale je dobrou ukázkou toho, kolik věcí k životu v malém bytě potřebujeme. Jednoduché, nástěnné zrcadlo tuto úzkou místnost zesvětluje i zvětšuje. Návrháři zároveň využili čelní stěnu, ze které vykouzlili útulnou pracovnu.

Kuchyň se také nerozprostírá na velké ploše, ale naprosto dostačuje běžným denním potřebám. Bílým předním plochám dokonale kontrastuje zástěna z černé mozaiky a šedomodrá tapeta na straně jídelního stolu, ke kterému se pohodlně usadí čtyři strávníci. Celý prostor příjemně osvětlují sluneční paprsky z přilehlého balkonu.

Ten sice neposkytuje obzvlášť hezký výhled, ale užít si volnou chvilku a posedět tu u čaje nebo kávy, s knížkou nebo partnerem, je každodenním přepychem, který v sobě tento byt skrývá.

Zdroj: Freshome

Komentáře

You must be logged in to post a comment Login