Architektura a design

Bydlení v korunách stromů

Od   | 

Myšlenka mít obydlí na stromě je stejně stará jako sny dětí, a to nejen malých. Utéci někam na nepřístupné místo nad zem, kde je možno snít, osnovat tajné plány či trávit čas bez dohledu ostatních. 

Lze říci, že domy na stromech jsou malé obytné jednotky srovnatelné svou velikostí s obytným karavanem. Naše legislativa tento způsob bydlení nedefinuje, ale řada příkladů ze zahraničí ukazuje, že realizace stromových příbytků již dnes nemusí být pouhou pohádkou. Řada firem stavbu těchto obydlí nabízí. Dětem je možno vybudovat útočiště, místo pro jejich hry a dobrodružství, a pro dospělé pak romantické místo v ústraní pro odpočinek a zábavu s přáteli. Místo pro stromový čajový či meditační příbytek, ubytování pro hosty, rozhlednu nebo letní byt se snad najde v každé soukromé zahradě. Ne však na veřejném prostoru. Na venkovské zahradě může být takový dům na stromě zajímavým doplňkem tradičního bydlení. 

Jaký strom si vybrat?

Rodinný treehouse Djuren na okraji obce v severním Německu.

Rodinný treehouse Djuren na okraji obce v severním Německu.

Je však třeba si uvědomit, že způsob využití těchto objektů je spíše sezónní a rekreační. Pro realizaci takovéhoto stromového bydlení je třeba vědět ,jaký strom je vhodný, vzhledem ke stálému růstu stromu. Životnost domu se pak pohybuje maximálně kolem deseti až patnácti let a tomu je třeba přizpůsobit i úroveň vybavení. Rozměry těchto altánů jsou přirozeně omezeny konstrukčními a statickými možnostmi konkrétní dřeviny. Doporučuje se stavět na buku, dubu, lípě, jasanu, kaštanu. Strom musí být na první pohled zdravý a silný. Nevhodné jsou stromy ovocné. Základním konstrukčním materiálem je dřevo, neošetřené nebo s povrchovou úpravou olejem, voskem, lakem či lazurou. Aby byla tato obydlí obyvatelná i v chladnějším období, lze vnější plášť doplnit termoizolací. Je však nutné sledovat šetrný přístup k přírodě a domy na stromech nekotvit tak, aby byl poškozen živý organismus dřeviny. Nejčastěji se používají ocelová lana upevněná zatížitelnými textilními popruhy, pomocí nichž se běžně zajišťuje stabilita vzrostlých dřevin. Díky tomu se může strom volně pohybovat a bez omezení vegetovat. Podpůrnou ocelovou konstrukcí je pak možno zajistit stabilitu prostorově náročnějších objektů nebo stromů nedostatečně zatížitelných.

Historie a současnost

Domy ve výšce na stromě mají dávnou historii, kdy byly užívány coby primitivní příbytky. Stavěly si je domorodé kmeny v Jižní Americe a Africe. Ve výšce desítek metrů nad zemí je vzduch chladnější, nelétá zde hmyz a obyvatelé jsou chráněni před jedovatými hady a jinou havětí. Obydlí na stromech si oblíbili i obyvatelé starého kontinentu, tak například císař Caligula. Ve svém domě na platanu pořádal velkolepé recepce. Členové rodiny Medicejských z Itálie mezi sebou zase soutěžili o postavení největšího stromového obydlí. Oblíbené byly tyto příbytky také koncem 19. století ve Francii. Stejně tak se staly nedílnou součástí i tudorovské Anglie. Dnes se budováním takzvaných treehousů zabývá řada firem v Německu, Anglii, Americe i Kanadě, a to v podobě luxusně vybaveného domu, hotelu, kavárny nebo kanceláře. I tak jde ale zpravidla o víkendové objekty.

Fotogalerie:

Text: Václav Zahradník, Foto: archiv

Související články:

Karavan pro psy

Příbor na slavnostní tabuli

Piknik patří k létu

Architektura

Komentáře

1 Komentář

  1. Pingback: Karavany pro psy|Home In Cube

ZANECHTE ODPOVĚĎ

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *