Návštěvy bytů

Zdařilá rekonstrukce vybydleného 2+kk

Od   | 

Když se manželé rozhodli pro kompletní rekonstrukci bytu, věděli, že ho budou muset minimálně na rok opustit. Kam jít? Nakonec koupili v blízkosti jiný, menší byt, ve kterém plánovali toto rušné období přečkat. Než se ale sem mohli přestěhovat, musel i tento projít náležitými úpravami. Přece jen už mají věk i postavení na to, aby žili důstojně a v pohodlí.

Nechybí designová světla

Nechybí designová světla.

“Byty jsou blízko sebe a v centru Prahy,” říká architekt Aleš Lapka, který měl obě rekonstrukce na starosti a popisuje, jak vyřešil zvelebení přechodného bydlení. “Byt má 90 m2, a protože byl zcela vybydlený, musel projít kompletní rekonstrukcí. Při té příležitosti jsem přizpůsobil i dispozici.” Ta je navržena pro bezdětný manželský pár. Srdce bytu tvoří dvě místnosti, které na sebe opticky navazují díky zasouvacím dveřím. “Nosná zeď nedovolila kuchyňský prostor s obývacím pokojem zcela propojit. Proto tu jsou dvoje posuvné dveře, které sahají až ke stropu a které je možné zasunout do kapsy ve zdi. Pokud jsou zasunuté, pak máte pocit propojení a většího prostoru. Tomu napomáhá i podlaha z tropického dřeva, která je položená přes obě místnosti,” dodává architekt.

Sezení od italské firmy Vibieffe poskytuje pohodlí.

Noční část bytu se nachází naproti denní a poskytuje naprosté soukromí. Sestává ze samostatné ložnice a velkorysé šatny. “Šatna byla jednou z podmínek při rekonstrukci. Navrhl jsem ji tak, aby navazovala na ložnici. Je to praktické,” vysvětluje architekt Aleš Lapka. Součástí bytu je koupelna, samostatná toaleta a menší technická místnost, do kterých se vchází ze vstupní haly. 

V části knihovny navrhl architekt menší pracovní stůl.

Cit pro design

“Majitel má cit pro design, a tak kladl velký důraz na vybavení” říká architekt, který do bytu navrhl kuchyňskou linku a úložný nábytek včetně knihoven. “Většina nábytku je vyrobená na míru prostoru a navržená ve stejném designu, aby opticky propojovala obě denní místnosti,” upozorňuje Aleš Lapka a dodává, že sedací nábytek je od osvědčené firmy Vibieffe a Andrew World. “Hledali jsme kvalitní nábytek s konzervativními tvary, které však budou působit moderně a nadčasově,” vysvětluje nelehký úkol a upozorňuje, že jídelní stůl je dovezen až z Tichomoří. Stěny bytu zdobí fotografie od Tona Stana. 

Na zemi je použito exotické dřevo.

Přestože bylo zadáním vytvořit konzervativní byt, musíme závěrem dodat, že byť se úkol podařilo splnit do posledního detailu, přece jen na vás při pobytu zde dýchne moderní závan. A to díky naprosté empatii jeho tvůrce, architekta Aleše Lapky, který dodává: “Rád pracuji s lidmi, kteří mají osobitý názor a přesně vědí co chtějí. Je to vždy výzva. A tu já rád přijmu.”

Ložnice se nese v příjemných intimních odstínech.

Fotogalerie:

Text: Lenka Zahradníková, Foto: Iveta Kopicová, Realizace: architekt Aleš Lapka, Architektonická kancelář ADR

Přední čeští architekti se vyjadřují k českým stavbám

Komentáře

You must be logged in to post a comment Login