Architektura a design

Kde bydlel legendární režisér Martin Frič

Od   | 

Vila připomínající bílou zaoceánskou loď s kapitánským můstkem je vybudovaná na krásném místě ve svahu nad Vltavou v pražských Hodkovičkách. Nechal si ji postavit známý režisér Martin Frič ve třicátých letech minulého století. Byla jeho domovem, zde také tvořil, zde dostávaly svou reálnou podobu desítky jeho filmů a zde se také scházela pražská smetánka.

Vila se nese v takzvaném nautickém stylu připomínajícím zaoceánské lodě.

Martin Frič byl významnou všestrannou filmovou osobností, ovládal mnoho profesí, byl výtvarníkem, grafikem a tvůrcem titulků k němým filmům, filmovým laborantem, ale také hercem, kameramanem, autorem námětů, scenáristou, režisérem a pedagogem. Stal se jedním ze zakladatelů moderního českého filmu. Původně začínal u divadla a v kabaretech. Jeho prvním režijním počinem byl ještě němý film, ale v roce 1931 natočil zvukový film Dobrý voják Švejk se Sašou Rašilovem v hlavní roli. Významné místo mezi režiséry českého filmu si vydobyl svou vytrvalostí, s kterou procházel všemi etapami českého filmu.

Rekonstrukce původního interiéru byla provedena s citem a ohledem na původní tvary i materiály

Martin Frič nechal vybudovat svou funkcionalistickou vilu na velkém svažitém pozemku, patřícím jeho rodině. Impulzem pro vybudování vily byl sňatek s herečkou a scénáristkou Suzanne Marwille, která měla z předchozího manželství dvě dcery Martu a Evu. Do vily se přestěhovali z vinohradského bytu. Vilu navrhl architekt Ladislav Žák v letech 1934 – 1935 a byla vybavena nábytkem od bytového architekta Josefa Hesouna. Vila nese zřetelné znaky českého funkcionalismu. Mezi ně patří pásová okna, rovné střechy, zaoblená nároží, kruhová okna, rampová schodiště, obytné terasy, trubková zábradlí.

Pásová okna umožňují překrásný výhled do údolí

Dům má tři podlaží, spodní podlaží je ze severní strany částečně zapuštěno do svahu,  z jižní strany pak je tento prostor podlažím nadzemním. Tento polosuterén má svůj vlastní vstup. Je zde umístěna ložnice a koupelna se sprchovým koutem, dále kuchyňský kout a obývací prostor s přímým vstupem k bazénu na zahradu.  V 1.patře  je situovaná vstupní hala, tři ložnice, šatna, koupelna, WC a komora. Pásová okna tohoto patra jsou orientována k jihu a před nimi vede dlouhá lodžie po celé délce domu. Jednoramenným schodištěm se dále vstupuje do 2. patra. Zde se nachází obytný prostor, pracovna, jídelna, kuchyň, zimní zahrada a terasa. Téměř třetinu plochy patra zabírá venkovní terasa orientovaná k jihozápadu. Dům má užitnou plochu 300 metrů čtverečních.

Takto vypadá kuchyně a koupelna po rekonstrukci.

Fričova vila je dnes kulturní památkou. Ladislav Žák v Praze navrhl i další funkcionalistické domy, zejména na Babě. Vilou Martina Friče se nechala inspirovat i Lída Baarová. Ladislav Žák byl nejen architektem a návrhářem nábytku, ale i středoškolským i vysokoškolským pedagogem, malířem krajinářem, a fotografem.  

Záběr Fričovy vily z třicátých let minulého století

Komentáře

You must be logged in to post a comment Login