Inspirace

Barvy v interiéru pro rok 2017

Od   | 

Nestihli jste doma použít růžovo-modrou kombinaci – trend z loňského roku? Nevadí, letos už vede samozřejmě jiná barva, a to zelená. A přestože není úplně snadné ji začlenit do interiéru, ten letošní trendy světlý odstín vnese do vašich pokojů svěžest, pocit novosti a blízkost přírody. To přece není špatné?

Nejste-li příznivci zelené, ale chcete mít svůj domov trendy, můžete ji použít jen na doplňcích.

Nejste-li příznivci zelené, ale chcete mít svůj domov trendy, můžete ji použít jen na doplňcích.

Ale abychom uvedli vše na správnou míru už na začátku. Zelenou barvu vyhlásila pro letošní rok firma Pantone, oficiálně The Pantone Color of the Year je odstín

The Pantone Color of the Year je odstín Pantone 15-0343 Greenery

The Pantone Color of the Year je odstín Pantone 15-0343 Greenery

Pantone 15-0343 Greenery, což je velmi světlý, jarní odstín zelené. Podle výkonné ředitelky Pantone Color Institute Leatrice Eiseman přináší tato barva omlazení, svěžest a živost. Je to zcela jiný odstín zelené, než které v minulosti vládly. Zeleň má totiž zajímavou historii, už ve 20. letech minulého století, kdy ženy byly odvážnější, a to zejména v módě, se zelená objevila na obálce Vogue, a tím nenápadně pronikla i do interiéru. Ve 30. letech, kdy USA upadly do recese a následně byla válka, kde je zelená jedním ze symbolů, nebyla tato barva zrovna v oblibě. Až v 60. letech minulého století se jasně zelená stala symbolem šetrnosti k životnímu prostředí. Pro 90. léta je zase typický zelený odstíny firmy Apple iMac a od té doby ho ve vlnách a různých odstínech spatřujeme ve světě designu docela běžně. Podle Leatrice Eiseman si v tomto roce oblíbí zelenou barvu v interiéru i ti, kteří doposud váhali. Může být totiž použita jak v celcích, tak pomocí doplňků. Důležité je ale uvědomit si, že Pantone Color of the Year neurčuje jen trend barevnosti interiérů, ale má mnohem širší záběr. Ovlivňuje i třeba kolekce Gucci i Prada a nechybí na luxusních vozech, například Mercedes-AMG GT R.

Pantone 15-0343 Greenery se promítá i do módního odvětví.

Pantone 15-0343 Greenery se promítá i do módního odvětví.

Nelíbí se vám zelená?

To vůbec nevadí, Pantone Color of the Year není jediná, kdo určuje trendy. Na Housewares Show byly představeny jiné barvy a kombinace barev pro ty, kteří mají jiný vkus a cit pro styling. Nabízeno je hned devět možností.

Denní snění – patří sem pastelové barvy, které zjemní každodenní stres. K loňské pastelové růžové a modré přibývá odstín žlutých kosatců a zeleného Nilu.

Denní snění

Denní snění zjemní každodenní stres.

Pohoda – krok od denního snění. Patří sem všechny odstíny šedi, které mezi sebou kombinujeme tak jemně a nenásilně, že jejich prolínání působí, jako kdyby nám to nedalo žádnou námahu.

Pohov je kombinace šedých odstínů. Výsledek působí jednoduše.

Pohoda je kombinace šedých odstínů. Výsledek působí jednoduše.

Přirozené instinkty – patří sem tmavě modrá barva přecházející až do tónu kouřové orchideje v kombinaci s karmínově červenou a zemitými tóny.

Přirozené instinkty, to jsou odstíny šedí, námořnické modře a karmínově červené.

Přirozené instinkty, to jsou odstíny šedí, námořnické modře a karmínově červené.

Florabundant (v překladu něco jako květiny, kam se podíváte). V tomto označení hledejte barevnou paletu všech květinových tónů, včetně jejich základu, tedy zelené.

Florabundant - barevná paleta všech květinových tónů včetně jejich základu, tedy zelené.

Florabundant – barevná paleta všech květinových tónů včetně jejich základu, tedy zelené.

Druhý plán – je název pro směsici barev nebo textur, které běžně nevídáme pohromadě, a přesto působí luxusně. Patří sem oranžový šifon, světle zlatá, mělounově zelená, holubičí šeď, starorůžová apod.

Mít chuť - je název pro směsici barev nebo textur.

Druhý plán – nové kombinace barev nebo textur.

Koupání v lese – tato paleta je inspirována japonskými koupelemi Shinrin-Yoku, kde je prokázáno, že koupání v zeleni pozvedá náladu a má příznivé účinky na mysl. Patří sem modro-zelená kombinace jí příbuzné odstíny.

Modrozelená kombinace příjemně ovlivňuje psychiku.

Modrozelená kombinace příjemně ovlivňuje psychiku.

Vzpomínky – patří sem tradiční odstíny, jako je námořní modř v kombinaci s olivově zelenou doplněné barvami přírodních materiálů (ratan, dřevo). Výsledkem je pocit nostalgie a stability s něčím novým, které tento pocit osvěžují.

Vzpomínání - námořní modř v kombinaci s olivově zelenou doplněné barvami přírodních materiálů.

Vzpomínky – námořní modř v kombinaci s olivově zelenou doplněné barvami přírodních materiálů.

“Surové” materiály – všechny odstíny, které připomínají neopracované přírodní materiály, jako je kov, dřevo, ratan, proutí ad.

Surové materiály to je oblast barev připomínajících přírodní materiály v jejich původní podobě.

“Surové” materiály to je oblast barev připomínajících přírodní materiály v jejich původní podobě.

Grafické vzory – toto je skvělá zábava pro ty, kteří se nebojí. Paleta začíná kombinací bílá-černá a pokračuje sérií zářivých barev s názvy jako je hořící žlutá, oslňující modř, opálově zelená, oranžový led ad.

Mezi Grafické stopy patří mj. i nadčasová bílo-černá kombinace.

Mezi Grafické vzory patří mj. i nadčasová bílo-černá kombinace.

Připravila: Lenka Zahradníková, Foto: archiv

Související články:

Trendy v bydlení 2016

Nové trendy v osvětlení

Rychlé postřehy ze Salonů nábytku 2016

8 trendů pro zahrady


You must be logged in to post a comment Login