Inspirace

Barvy v koupelně zklidní mysl. Vyberte si správně, aby se stala dokonalou oázou relaxace

Od   | 

Kde jinde než právě v koupelně bychom měli navodit pohodovou a relaxační atmosféru. Kromě vybavení k tomu velkou měrou přispějí i barvy. Které nás zklidní a naladí naši psychiku pozitivně?

Příjemnou atmosféru získáme i použitím jemného vzoru. Zdroj: Keraservis

Že na nás barvy mají velký vliv, je už dávno prokázáno. Některé uklidňují, podporují kreativitu a jiné zase dodají energii a povzbudí. Vytvořit dokonalou atmosféru může být v současné době, kdy jsou v kurzu pestré a netradiční kombinace barev, někdy velkou výzvou.

Zelená uklidňuje a v kombinaci s přírodními prvky dokonale vynikne. Zdroj: Kozák Bath a Interior

Neutrální bílá do koupelny stále patří

I když bílá už trochu ustoupila do pozadí, stále je  tato neutrální barva dominantou mnoha koupelen. Ani ona totiž nemusí být nudná, protože se skvěle doplňuje se světlými i tmavými odstíny. Její jednoduchost, čistota a elegance parádně sedí k sanitární keramice i akrylátu. Nikterak na sebe neupozorňuje, je vždy příjemná, nedráždivá a elegantní. Bílá má ovšem zůstat bílou, proto dbejte na pravidelnou údržbu a obnovu barvy.

Bílá je jedinečná a nikdy nezestárne. Nechává vám volnou ruku při výběru doplňků. Zdroj: Ikea

Zemité odstíny patří k nadčasovým

I když se módní diktát v podobě barev v koupelně mění, hnědá patří ke stabilním barvám a popravdě i velmi oblíbeným. Zemité odstíny jsou většině populace blízké, protože evokují blízkost přírody. Toto v nás vytváří příjemný, uklidňující pocit. Hnědá navíc nepodléhá trendům a směle o ní můžeme říci, že je nadčasová. Proto nám koupelna v těchto odstínech bude příjemná i po letech užívání.

Zemité odstíny můžete kombinovat s přírodními barvami. Zelená je ideální. Zdroj: Keraservis

Zklidněte mysl pomocí pastelových barev

Při výběru barev myslete trochu do budoucnosti a nenechte se zlákat jen tím, co letí právě tuto sezonu. Za rok může být vše jinak a vy byste museli znovu malovat. Volte raději takové odstíny, u kterých víte, že vás jen tak neomrzí a nezačnou za pár měsíců překážet. Krásné a zároveň velmi příjemné jsou přírodní barvy, hlavně odstíny hnědé se světlejšími detaily. Zklidňující vliv na naše tělo i mysl mají pastelové barvy. Ty se hodí perfektně i do menších prostor, protože opticky rozšíří místnost. I to je pro relaxaci důležité, protože se jen těžko uvolníte někde, kde máte stísněné pocity.

Pudrově růžová je jednou z představitelek moderních a nenásilných odstínů. Zdroj: Keraservis

Uklidňující modrá, tyrkysová i zelená

Dobru náladu a uklidňující pocit spolehlivě navodí barvy jako modrá, tyrkysová či zelená. Tyrkysová, petrolejová a levandulová patří mezi aktuální módní trendy. Klasická fialová je typická barva zklidnění a meditace. Ochlazuje místnost a pomáhá vytvořit prostor pro relaxaci. Některé odstíny až příliš poutají pozornost. Oproti tomu většina odstínů modré působí velmi uklidňujícím dojmem, připomíná moře a je symbolem hloubky a mystiky. Pro ty, kdo žijí trochu víc hekticky a často na ně působí tlak a stres, se ideálně hodí zelená barva, představující jistotu, vyrovnanost a spokojenost.

Barvy, které k sobě zdánlivě neladí navíc v kombinaci s černými doplňky. Výsledek posuďte sami. Zdroj: Kozák Bath a Interior

Tmavé odstíny jsou trendy, ale opatrně s jejich užitím

Tmavé odstíny barev (šedá či černá) vypadají v moderní koupelně krásně, ale ne v malé, protože opticky zmenšují místnost. Proto jsou vhodné do větších prostor, i zde však kombinujte světlejší odstíny (např. šedé) s tmavšími. Vytvoříte tak příjemný kontrast, který je navíc vhodné zjemnit dřevěnými prvky. Tím navodíte pocit blízkosti přírody a tmavší prvky vyniknou. Ostatně v současné době jsou černé doplňky v koupelně naprostým hitem. Černé baterie, rámy sprchového koutu, koupelnové doplňky, ale i toaleta nebo umyvadlo – to vše může vytvořit elegantní atmosféru.

Tmavé barvy zvolte do velké koupelny ideálně s oknem. Zdroj: Kozák Bath a Interior

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login