Zahrada

Bambus je stylovým, cenově dostupným a ekologickým řešením soukromí na zahradě: Na co si dát pozor při jeho výběru?

Od   | 

Skutečnost, že se pozemky zmenšují a lidé bydlí blíže k sobě, je znatelná ve městech i na venkově. Soukromí zahrady nebo terasy se stalo důležitější než kdy předtím. Všichni potřebujeme svůj vlastní prostor. Bambus nabízí perfektní a rychle rostoucí řešení. Je stylový a vytváří exotickou zeleň. Ať už se jedná o rozsáhlou zahradu, nebo balkón sousedící s dalšími byty, existují různé velikosti a varianty bambusu, které vyhoví většině situací. Bambus je trendy, cenově dostupný, udržitelný a ekologický, takže z něj můžete mít dobrý pocit, když jej zasadíte do zahrady. Avšak i bambus s sebou nese určitá úskalí, na která je třeba brát zřetel.

Hezký živý plot vytvoříte třeba z bambusu. Vhodný je také do květináčů na balkon. Zdroj: Canstockphoto

Ekologické výhody bambusu pro životní prostředí

Věděli jste, že bambus produkuje o 35 % více kyslíku než stromy a navíc spotřebovává více oxidu uhličitého než kterákoliv jiná rostlina? To znamená, že tato rostlina pomáhá zvrátit účinky globálního oteplování tím, že pohlcuje skleníkové plyny. Bambus je navíc skvělou alternativou dřeva, což znamená, že by mohl hrát důležitou roli při obnově lesa a krajiny. Na rozdíl od většiny druhů stromů těžba bambus nezničí. Bambus tak dokáže snížit erozi půdy a další negativní účinky kácení stromů. Bambus může také nahradit dřevo v podlahách, nábytku, nádobí, dokonce i lůžkovinách a oděvech. Zkrátka bambus je rostlinou budoucnosti.

Bambus je velice odolnou rostlinou. Lze z něj vyrábět i sedací nábytek. Zdroj: Pexels

Vyhněte se nezdarům a odrůdy vybírejte pečlivě

Nejčastější mylnou představou o bambusu je, že všechny jeho kultivary jsou výběžkaté. Jistě, některé odrůdy mají tendence rychlého růstu s invazivním charakterem, pokud nejsou omezovány. Avšak existuje celá další skupina zvaná trsnaté bambusy. Tyto kultivary rostou zpravidla ve svých, předem vymezených oblastech a pomalu se pěstují do shluku.  Trsnaté bambusy jsou lépe udržitelné. Jejich růst se dá snadněji kontrolovat, a proto je ideální volbou pro většinu zahrádkářů. Před nákupem jakéhokoli bambusu si pečlivě přečtěte štítky, abyste věděli, jaký druh kupujete. Pokud si zvolíte výběžkatý typ, je třeba klást důraz na jeho omezování v pohybu. Ne nadarmo se jedná o nejrychleji rostoucí rostlinu a bez jakékoliv redukce může během velice krátké doby ovládnout nejen vaši, ale i sousedovu zahradu.

Rychlost růstu bambusu vás překvapí. Zdroj: Pixabay

Pěstování bambusu v květináčích

Oba typy bambusu lze bez problémů pěstovat v květináčích za předpokladu, že jsou dostatečně velké, aby pojaly hladový kořenový systém. Pěstování v květináčích představuje nejnižší možnost údržby a péče o bambusy. Vybírejte z terakotových, kamenných, betonových nebo kovových nádob. Plastové květináče neunesou celkovou váhu bambusu a zeminy během větrných dnů, kdy je třeba mít bambusy dostatečně zakotvené na bezpečném místě. Pamatujte, že váš bambus bude vysoký, a tak zachytí každý vánek. Potřebujete váhu na dně, abyste zabránili jeho převážení. Pokud by spadl, mohl by se poškodit. Dalším důvodem, proč nevolit plastový květináč, je skutečnost, že bambus má silné kořeny, který by jej dokázaly i protrhnout a zničit. Bambusy umístěné v nádobách by měly být přesazovány a rozdělovány každé 2 roky. Udělejte to na jaře před hlavním vegetačním obdobím. Pokud bambus zůstane svázaný v květináči příliš dlouho, bude nevyhnutelně trpět, protože bude mít k dispozici stále méně živin pro podporu růstu rostliny.

Správná velikost květináče je zásadní pro budoucí vývoj rostliny. Zdroj: Pexels

Snadná péče

Oba typy bambusu mají tropické odrůdy určené pro teplejší podnebí a horské kultivary odolné až do -20 stupňů Celsia. Vždy zkontrolujte štítek rostliny, abyste zjistili, zda se hodí do vašeho prostředí. Vyberte si bambus, který má definovanou výšku, jež zapadá do rozsahu požadovaného efektu. Stínicí bambusy mohou být vyšší, jiné naopak nižší. Bambus vyžaduje dobře odvodněnou půdu, ale zároveň miluje vodu. První dva roky ho vydatně zalévejte, avšak i ve zralejším stádiu potřebuje zálivku alespoň 4× do týdne. Dále zkontrolujte, zda vaše odrůda preferuje plné slunce nebo odpolední stín. Stará stébla každý rok seřízněte. Můžete snížit výšku, abyste jim pomohli zotavit se, nebo je jednoduše seřízněte úplně.

Zdroj info: Dřeviny v naší zahradě, Zahrada od A do Z, Bambus a jeho využití

 

You must be logged in to post a comment Login