Rady a tipy

Bakterie v domácnosti: Kde jich najdete nejvíce?

Od   | 

Myslíme na to, abychom si po návštěvě toalety nebo návratu domů umyli ruce. Jistě, z těchto míst si s sebou na rukou můžeme přinést viry nebo bakterie. Jenže takových míst je daleko více. A spousta z nich je součástí naší domácnosti. Pokud tedy chcete s bakteriemi účinně bojovat, je třeba vědět, kde všude je hledat.

Houbičky na nádobí, ručníky, hadry a utěrky

To, že se bakterie drží na vypínačích nebo klikách u dveří, není zase až taková novinka. Věděli jste ale, že vůbec největším semeništěm bakterií je kuchyňská houbička? Důvodem pro jejich vysokou koncentraci je skutečnost, že je houba neustále vlhká nebo mokrá, což je pro množení bakterií ideální prostřední. Stejně tak je tomu i v případě kuchyňského hadříku, utěrky nebo koupelnových ručníků. Vždy je důležité je nechat řádně vyschnou a vyvětrat. Čím více vlhkosti se v nich totiž drží, tím větší pozvánku pro bakterie představují.

Tip na údržbu

Houbičky a hadry je třeba pravidelně měnit za nové. V případě utěrek a ručníků je potřeba bakterie odstranit. K tomu pomohou buď vysoké nebo velmi nízké teploty. Ručníky a utěrky proto pravidelně perte na vysoké teploty nebo je nechte projít mrazem.

Houbičku je třeba vždy řádně vyždímat a pravidelně ji měnit. Největší množství bakterií v domácnosti se totiž ukrývá právě v ní. Zdroj: Vileda

Koupelna a záchod

Kdybychom se zeptali, kde je v bytě nejvíce bakterií, mnoho lidí by odpovědělo, že jednoznačně v toaletě. Teď už ale víme, že to není pravda. Toaleta je sice na bakterie skutečně bohatá, ale protože se o ni staráme poměrně pečlivě a s pomocí účinných prostředků, není na tom hůře než jiné části koupelny. Dalšími nástrahami jsou totiž mnohem přehlíženější místa, jako je blízké okolí záchodu (při splachování se kapičky dokáží roznést opravdu daleko), obklady okolo vany nebo sprchového koutu, nebo třeba kelímek na kartáčky.

Toaletu při splachování vždy zavírejte. Zabráníte tak šíření drobných kapek vody.
Zdroj: Geberit

Tip na údržbu

Kromě samotné toalety je důležité pečovat i o její okolí. Nikdy do blízkosti toalety neumisťujte kartáčky na zuby nebo ručníky. Záchodový kartáč pravidelně dezinfikujte a poté přidejte trochu dezinfekce do jeho držáku. K úklidu okolí pak můžete použít klasické prostředky, nebo si velmi účinný čistič vyrobit sami. Na vyčištění obkladů poslouží citronová šťáva, kterou vymačkáte do houbičky a poté ji necháte na obkladech působit. Pro zbytek koupelny můžete zvolit směs ze zbytku citrónu, sody a octa.

Díky vlhkosti se bakteriím v koupelně daří. Dejte si záležet na čištění obkladů i záhybů ve sprchovém koutě. Zdroj: Grohe

Kuchyňské vybavení

Pozornost a pravidelný úklid si zaslouží i kuchyň. Stejně jako v koupelně, i v okolí  kuchyňské linky se drží dost vlhkost a bakterie. Pravidelně proto čistěte dřez, odkapávač, úchyty kuchyňských skříněk i odpadkový koš. Velký problém představuje i dřevěné prkénko na krájení masa. Bakterie si totiž narušeným povrchem snadno proklestí cestu hluboko dovnitř.

Nezapomínejte ani na ledničku.
Zdroj: Candy

Tip na údržbu

Prkénko můžete snadno vyčistit pomocí jedlé sody. Stačí ji smíchat s horkou vodou a prkénko touto směsí postříkat nebo ho do ní namočit. Čím déle necháte sodu působit, tím efektivnější bude výsledek. Poté stačí prkénko opláchnout tekoucí vodou. Kromě toho nezapomeňte pravidelně umývat lednici, a to jak zvenku, tak zevnitř. K pravidelné údržbě postačí běžně dostupné přípravky a čističe.

Aby z dřezu nešel zápach, rozdrťte občas pomerančovou nebo citronovou kůru. Zdroj: Franke

Elektronika

Jen máloco držíme v ruce tak často, jako dálkový ovladač k televizi, mobilní telefon nebo počítač. I z toho důvodu jsou tyto předměty plné virů a bakterií a je třeba o ně správně pečovat.

Tip na údržbu

Skvělým řešením je obyčejný hadr a voda se saponátem. Ty dokáží jednotlivé věci skvěle vyčistit a zbavit bakterií. Než se do toho ale pustíte, je dobré tyto předměty zbavit prachu a nečistot, které se drží v okolí kláves nebo tlačítek. Pořiďte si proto speciální hmotu určenou přímo k čištění těchto předmětů. Ta se dostane do všech záhybů a nečistoty precizně odstraní.

Klávesnice, stejně jako celá pracovní plocha, si zaslouží pravidelnou péči. Pokud v těchto místech i jíte, rozhodně údržbu nepodceňujte. Zdroj: Unsplash

Pračka a myčka

Tyto dva spotřebiče primárně slouží k praní a mytí. Proto se může zdát, že jsou naprosto bezúdržbové. Nic ale není dál do pravdy. V obou totiž ulpívají nečistoty a všudypřítomná vlhkost je naprostým rájem pro množení bakterií. Pokud tuto skutečnost dlouhodobě neřešíte, stane se zdrojem nepříjemného zápachu.

Tip na údržbu

Sušičku i pračku po dokončení cyklu nikdy nezavírejte. Vždy je nechte větrat. V případě pračky nechte vysunutý i zásobník na prací prášek, který kromě toho také pravidelně umývejte. K hlubšímu čištění je pak dobré si pořídit i speciální přípravky. Ty do těchto spotřebičů občas dejte a nechtě je udělat cyklus naprázdno bez prádla nebo nádobí. Tím se vyčistí od všech nánosů a usazenin a zmizí tak i nepříjemný zápach.

Pozvánkou pro bakterie je vlhkost v pračce. Pokud ji ale necháte vyvětrat a budete ji pravidelně čistit, zbavíte se bakterií i nepříjemného zápachu. Zdroj: Pixabay

Postel

Zatímco se v klidu oddáváte spánku, v posteli se probouzí k životu mnohé mikroorganismy. Když spíte, z vašeho těla odchází pot a odlučují se z něj kožní buňky, které jsou pozvánkou pro bakterie i roztoče. Pokud si sem přizvete i svého mazlíčka, mikroorganismy začnou v posteli doslova bujet.

Tip na údržbu

Postel převlékejte každý týden a ložní prádlo perte na vysoké teploty. Kromě toho nezapomeňte pravidelně čistit peřiny, polštáře i matrace. Opatřete si ochranné potahy, které můžete snadno sundat a vyprat, postel důkladně vysávejte a pokrývky pravidelně svěřte do rukou profesionálních čistíren.

Povlečení měňte každý týden, po nemoci ho vyměňte ihned, jakmile nebudete mít příznaky. Zdroj: Matějovský

Zdroj: WebMD, Healthline, Matějovský

 

 

You must be logged in to post a comment Login