Zahrada

Aby vám růže dělaly jen samou radost aneb mějte se na pozoru před chorobami a škůdci

Od   | 

O růžích se říká, že jsou královnami květin. A není divu – nejeden nadšený zahradník, ale i naprostý laik jim podlehl. Jejich krása však není zadarmo, je potřeba o ni pečovat a mít se na pozoru před náznaky i drobného poškození. Buďte připraveni a naučte se rozpoznat nejběžnější choroby či škůdce těchto královen.

A zase ty mšice

Neustále rostoucí kolonie mšic mohou často sužovat poupata a vrcholky výhonů růží. Škodlivé sání rostlinných šťáv se poté projevuje právě deformací výhonů, listů i poupat. Na růžích obvykle parazitují následující druhy mšic: mšice šípková a broskvoňová, kyjatka růžová a travní, rovněž medovnice růžová. Nejlepší ochranou proti tomuto savému hmyzu je už samotný výběr správného stanoviště, další možností je pak postupná likvidace vajíček, které přezimují. Od prvního výskytu se také doporučuje začít s aplikací vhodných insekticidů jako je například postřik na bázi přírodních látek NATURA Rock Effect, kombinovaný insekticid a fungicid Protect Garden – Multirose a za vyzkoušení stojí i mýdlový roztok či kopřivový odvar.

Sání mšic se projevuje deformací listů, výhonů i poupat. Zdroj: Pixabay

Nepříjemné pilatky

Růže si, bohužel, oblíbily také pilatky, jmenovitě hlavně pilatka prýtová, dřeňová a drobná. Největším strašákem je však pravděpodobně pilatka dřeňová, která, mimochodem stejně jako ta prýtová, vyžírá vnitřek výhonů, akorát s tím rozdílem, že cestičky, jež uvnitř výhonů vytváří nevedou k jejich bázi, ale naopak k vrcholu, díky čemuž ji od pilatky prýtové velmi dobře rozeznáte. Takto narušené výhony vadnou a zasychají, značný výskyt pilatky dřeňové může mít tak za následek až uhynutí celé rostliny. V případě pilatky prýtové se výhony nejdříve ohýbají do oblouku a poté odumírají. Výskyt pilatky drobné se zase projevuje svinováním listů do tvaru trubičky, k čemuž nejčastěji dochází u druhů růží s měkkými listy.

Pilatky mohou způsobit až úhyn rostliny. Zdroj: Pixabay

Za vhodnou ochranu se považuje odstranění poškozených částí, tedy jednotlivých výhonů či listů. Se silným výskytem pilatek nejlépe pomůže opakované a zejména důkladné použití insekticidních přípravků (např.: Karate se Zeon technologií 5 CS).

Skvrny na listech

Rzivost, antraknóza nebo třeba černá listová skvrnitost, to jsou nejběžnější choroby projevující se neobvyklými skvrnami na listech růží. Jak už samotný název napovídá, rzivost u růží poznáme na základě oranžových spor vyskytujících se na výhonech či listech. V letním období se pak zpravidla na rubu listů objevují černé shluky spor a na líci zase žluté skvrny. Napadené listy následně vadnou, usychají a z rostliny opadávají. 

Odstraňování napadených částí rostliny je vždy klíčem k úspěchu. Zdroj: Pixabay

Podle červených skvrn kulatého tvaru s šedým středem, které se objevují na listech (rubu i líci), řapících či výhonech, lze identifikovat antraknózu růží. Běžným projevem tohoto patogenu je také vypadnutí pletiva v místech šedého středu, tedy vznik dírky s červeným okrajem. Naopak černé skvrny s velmi nepravidelným a rozpitým okrajem jsou projevem černé listové skvrnitosti růží. Stejně jako u antraknózy se skvrny mohou postupem času slévat a pokrývat téměř celou plochu listu. Takové listy pak nejčastěji opadávají. Vedlejším znakem této skvrnitosti jsou rovněž fialovočervené skvrny na jednoletých výhonech.

Proti těmto chorobám lze účinně bojovat pravidelným odstraňováním a likvidací napadených částí, také zálivkou prováděnou ke kořenům a opakovaným ošetřením rostlin vhodnými fungicidy. Se rzivostí a černou skvrnitostí pomůže například přípravek Delan či Zdravá růže od AgroBio Opava. S antraknózou si poradí třeba AGRO Choroby růží STOP.

Aby padlí padlo

Listy, poupata, květy i nezdřevnatělé výhony pokryté bílým povlakem značí padlí. Listy postupem času usychají a opadávají, výhony se zase deformují a rovněž posléze usychají. Výskyt padlí je nejčastější za velmi příznivého počasí – teplého a s vyšší vzdušnou vlhkostí. Ochrana je identická jako u výše zmíněných chorob, tedy odstranění napadených částí (hlavně výhonů během zimního období) a aplikace fungicidů (např. Saprol, Discus nebo třeba již zmíněný přípravek Zdravá růže od AgroBio Opava).

Bělavý povlak zejména na listech je projevem padlí. Zdroj: Pixabay

Fotogalerie:

Originální lampy na vaší zahradu

 

 


You must be logged in to post a comment Login