Inspirace

Aby hnědá uklidňovala, stačí vybrat správný odstín a v kombinaci s barvami dodržet několik pravidel

Od   | 

Hnědou barvu řadíme mezi zemitou a uklidňující barvu, díky které se cítíme stabilně a klidně. V interiéru je velmi oblíbená kvůli svému hřejivému tónu. Výhodou je opravdu široká škála odstínů, tónů, i podtónů hnědé barvy, tudíž si opravdu vybere i ten nejnáročnější z vás. A jaké barvy můžete s hnědou kombinovat?

Hnědou barvu lze vybírat v široké škále odstínů. Zdroj: Home Style

Co hnědá barva vyzařuje

Hnědá zemitá barva souzní s přírodou, protože představuje půdu a dřevo. Na člověka působí hřejivě, a dodává pocit rovnováhy. Do interiéru se hodí díky jemné, tlumené barvě, která příjemně působí na psychiku člověka. Většina z nás se v takto sladěné místnosti cítí bezpečně a lépe čerpá energii po dlouhém, náročném dni. 

Hnědá barva působí příjemně a klidně. Zdroj: Natuzzi Italia

Jak na hnědou v interiéru?

I přesto, že hnědou barvu řadíme mezi neutrální, decentní a nenápadnou barvu, je velmi důležité promyslet, kam a kolik hnědé barvy použijeme. Zvolíme-li výrazný tmavý tón, pak musíme počítat s tím, že nám místnost opticky zmenší. Tmavý odstín proto volte pouze do opravdu velké místnosti, kde nenadělá žádnou neplechu. Tmavou barvu je lepší použít jako doplňkovou barvu, v detailech na textiliích a dekoracích. Tmavší odstíny hnědé vždy aplikujte pouze na jednu stěnu, mnoho tmavé barvy na více plochách by mohlo působit nepříjemným až stísněným dojmem. Chybu neuděláte, sáhnete-li po světlých odstínech hnědé, které na zdech budou vypadat elegantně a luxusně. Ti, kteří si hnědou barvu v interiéru přejí, ale zároveň si netroufnou na celou stěnu, mohou své přání kompenzovat v podobě podlahy, nábytku či koberce. 

Netroufnete-li si na celou zeď, zvolte hnědou barvu na nábytku, či doplňcích. Zdroj: Home Style

Odstíny hnědé a kombinace s ostatními barvami

Hnědou můžete zvolit například v odstínu skořice, dřeva, mahagonu, hořké čokolády, nebo naopak sáhnout po světlých tónech jako je karamel, krémová hnědá, či bílá káva. S čím ale tuto barvu kombinovat? Odborníci se shodují, že dokonale bude vypadat světle hnědá v kombinaci s tmavě hnědými doplňky. Přesto ale chce tuto kombinaci trochu ještě zvýraznit jinou odlišnou barvou, aby interiér nepůsobil jednolitě, hnědou barvu kombinujte s méně výraznými barvami, jako je slonová kost, světle béžová barva nebo čistě bílá. Chcete-li sáhnout po veselejší barvě nebo interiér oživit zajímavějším tónem, pak zkuste hráškově zelenou, pudrově růžovou, decentní modrou, ale i jemně žlutou nebo oranžovou barvu.

Výhoda hnědé barvy je, že se dá kombinovat s pastelovými, ale i chladnějšími barvami. Prakticky vzato, k hnědé barvě se hodí téměř každý odstín, pokud je zvolený v jemném tónu. 

Ideální kombinace hnědé je smetanová či krémová. Zdroj: Koinor

Barevné spektrum

U barevné spektra platí, že kombinujeme barvy, které leží vedle sebe, čímž získáme soulad. Odstíny ležící proti sobě  budou kontrastní.

Nevíte-li si rady, spoléhejte se na barevné spektrum, díky němuž kombinaci nezkazíte

Kde je vhodné hnědou barvu použít?

Hnědá barva je ideální z toho důvodu, protože je vhodná takřka do všech místností. Skvěle vynikne i s jinou kontrastní barvou v dětském pokoji. Kávový tón je například ideální do kuchyně, protože navozuje chuť k jídlu a k vaření. V obývacím pokoji bude působit nadčasově a elegantně. To samé v ložnici, kde navodí bezpečnou a intimní atmosféru. Skvěle se bude vyjímat v předsíni, nebo koupelně. Pokud není hnědé barvy příliš, nezkazíte s ní žádnou místnost. 

Hnědou vnesete do interiéru i pomocí dřevěného dekoru, například obkladem a dlažbou. Zdroj: Atlas Concorde

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login