Něžný výsek JK

A JE TO TU ZASE!

Od   | 

Navštívila jsem tenhle týden vilu Tugendhat. Zase. Pozvala jsem kamarádku, která (ač v Brně rozená) tam ještě nikdy nebyla. Byla unešená. A tahle moje kamarádka má manžela Itala. Jejího manžela znám strašně dlouho a náš společný příběh je pádným důkazem dvou věcí – že mně se opravdu může stát absolutně cokoliv a že Země je kulatá, a proto ti, co se potkat mají, se nakonec potkají.

Manželé Tugendhatovi neměli pokoj pro hosty. Nepořádali totiž večírky. A přitom je k tomu hlavní obytný prostor jako stvořený! A nejen k večírkům, ale třeba i k rodinným obědům. Protože když je váš manžel Ital, znamená to, že na Vánoce se vás sejde větší než malé množství. A je to krásné. První rok v Itálii jsem trpěla, že nemám náš klasický Štědrý večer, ale až oběd 25.12.; bylo mi líto, že nedostávám dárky, a bylo mi smutno. Než jsem zjistila, že takový živý vánoční Betlém a následný drink s přáteli až do ranního kuropění má také něco do sebe.

A co že tu tedy zase je? No přece – Vánoce!

Prošla jsem se v Brně i vánočními trhy. A oproti Praze je to propastný rozdíl. V tom dobrém slova smyslu. Ve většině stánků totiž naleznete jen jídlo a pití, žádné matrjošky, zaručeně pravé české sklo, bižuterii všeho druhu a další podobné věci, bez kterých se v Praze neobejdeme, ale prakticky nepoznáme, zda se jedná o trh vánoční nebo velikonoční. Tyhle věci budete v Brně hledat marně. A je to dobře. Protože jestli jsem se něco v Itálii naučila, pak to, že Vánoce nejsou o věcech. Ale že je opravdu hezké, když se sejde celá rodina, která čítá nejen pokrevní příbuzné, ale všechny kamarády a známé, co by jinak mohli zůstat sami, a to se prostě nesmí stát, zasedne se k vánočnímu obědu, kolují mísy s předkrmy, polévkou, prvním chodem a druhým chodem a sýrem a ovocem a dezerty, a do toho se všude kolem batolí děti, cinkají skleničky na přípitky a hovor vesele a hlasitě plyne a všichni mocně gestikulují, protože oni už jsou prostě takoví. Tak si to pamatuji. Co si třeba už vůbec nevzpomínám, kdy jsme si vlastně dávali ty dárky. Protože teď po letech zpětně vidím, jak jsou dárky věc podružná.

Na další vánoční trhy se chystám do Olomouce. Tam jsou specializovaní na punče. Jen jídlo, svařák a punče. A opět žádné tretky.

Abyste rozuměli – nemám nic proti dárkům! Jen je raději dávám. Např. Ten, jehož jméno nesmím vyslovit, už dostal své první vánoční dárky někdy v říjnu. Prostě jsem nevydržela! Takže se z nich staly dárky standardní, tedy jen tak pro radost, a musela jsem vymýšlet nové. Ale ty už nevydám, až pod stromeček, přísahám!

Dárky k Vánocům patří stejně jako adventní kalendář. Jeden můj kamarád mi vyprávěl, že dlouho nechápal jeho smysl. Ale jeden rok našel týden před svými narozeninami ráno na nočním stolku malinkatý dárek. A druhý den další, a třetí den další. A tak když pak přišel na řadu dárek narozeninový, bylo už úplně jedno, co to je. Protože těch sedm drobností každé ráno, to vědomí, že na vás někdo myslí, má vás rád a dal si tu práci, to byl ten dárek. A tehdy pochopil i smysl adventních kalendářů. Nezapomínejme tedy ani na ně. A pokud možno je vyrábějte; já celkem chápu, že když dítě „odbydete“ kalendářem s čokoládami, nemůže se Štědrého dne dočkat, protože pod stromečkem budou dárky, které budou zabalené, a bude to PŘEKVAPENÍ. Ale zkuste jim udělat 24 malých překvapení.  Obětujte jeden večer u televize, zabalte 24 maličkostí, a uvidíte, že ze všech těch věcí, o které si potomstvo Ježíškovi napsalo, bude stačit třeba jen jedna, a třeba se vám mezi dárky podaří propašovat i nějaká ta kniha (ano, papírová kniha) nebo jiná podobná neelektronická, čili zcela nemoderní a nepopulární věc.

Domácí adventní kalendář. Vyrobený s láskou pro Johanku.

Domácí adventní kalendář. Vyrobený s láskou pro Johanku.

Kamarádka mi třeba říkala, že mají limit na dárek 200 Kč pro každého. Zdá se vám to málo? Dárky nutně nemusí být drahé. Jen by měly být pro vás.

A na závěr přikládám dopis Ježíškovi. Napsala ho dcera mé kamarádky a neponechala nic náhodě – i redbull mu nabídla. Redbull totiž dává křídla. Myslela na všechno. I na to, aby Ježíšek mohl přiletět. No řekněte sami – dá se takovému psaní odolat?

Tak tedy šťastné a veselé nám všem!

P. S. Žádné tipy na vánoční dárky vám dát nemohu, viz výše. Musela bych totiž vymýšlet další… Ale šéfredaktorka Lenka a kolegyně vám jistě s nějakou inspirací přispěchají na pomoc!

Inspirace pro vaši vánoční výzdobu

 


You must be logged in to post a comment Login