Rady a tipy

8 věcí, než si půjdu koupit byt

Od   | 

O koupi bytu se častokrát přemýšlí déle než nad tím, zda si pořídit potomka. Nebudeme moralizovat a připravovat na to, co se s příchodem nového přírůstku do rodiny změní. Shrňme ale osm zásadních věcí, které byste měli vzít v úvahu, rozhodnete-li se koupit byt.

1. Lokace, lokace, lokace

Jedním z nejdůležitějších parametrů je lokace. Samozřejmě ta sehrává důležitou roli při určování ceny nemovitosti, ale bez blízkosti MHD nebo vlaku je vám sebevětší byt nebo dům nepohodlný. Možná budete jezdit autem, ale co vaše děti? Budete je stále vozit, nebo se o ně strachovat, až se budou vracet v pozdějším věku ve večerních hodinách? V potaz berte i blízkost školky, školy, lékaře ad. Bezpochyby se vyplatí investovat vyšší obnos. a to za cenu pozdějšího pohodlí.

2.  Situace vůči světovým stranám

Soustřeďte se, jak je dům nebo byt situován vůči světovým stranám. Máte-li místnost na sever, pak zde bude po celý rok větší tma a zima, to oceníte pouze v létě. Obecně se doporučuje, aby hlavní obytný prostor byl situován na jiho-západ, dětské ložnice na západ, na východ pak může být ložnice manželů. Na sever situujeme koupelny a úložné prostory včetně garáží.

3. Úložné prostory

Mnoho bytů a domů působí při prohlídce velkoryse. To proto, že tam není nábytek a necítíte se stísněně. Jenže věci potřebujete někam ukládat a možná že skříně nebudou stačit. U rodinných domů by kromě garáže, kam se zpravidla vejdou “jen auta” a nějaké drobnosti, měla být k dispozici další samostatná místnost na kola, lyže, stany ad. Součástí bytů bývá i samostatný sklep, který bohužel bývá vykrádán. V bytě i tak hledejte odkládací místo. Komory, vestavěné skříně ad. Bez nich se vám nebude bydlet pohodlně.

4. Přespěte v bytě, než ho koupíte

Prodávající bude nejspíš trochu překvapen, když ho požádáte o přespání v bytě, který chcete koupit. Pokud se s ním ale podaří domluvit, odhalíte tak hluk, který se nese domem pouze v pozdních nočních a brzkých ranních hodinách, zato však dokáže velmi znepříjemnit bydlení. Od zvuků vycházejících ze sousedovy toalety, vrzání parket, dupání na plovoucí podlaze nad vámi, topení, až po souseda muzikanta, který poctivě cvičí na violoncello po celou noc. Určitě si také ověřte, zda některý z blízkých bytů není používán ke krátkodobým pronájmům. Ty totiž dokáží sousedy potrápit bujarým nočním veselím. Navíc se lidé v domě necítí bezpečně kvůli vysokému počtu cizích osob pohybujících se po domě.

5. Pozor na nesmysly ve stanovách

Spojte se se správcem domu, projděte s ním celý dům, nechte si ukázat místo, kam můžete odkládat kola či dětský kočárek, zeptejte se jaké je zabezpečení domu – zda se používá klíč nebo čip, jestli je v domě třeba kamerový systém, kde jsou únikové východy a zda jsou hasicí přístroje na svých místech. Nahlédněte do stanov a pečlivě je pročtěte, často se v nich skrývají pravidla, která byste nečekali. Jsou například domy, kde se SVJ domluvilo, že majitelé psů budou platit poplatky za výtah i za své čtyřnohé miláčky. Pokud rádi grilujete na balkoně, podívejte se, zda toto stanovy umožňují. Tam je také ošetřeno kouření ve společných prostorech a další pravidla užívání společných prostor domu.

6. Nechcete platit nepřiměřeně vysoké poplatky za služby? Ověřte si hospodaření SVJ

Funguje dobře správa domu? Tuto otázku si určitě položte. „Poměrně často se totiž stává, že výbor nehospodaří dobře ať již vlastní vinou, nebo má uzavřenu nevýhodnou smlouvu se správní firmou nebo dalšími dodavateli služeb, to pak zaplatí členové vysokými poplatky za služby. Neobvyklé nejsou ani případy, kdy člen výboru SVJ dává zakázky kamarádům či rodinným příslušníkům, kteří se starají třeba o společnou předzahrádku, úklid nebo opravy v domě a vyplácí jim nesmyslné částky,“ doplňuje zkušenosti uživatelů portálu Sousedé.cz Martin Pösinger. Určitě není od věci podívat se také na pravidelné odměny statutárních orgánů domu, zda jsou přiměřené.

7. Díky novele zákona už nebudete muset splácet dluhy souseda

Velkým problémem jsou dlužníci přímo mezi sousedy. Notoričtí neplatiči měsíčních záloh na služby a příspěvků na správu domu, mívají problém se splácením i dalších závazků. Ve chvíli, kdy dluhy dojdou tak daleko, že společenství vlastníků podá na neplatiče žalobu, bývá na ně již podána dalšími stranami – bankami, pojišťovnami apod. Majetek dlužníka pak může skončit v dražbě. Díky novele insolvenčního zákona budou upřednostněny pohledávky SVJ před ostatními a poctiví vlastníci už by tak neměli doplácet na ty nepoctivé.

8. Spojte se

Pokud uvažujete o koupi bytu, určitě se spojte s výborem společenství vlastníků jednotek (SVJ) nebo představenstvem bytového družstva (BD). Ti mají o domě nejlepší přehled,“ radí Martin Pösinger ze sousedské sociální sítě Sousedé.cz a dodává: „Zkuste si s někým z domu přátelsky pohovořit, zástupci domů jsou povětšinou rádi, že mohou lépe poznat potenciální nové sousedy, a ochotně se rozpovídají o poměrech v domě. Na našem portálu můžete vyhledat potenciální sousedy online a vyptat se jich přímo na síti.“ 

Foto: Iveta Kopicová, Hanák nábytek a archiv


You must be logged in to post a comment Login