Kuchyně

7+1 praktický tip do malé kuchyně

Od   | 

Málo prostoru pro víc než jednu osobu, skromná pracovní plocha, na které při vaření převažuje spíš chaos než pořádek, nedostatek úložného prostoru pro vaše kuchyňské náčiní. Chtěli byste kuchyň jednou tak větší, ale rozloha bytu nebo finance vám to nedovolují. Nezoufejte! Připravili jsme si pro vás několik chytrých tipů, se kterými i v malé kuchyni budete moct vařit ve velkém stylu.

1. MAGNETICKÁ STĚNA

Jedním z tipů, jak prakticky i kreativně využít zástěnu za kuchyňskou linkou a ušetřit tím místo na pracovní ploše, je instalace matné, magnetické stěny, která bude skvělým společníkem nejen pro vaše ocelové nože. Navíc tak docílíte působivějšího efektu, než když nože necháte na lince ukryté v dřevěném bloku.

2. JEDNO PRKÝNKO = AŽ 40 CM PLOCHY NAVÍC

Skromný pracovní prostor pro přípravu pokrmů je běžným problémem malých kuchyní. Pokud máte v kuchyni zapuštěný dřez do pracovní desky, využijte toho. Dřevěné prkýnko na krájení potravin, které si můžete nechat vyrobit přímo na míru, efektně zvětší vaši pracovní plochu.

3. SKLOPNÁ DESKA, KTERÁ VÁM POMŮŽE

Dámy, potřebujete ve své kuchyni více dokládací plochy? Poproste třeba svou drahou polovičku, aby vám na nejbližší volnou stěnu připevnila sklopnou desku, kam si budete moct odložit třeba sklenici vína, které během vaření tak rády ochutnáváte.

4. OSTRŮVEK NA KOLEČKÁCH

Pojízdný kuchyňský ostrůvek si ve vaší kuchyni, najde mnoho způsobů využití. Je to skvělý pomocník pro ukládání kuchyňských potřeb i dodatečná pracovní plocha pro přípravu vašich kulinářských specialit. Zároveň vám poslouží jako snídaňový bar nebo rovnou jídelní stůl.

5. ČISTÉ LINIE OPTICKY ZVĚTŠÍ VÁŠ PROSTOR

Jestliže si zařizujete novou kuchyň nebo ji rekonstruujete a velikost prostoru vám nedovoluje popustit uzdu fantazii co do barev, vsaďte na bílou klasiku, kterou rozhodně nic nepokazíte. Jednoduché, bezúchytové skříňky a minimum předmětů na pracovní desce dodají vaší kuchyni čistý a moderní vzhled.

6. ZRCADLO V KUCHYNI

Umístění zrcadla do jakékoliv malé místnosti je další způsob, jak prostor opticky zvětšit. Když použijete zrcadlo jako kuchyňskou zástěnu, vytvoříte si tak z části i kuchyň podle feng shui. V ní by se totiž neměly připravovat pokrmy zády do prostoru, a zrcadlo je jedním ze způsobů, jak se tomu vyhnout, pokud máte omezené prostorové možnosti.

7. PROSVĚTLETE TMAVÁ MÍSTA

Jestliže ve vaší malé kuchyni dominují tmavé odstíny, určitě se nebojte zesvětlit je kontrastní, světlou barvou. Ať už v podobě nátěrů nebo obložení. Nezapomeňte také na kvalitní osvětlení v podobě LED pásek nebo bodových žárovek, které umístěte pod horní skříňky. Kuchyň pak bude vypadat větší bez ohledu na převládající tmavé plochy.

8. ZBAVTE SE NEPOŘÁDKU

Nejjednodušším, nejefektivnějším a nejlevnějším způsobem, jak vytvořit v kuchyni více prostoru, a hlavně lepšího celkového dojmu, je zbavit se nepořádku. Udělejte si čas, projděte všechny skříňky, poličky i šuplíky a zbavte se přebytečných věcí, které už nepoužíváte. Budete se sami divit, kolik nového úložného prostoru vytvoříte pro věci, které jen tak ledabyle leží na vaší lince a už jen pohled na ně vás znervózňuje.

Foto: Freshome, Apartment Therapy

You must be logged in to post a comment Login