Zahrada

6 pokojových rostlin, o které se dokáže postarat každý

Od   | 

Stále doma svádíte boj s povadlými pokojovými rostlinami a málem ani kaktus už vám v květináči nevydrží? Neházejte flintu do žita. Živé rostliny by neměly chybět v žádné domácnosti, nejen proto, že okysličují vzduch, ale také proto, že dělají vaše hnízdečko útulnější. Proto jsme pro vás vybrali tyto nenáročné kytky, se kterými si poradí i ten nejméně zkušený pěstitel.

Benjamin má rád teplo a střídmou zálivku. Nemá rád průvan.

FÍKUS BENJAMIN

Tato známá pokojová dřevina je vhodným kandidátem do vyhřátých a světlem prostoupených bytů i domů. Na chlad nebo průvan si příliš nepotrpí, stejně jako na čerstvou vodu z vodovodu, která navíc stojí v misce pod květináčem. Ostatně, o tom, že se mu něco nelíbí, vám dá vědět pomalým usycháním a opadáváním listů. Pokud si tedy chcete užívat jeho nenáročnosti, zvolte vhodné stanoviště a zalévejte ho odstátou vodou, v teplých měsících dvakrát, v zimě jednou týdně. Benjamin má navíc tu vlastnost, že dokáže zvlhčovat vzduch a odstraňovat z něj nežádoucí toxiny. Což si ho tedy nepostavit do ložnice a mít zdravější spánek?

Abyste si mohli užívat květenství lopatkovce po celý rok, je nutné uvadlé květy i listy ostříhat.

LOPATKOVEC

Možná tuto velmi nenáročnou pokojovou rostlinu znáte pod názvem toulcovka. Poznáte ji podle jejích podlouhlých, špičatých listů, ale hlavně exotických bílých květů, které vám mohou dělat radost po celý rok. Pokud se rozhodnete tuto kytku pěstovat, v letních měsících ji ušetřete přímému slunečnímu svitu, naopak v zimě pro ni najděte světlejší místo. Lopatkovec také není zvlášť náročný na zálivku a stejně jako benjamin absorbuje nečistoty ze vzduchu.

Lopatkovec je jedovatý, proto dávejte pozor na své ratolesti.

ALOE VERA

Proč nespojit příjemné s užitečným? Aloe vera příjemně oživí vaši komodu nebo prázdnou polici a navíc ji můžete zužitkovat jako léčivou bylinu. Hojivý gel z jejích dužnatých listů se používá na drobné oděrky a popáleniny. V pěstování nevyžaduje aloe žádné zvláštní nároky. Svým původem je zvyklá na pouštní podmínky, i proto vydrží nějaký čas bez zálivky. Bez přímého slunečního svitu by ale strádala, proto ji umístěte třeba na okenní parapet, kam se většinu dne opírají paprsky.

Kromě gelu se z aloe získává i latex, který je účinným projímadlem.

ZAMIOKULKAS

Chcete si domů vnést trochu exotiky? Pak začněte pěstovat zamiokulkas nebo-li kulkas zamiolistý. Ani péče o tuto původem africkou rostlinu není příliš obtížná. Je pouze nutné dodržovat její pitný režim přiměřenou zálivkou. Kulkas by neměl zůstat v suchu, kdy by mu začaly opadávat listy, ani v přemokřené zemině, ve které by mohl postupně uhnít.

Stvoly kulkasu mohou dosahovat výšky až 1 metr, starší exempláře se pochlubí i nenápadnými zelenými květy.

MONSTERA

Dalším zástupcem z exotických luhů a hájů je tato rostlina, kterou poznáte podle jejích typických, velkých a rozštěpených listů. Tyto trhliny má na svědomí sluneční svit, pokud tedy chcete docílit tohoto efektu, vyberte pro monsteru příhodné stanoviště. Vyvarujte se ale místu na přímém slunci, které by mohlo listy spálit. Vzhledem k jejímu původu má monstera ráda vlhko, nic tedy nezkazíte tím, když ji budete čas od času kropit. Zeminu nepřelévejte, ale udržujte dostatek vláhy.

V domácích podmínkách monstera kvete jen výjimečně, v tropických deštných pralesích, odkud pochází, se její květy mění v plody jedlého ovoce.

DRACENA

Pro ty, kteří konvičku s vodou berou do rukou jen zřídkakdy, je tato pokojovka ideálním parťákem. Stejně jako monstera má však ráda vlhko, proto ji nezapomeňte občas rosit. Co se stanoviště týče, vyhovuje jí polostín. Určitě ji neumisťujte na místo, kam dopadá přímý sluneční svit, a do průvanu, který by způsobil opadání listů.

I dracena je schopná absorbovat škodliviny ze vzduchu.

Foto: archiv, Svět růží

Komentáře

You must be logged in to post a comment Login