Doplňky do bytu

35 nápaditých ukázek, jak rozmístit obrazy na stěnu. Aneb jak vyzdobit zdi v chodbě, pokojích i na schodišti!

Od   | 

Obraz je sám o sobě dekorativním prvkem, vybereme-li mu správný rám a zvolíme pro něj vhodné místo, získáme dekoraci vnášející do interiéru ojedinělou atmosféru. Výraznějšího efektu docílíme seskupením obrazů. Přinášíme návod, jak na to, aby výsledek byl co nejefektnější.

Obecně platí pravidlo, že obrazy věšíme na jednobarevný podklad, ideálně takový, aby jeho barva nesplývala s rámem obrazu. Výška k zavěšení se odvíjí od velikosti obrazu i stěny a samozřejmě bereme v potaz i půdorys a rozměr místnosti. Střed obrazu bychom měli mít ve výšce očí, přibližně tedy 150 až 160 cm od země. To ale neplatí u velkých pláten, která oživí třeba i celou stěnu. U nich ale nezapomínejme na nutnost odstupu, abychom si dílo mohli vychutnat. Obraz nesmí být ani příliš vysoko, abychom na něj dohlédli, a rovněž počítejte s tím, že malý obraz se na velké stěně ztratí.

(Ne)opomíjená chodba

Chodba bývá častokrát opomíjenou částí bytu, a to i přesto, že jí procházíme několikrát za den. Vyšperkujte ji obrazy, třeba zarámovanými fotografiemi z cest, anebo malbami dětí. Při průchodu vás pohled na ně rozhodně pohladí po duši. V tomto případě se nemusíte držet obvyklého zákazu, že až ke stropu ne – vždyť obsah vám je notoricky známý. Stačí si chvíle i letmo připomenout. Obecně platí, že na dlouhé a vysoké stěny věšíme podélnou řadu obrazů buď s velmi podobným rozměrem, nebo naopak velmi rozdílným, tím prostor opticky snížíme. Chceme-li opticky zvýšit strop, pak obrazy věším podle svislé osy.

Pozdvihněte schodiště

Schodiště propojuje prostory, ve kterých přijímáte návštěvy s ložnicovým, soukromým patrem, proto by vystavená tématika měla být tomu určená. I zde si můžete dopřát a zabydlet stěny od podlahy až ke stropu a ode zdi ke zdi, a to zejména tam, kde je možný patřičný odstup, aby bylo dobře vidět do všech koutů. Je logické, že nahoru a do rohů budete umisťovat větší obrazy. Platí, že čím je motiv obrazu výraznější, tím je potřeba kolem něj větší prostor, aby vynikl.

V interiéru obrazy být jednoduše musí

Při seskupování obrazů se dodržuje pravidlo, že by mezery mezi nimi neměly být větší, než je jejich šíře. Existuje řada možných seskupení, která tvoří působivý geometrický celek. Obvykle nápaditěji působí asymetrické rozvržení, které zároveň umožňuje stálé doplňování obrázků. Obecně platí, že by rámy měly barevně korespondovat s celkovým laděním interiéru a neměly by splývat s nábytkem. Obrazy není vhodné vystavovat přímému slunci. Osvětlit je můžete samostatným světlem umístěným přímo u obrazu nebo svítidlem, u kterého je možné nastavit směr světla. Zpravidla se využívají halogenové žárovky, u nichž můžeme navíc určit úhel svitu.

Oživte roh místnosti

Nevíte, jak dekorovat roh místnosti? Právě obrazy anebo i další nástěnná umělecká díla by mohla být tím pravým. Pravidla pro jejich umístění jsou stejná.

Pověsit? Stačí opřít!

Nejde vám přitlouct hřebík, anebo to zkrátka nestíháte? Obrazy stačí opřít a i tak udělají spoustu parády. Je nasnadě, že ty velké mohou stát na zemi, malé můžeme opřít na poličku.

Fotogalerie:

Zeptali jsem se předních českých architektů: Jak jednoduše vyšperkovat byt?

Komentáře

You must be logged in to post a comment Login