Ložnice

20 nápadů, jak si ustlat v obývacím pokoji, aniž by postel překážela

Od   | 

Málokdo má byt velký, jak by potřeboval, takže častokrát nezbude nic jiného, než si ustlat v obýváku. Jenže tam přijímáme návštěvy a není příjemné ani vhodné, aby viděli až do naší ložnice. Proto hledáme možnosti, jak sem začlenit lůžko tak, aby nebylo na obtíž.

Na výstavě Salone del Mobile v Miláně 2018 vystavovaly firmy nejrůznější sestavy spořící místo.

Pokud se v tomto případě rozhodnete pro sedací soupravu s rozkládacím mechanizmem, pak zvolte variantu, jejíž součástí je matrace určená pro spaní. Tehdy si nebudete kazit záda, protože nebudete spát na polštářích určených primárně k sezení.

Kam umístit lůžko

I toho největšího optimistu brzy přestane bavit rozkládat a skládat sedačku a bude se poohlížet po způsobu, jak do místnosti začlenit postel. Ta by měla být co nejdále od vchodu, aby příchozí neměl pocit, že vstupuje do ložnice, a také proto, aby bylo docíleno určitého klidu na lůžku. To v případě, že je jeden z obyvatelů třeba nemocný. Ostatně z pohledu feng shui by postel rozhodně neměla být v průchozím koridoru, pak totiž nebude klid ke spánku. Ideálním místem je např. nika, je-li součástí prostoru, a pokud ne, můžeme ji vytvořit.

 

Jak je velká místnost?

Má-li místnost alespoň 20 metrů čtverečních, pak v ní můžeme postavit příčku, která bude opticky oddělovat spaní od zbytku prostoru. Stěna by neměla být až ke stropu, aby do prostoru vcházelo denní světlo. Její výška se odvíjí od možností a potřeb. Můžete totiž využívat její horní plochu i jako barový pult, případně do stěny zakomponovat police. Proto dobře promyslete její šíři a zároveň materiál, ze kterého bude postavena. Obecně platí, že ložnice by měla mít alespoň 12 metrů čtverečních, budujete-li jen kout, pak vycházejte z rozměru lůžka. Standardní velikost pro dvě osoby je 180 x 200 cm, ale ve dvou se vejdete i na takzvané francouzské lůžko s šíří 160 cm.

Nechci být viděn

Další možností, jak začlenit lůžko do ložnice, aniž by esteticky překáželo, je vytvořit pro ně místo, které zastíníme paravánem nebo zatáhneme závěsem. Obě možnosti budou estetickým prvkem, proto nezapomínejte na to, aby se hodily do interiéru. Závěs doporučujeme pořídit z lehkého vzdušného materiálu, který splývá. Látku můžete použít i na povlaky polštářů, případně přehozy přes křeslo nebo sedací soupravu. Paraván může rozšiřovat úložné prostory.

Příčky, které propouštějí světlo

Kromě zděné příčky můžeme postel vymezit příčkou skleněnou. Její výhodu je, že propouští do prostoru denní světlo a pohlcuje hluk. V takto odděleném prostoru získáte nejvíc soukromí a také možnost nebýt ničím rušen. Skleněné příčky, nebo skleněné dveře patří k finančně náročným, proto se vyplatí je budovat ve vlastním bytě. Pro případný pocit ještě většího soukromí je možné je vybavit závěsem nebo žaluziemi.

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login