Rady a tipy

Z jakého materiálu si pořídit zahradní nábytek?

Od   | 

Než koupíme sestavu zahradního nábytku, uvědomme si, zda bude sloužit na jednom místě, nebo ho budeme používat různě, podle potřeby. Zvažme také, kam ho umístíme po sezóně. Bude stále pod širým nebem, nebo ho schováme pod střechu? Podle odpovědí na tyto otázky pak budeme vybírat materiál, ze kterého bude sezení vyrobeno. Až na druhém místě by měl být vzhled.

Uvažujeme-li o sedacích prvcích, trvale a napevno umístěných venku, které musí vydržet i několik sezón, je nutno zvolit materiál, který odolá větru a dešti. Máme-li ho na konci sezóny kam schovat, pak můžeme použít méně odolné prvky: Pak jsou ideální ty, které je možné stohovat, sklopit nebo složit, aby zbytečně nezabíraly mnoho místa.

Exotické a ostatní dřeviny

Mezi odolné dřeviny patří teak, který můžeme nechat bez jakékoliv údržby, a jediné co se na něm změní je jeho barva. Časem totiž zešedne. Chceme-li, aby teakový nábytek vypadal stále stejně, musíme ho povrchově chránit impregnačními oleji. Vhodné mohou být i sestavy z masivu dalších dřevin, jejichž údržba bude o něco náročnější. U běžného tuzemského dřeva jsou používány impregnace a následně pak barevně tónované lazury různých odstínů (modřín, pinie, mahagon, palisandr). Chceme-li, aby nábytek vypadal stále jako nový, pak je nutného ho minimálně jednou za dva roky (ideálně jednou za rok) povrchově upravovat a chránit.

Umělý ratan

V posledních letech se v popředí zájmu ocitá nábytek z takzvaného umělého ratanu. Trh doslova zaplavily nejrůznější výrobky, které jsou na první pohled líbivé, ale bohužel se kvalitativně od sebe liší. Jak poznáme kvalitní umělý ratan? Spolehlivě podle certifikátu od některé z celosvětově uznávaných laboratoří (např. Švýcarská SGS), kde by kromě jiného měl být uveden použitý materiál. Polyethylen (PE) totiž mnozí výrobci nahrazují polyvinylchloridem (PVC), což na první pohled není patrné. Uživatel to pozná až po delší době používání. Co ale může na první pohled vidět, je vzhled, kvalitní vlákno má totiž strukturu a neleskne se, je tedy matné. A co způsobí nekvalitní materiál? Pásky se poměrně brzy přetrhnou nebo popraskají, a tím se výplet poničí a začne se rozplétat.

Dalším poměrně častým rozdílem je konstrukce, která je u méně kvalitních výrobků z levné oceli (může zreznout) oproti výrobkům z konstrukcí z duralu nebo hliníku (nereziví). Pak následuje samotný výplet. U levných typů se vyplétají jednotlivé desky, které se k sobě následně sešroubují. Bytelnější nábytek je vyplétán vcelku. Zde zároveň kontrolujeme hustotu výpletu a neměli bychom zapomenout ani na nerez zpevňující patky na spodní straně nábytku. Nejsou-li součástí, pak nábytek špatně snáší umístění ve štěrku, písku nebo na kamíncích.

Moderní kovový nábytek

Jako o bezúdržbovém můžeme bez nadsázek mluvit o kovovém nábytku vyrobeném z hliníku, který je navíc lehký. Celoročně můžeme na zahradě nechat i pozinkovaný nábytek (žárové nebo galvanické zinkování), a to buď v jeho surové podobě, nebo opatřený komaxitovou povrchovou úpravou. Tento typ nábytku je těžší, zvláště není-li v kombinaci se sedákem a opěrkou opatřených jednou z některých speciálních látek určených k venkovnímu užití.

Zahradní nábytek z betonu

V posledních letech se stal oblíbený i beton. Je nasnadě, že tento druh nábytku vydrží jakékoliv povětrnostní vlivy, jeho nevýhodou je hmotnost, která nedovolí s nábytkem snadno manipulovat. Pro pohodlnější sezení může být vybaven vhodně povrchově upravenými prkny či fošnami.

Kam umístit sezení?

Mobilní lehký nábytek má tu výhodu, že s ním lze snadněji manipulovat a přemísťovat jej v sezóně na různá místa, která se mohou projevit jako vhodnější, ale také jej lze ukrýt před nepohodou do chráněného prostředí, aby se rychle neopotřeboval a nezničil. V našem prostředí působí na materiály negativně povětrnostní vlivy, jako je vlhkost, déšť, UV záření a časté změny teplot. Kromě ochrany nábytku pod přístřeškem či pergolou je důležitá i samotná pocitová pohoda při sezení.  Posezení je útulnější, když je umístěno z jedné strany u nějaké zábrany či zdi, které vyvolávají pocit bezpečí a ukrytí před fyzickými vlivy (poryvy vzduchu, větru), ale i pocitovou ochranu soukromí (pohledy veřejnosti). Paradoxně nevadí, je-li situováno na sever, protože v letním období, kdy venku sedáváme, nám stín a chládek budou příjemné. Naopak z jižní strany se budeme muset více chránit slunečníky nebo výsuvnou stříškou apod.

Pohodové je sezení se zábranou za zády a s výhledem do přírody či volnějšího prostředí na protější straně.         

Při výběru zahradního nábytku bychom měli zohlednit nejen technickou kvalitu materiálu i zpracování, odolnost, životnost a cenu, ale také jeho vzhled a výraz. Nábytek by měl vycházet ze stylu života a frekvence jeho užívání. Pro denní užívání je také důležitá pevnost a kvalita materiálu. Nezanedbatelné je, do jakého prostředí sedací nábytek pořizujeme. Jaký charakter má dům, chalupa či byt a zvolený nábytek by měl být s tímto pojetím v harmonii. Výrazově by měl být rozdílný nábytek na terasu funkcionalistické vily, či terasu u bytového domu nebo u historické venkovské chalupy.


You must be logged in to post a comment Login