• Jak si ve sprše snadněji oholit nohy

  Vybrat správný sprchový set do sprchového koutu není nic snadného. Musí splňovat tolik kritérií! Na mezinárodním koupelnovém veletrhu ISH jsme jeden našli. Sprchování dokonce zase o něco víc povyšuje. Sdílet článekKomentáře komentáře

 • Na co si dát pozor při nákupu zahradního stanu

  Léto je v plném proudu a posezení ve stínu je v podstatě nutností. Pokud jste si doposud efektivní zastínění nepořídili a nevíte, kterému dát přednost, pak přinášíme tip na méně obvyklé řešení. Zahradní stan. Sdílet článekKomentáře komentáře

 • Stěhování řešte rychle a efektivně

  Rozhodnete-li se přestěhovat, může se zdát stěhování vlastními silami levnější, nicméně v konečném důsledku zpravidla přijdete o hodně času. Ten lze využít mnohem efektivněji, třeba na realizaci nových projektů v zaměstnání. Buďme tedy konkrétní a podívejme se mnohem podrobněji na výhody stěhování pomocí profesionální firmy.  Sdílet článekKomentáře komentáře

 • Zahradní posezení: I na detailech záleží

  Plánujete stavbu nového zahradního posezení, anebo uvažujete o komplexnější rekonstrukci toho stávajícího? Pak nezapomeňte ani na zdánlivé detaily, jež mohou rozhodovat o celkovém vzhledu a funkčnosti exteriéru. Na co všechno si dát při zařizování venkovního posezení pozor? Jak vybírat jednotlivé komponenty? Sdílet článekKomentáře komentáře

 • Trámům v koupelně rozhodně dáme vyniknout.
 • Do vintage koupelny patří nábytek s vyřezávanými detaily.
 • K obložení vany i stěny bylo použito dřevo.

Vintage koupelny

Považujete koupelnu za relaxační místnost a v moderních koupelnách plných skla a plastu si neodpočinete? Inspirujte se těmi dávnými a vybudujte si koupelnu ve vintage stylu.

Vintage je převzatý anglický výraz, který se nejčastěji spojuje s určitým stylem. Znamená historický nebo klasický. Chceme-li tedy přizpůsobit koupelnu tomuto  stylu, musíme nahlédnout do dávných koupelen a inspirovat se právě jimi.

Základem jsou použité materiály na stěnách a podlaze, často i na stropě. Přestože jsou nabízeny obklady i dlažba, které bychom eventuelně mohli použít, mnohem lépe v koupelně ve vintage stylu vyzní dřevo, stěrka nebo malba. Samozřejmě použité tak, aby jejich vlastnosti odpovídaly potřebám a nárokům prostoru. 

Původní stěna byla jen natřena bílou barvou. Bojler je zakryt bílou látkou shodující se se sprchovou zástěnou na vaně.

Původní stěna byla jen natřena bílou barvou. Bojler je zakryt bílou látkou, stejnou, jaká byla i použita na sprchovou zástěnu na vaně.

 

Volně stojící vana a ostatní zařizovací předměty

Základem koupelny ve vintage stylu je volně stojící vana, ideálně na ozdobných nožkách. Když už jsme se rozhodli pro tento prvek, dejme mu vyniknout. Umisťme vanu do prostoru, kde její křivky naplno zazáří, a doplňme ji baterií s obdobně ladnými tvary. Musíme počítat s tím, že tento styl patří k finančně náročnějším, ve výsledku se to však rozhodně zúročí. Zvolit můžeme i vanu připomínající necky nebo káď. 

Dříve se lidé myli v plechovém lavóru a vodu měli ve džbánku, který stál hned vedle. To je v současné době trochu nepraktické.  Ale i my si můžeme, byť v trochu v modernější podobě, tyto prvky přenést do vlastní koupeny. Lavór může nahradit umyvadlo podobných tvarů postavené na desce stolu a vodu přivedeme některou ze subtilních baterií. Velmi efektně může působit i kamenné umyvadlo, ideálně ze žuly. Svůj podíl na výsledném vzhledu bude mít i nábytek. I ten by měl být historizující. Bát se nemusíme vyřezávaných detailů, ale ani malby.

Barvy a doplňky ve vintage koupelně

Konstrukce pro sprchový závěs je materiálově i tvarově shodná s podnoží umyvadla.

Konstrukce pro sprchový závěs je materiálově i tvarově shodná s podnoží umyvadla.

Do vintage koupelny nepatří ostré a jasné barvy. Sluší jí jemné pastelové barvy, ideálně odstíny žluté, zelené, modré, bát se nemusíme ani fialové nebo oranžové. Nic nezkazíme hnědou. Barvy mohou být i různě strukturované. Vhodné jsou ty, které působí oprýskaně, nebo je patrný nátěr štětcem apod. Nebojme se použít dostatek dekorací, jako jsou vázy, háčky, obrazy. Je-li v místnosti okno, pak rozhodně nesmí chybět lehký voál.

Co do koupelny ve vintage stylu nepatří?

1. Plastové ani skleněné sprchové zástěny. Náprava: Textilní závěs.

2. Plastové doplňky. Náprava: keramické, dřevěné případně i kovové doplňky.

3. Vířivky, robustní termostatické baterie, velkorysé hranaté hlavové sprchy s LED diodami. Náprava: klasické kohoutkové baterie, kulaté hlavové sprchy úměrně velké sprchovému prostoru.

4. Pračka, kotel ad. Náprava: když už je nemáte kam jinam dát, schovejte je alespoň do skříňky.

5. Moderní svítidla (z plastu, pryže). Náprava: křišťálové lustry, svíčky, mosazná světla.

Fotogalerie:

Připravila: Lenka Zahradníková, Foto: Affinity Holydais, Design Ideas, Bungalov blue interiors, Decoholic, Denoxa, Desire to decorate, Grey chic, Home stredy, House to home, Interior design ideas, My home ideas a archiv

Související články:

Vana s nohami

WC bez splachovacího kruhu Rimfree

Bydlení ve stylu Provence

Vintage v současném interiéru

Bydlení s výhledem na Mont Ventoux

Sdílet článekShare on Google+Share on FacebookEmail this to someone

Komentáře

komentáře