• Jak si ve sprše snadněji oholit nohy

  Vybrat správný sprchový set do sprchového koutu není nic snadného. Musí splňovat tolik kritérií! Na mezinárodním koupelnovém veletrhu ISH jsme jeden našli. Sprchování dokonce zase o něco víc povyšuje. Sdílet článekKomentáře komentáře

 • Na co si dát pozor při nákupu zahradního stanu

  Léto je v plném proudu a posezení ve stínu je v podstatě nutností. Pokud jste si doposud efektivní zastínění nepořídili a nevíte, kterému dát přednost, pak přinášíme tip na méně obvyklé řešení. Zahradní stan. Sdílet článekKomentáře komentáře

 • Stěhování řešte rychle a efektivně

  Rozhodnete-li se přestěhovat, může se zdát stěhování vlastními silami levnější, nicméně v konečném důsledku zpravidla přijdete o hodně času. Ten lze využít mnohem efektivněji, třeba na realizaci nových projektů v zaměstnání. Buďme tedy konkrétní a podívejme se mnohem podrobněji na výhody stěhování pomocí profesionální firmy.  Sdílet článekKomentáře komentáře

 • Zahradní posezení: I na detailech záleží

  Plánujete stavbu nového zahradního posezení, anebo uvažujete o komplexnější rekonstrukci toho stávajícího? Pak nezapomeňte ani na zdánlivé detaily, jež mohou rozhodovat o celkovém vzhledu a funkčnosti exteriéru. Na co všechno si dát při zařizování venkovního posezení pozor? Jak vybírat jednotlivé komponenty? Sdílet článekKomentáře komentáře

Venkovní osvětlení

Venkovní osvětlení se hodí celoročně. V létě nám prodlužuje pobyt pod širým nebem dlouho do noci a v zimě se díky němu nepřizabijeme už v odpoledních hodinách. Jen musíme vybrat lampy z odolných materiálů, které odolají horku, dešti, větru i mrazu.

Venkovní svítidla prodlouží a zpříjemní pobyt pod širým nebem. Stropní svítidla Merido (Design Red), průměr 10,8 cm. Aulix.

Venkovní svítidla prodlouží a zpříjemní pobyt pod širým nebem. Stropní svítidla Merido (Design Red), průměr 10,8 cm. Aulix.

Při výběru nesáhneme vedle, pokud zvolíme svítidlo vyrobené z vysoce odolného plastu. Vhodné je i speciální tvrzené sklo a některé typy kovů (např. hliník, nerez). Každá lampa určená k venkovnímu užití má od výrobce označení vypovídající o odolnosti, označené písmeny IP. Platí, že odolnost vůči atmosferické vlhkosti je značena IP 43. Patří sem lampy umístěné pod stříškou, např. altány, balkony apod. Šikmo stříkající voda má označení IP 55, tyto lampy mohou být umístěny volně v zahradě, nevadí jim déšť ani sníh. Přelev vody má značku  IP 65 a víc –  tato světla se instalují například do bazénu, vodních nádrží a podobně.

Prakticky kombinujte

Venkovní osvětlení můžeme zapustit do země, připevnit na zeď, nebo si pořídit stojánková svítidla. Výběr řídíme jejich účelem. Na terasy a balkony si pořizujeme taková světla, která tu při pobytu nebudou překážet. Na příjezdové komunikace, k cestičkám mezi záhony, zeleň v zahradě a konečně i k samotnému domku volíme taková světla, která zajistí bezpečný pohyb po pozemku, umocní krásu zeleně nebo upozorní na zajímavý detail architektury domu.

Ideální je kombinovat nástěnná, sloupková i zemní svítidla, aby se svit vzájemně doplňoval. To je praktické i v zimním období, kdy některá ze světel mohou být schovaná pod sněhem. Tehdy vypomáhají okolní lampy. Pokud zeleň není ještě vzrostlá, je nutné pamatovat na budoucnost a světla instalovat podle toho, jak očekáváme, že se bude tato v následujícím období měnit.

Solární svítidlo Solar bud (Luce plan), průměr 15 cm, výška 37 cm. Hagos.

Solární svítidlo Solar bud (Luce plan), průměr 15 cm, výška 37 cm. Hagos.

 

Solární svítidla

Pokud se do instalace venkovního osvětlení neženete jen proto, že byste museli rozkopat celou zahradu, pak použijte světla se solárními panely. Ta dokáží akumulované sluneční záření proměnit na energii potřebnou ke svícení. Jejich nepřehlédnutelnou předností je absence elektrických kabelů. Hlavní součástí je totiž fotovoltaický solární panel, kterým je přijímáno sluneční záření a ve kterém se toto proměňuje na elektrickou energii, jež je uchovávána v samodobíjecích akumulátorech. Jako zdroj osvětlení slouží v naprosté většině LED diody, které mají mimo jiné velmi nízkou spotřebu energie a dlouhou životnost. Samotná lampa je vybavena senzory reagujícími na stmívání. Nabízeny jsou různé velikosti: nízké stojací provedení určené k postavení na zem, nebo vyšší stojací provedení, které se zapichuje do země, přičemž existují různé výšky. Solární lampy se mohou integrovat také do země, nebo je možno je přichytit ke stěně (nástěnné provedení). Při výběru vás bude zajímat informace o tom, jak dlouho budou svítit a jak dlouho potrvá jejich dobití.

Náš tip

Svítidla u vstupu do domu vybavte úspornou žárovkou, která může svítit celou noc, aniž by se radikálně zvýšil odběr elektrického proudu.

Co byste měli vědět:

– venkovní osvětlení nesmí oslňovat sousední pozemek, případně kolemjedoucí (u silnice cyklisty, řidiče apod.

– nekupujte světlo bez atestace

– elektrické rozvody pro klasické osvětlení se připravuje už při zakládání zahrady

Fotogalerie:

Text: Lenka Zahradníková, Foto: archiv, Kontakty: Aulix, Hagos, Uni light, Posvit.si

468x60

 Související články

Světla nad jídelní stůl

Žárovky. Vyznáte se v nich?

Zrodila se nová kreativní svítidla

LED diody a jejich použití

Svítidla s důvtipem

Osvětlení v ložnici

Proč si nechat navrhnout osvětlení do bytu?

Ozdoba stínítka – video

Už nepotřebujeme akvárko! Video

Designová svítidla za příznivé ceny

Světla nad hlavou

Lucerna na ven i na doma

Zahrada

Sdílet článekShare on Google+Share on FacebookEmail this to someone

Komentáře

komentáře