Kuchyně

Umístit varnou desku vedle dřezu nebo naproti němu? Známe pro i proti!

Od   | 

Zatímco vzhled kuchyně je čistě individuální záležitost, rozmístění takzvaného pracovního trojúhelníku už podléhá určitým pravidlům. Ještě před tím se ale musíme usnést, jak umístíme varnou desku a dřez. Tedy zda budou vedle sebe, nebo naproti sobě.

Obě řešení jsou správná. Jde jen o to, jaký tvar sestavy umožňuje půdorys, velikost a rozvody v místnosti a jaké uspořádání vyhovuje kuchařce. Obecně platí, že rovnostranný trojúhelník, sestávající z mycí zóny-přípravné zóny-zóny vaření/pečení  by optimálně neměl přesáhnout v součtu stran 6 m. Nejméně se nachodíme v kuchyni ve tvaru písmene U, nebo kuchyni s ostrůvkem. O něco hůře na tom je kuchyně v jedné řadě, nebo kuchyně ve tvaru písmene L.

Základní rozměry

Máme-li kuchyni v jedné řadě, pak by mezi varným a mycím centrem mělo být ideálně 90 cm volného místa na přípravu jídla. Rozhodnete-li se uspořádat centra proti sobě, pak prostor mezi nimi má mít šíři alespoň 120 cm. Je-li mycí centrum v ostrůvku, počítejte s tím, že nádobí na odkapávací desce může prakticky i opticky překážet, proto je vhodnější použít dvojdřez a jeden z nich využívat na odkapání umytého nádobí.

Jaké jsou zkušenosti prodejců firmy Franke?

Slovenští prodejci

Pokud to jde, doporučujeme umístit varnou desku, dřez a sorter do jedné linie. Tak nemusí kuchařka běhat z jednoho konce kuchyně na druhý a přenášet hrnce ani potraviny. Vše má prakticky po ruce. Pokud to nejde, pak doporučujeme umístit centra přímo proti sobě, aby se kuchařka jen otočila.

Čeští prodejci

 Správné řešení kuchyně umožňuje plynulý pohyb v pracovním trojúhelníku. Přikláníme se k variantě do jedné řady při zachování určitých pravidel. Některá jsou už zmíněná, dále by se mělo brát v úvahu, zda je kuchařka pravák nebo levák. Jednotlivá místa mají být pro praváky seřazená ve směru zleva doprava, pro leváky opačně.

Jaké mají zkušenosti naše čtenářky?

Radka Chudobová

Radka Vacková

Radka Chudobová

V současné kuchyni mám dřez a varnou desku vedle sebe. Mám však porovnání, v předchozí kuchyni jsem měla totiž mycí část na protější straně než varnou desku. Musím říci, že mi více vyhovuje bližší uspořádání, to znamená vedle sebe. Pokud chci suroviny omýt, opláchnout si ruce a tak dále, je praktičtější mít dřez hned vedle. Není potom mokrá podlaha. Když potřebuji natočit do hrnce vodu, nemusím ho přenášet daleko, otáčet se… Vždy samozřejmě záleží na dispozici a možnostech dané kuchyně, ale pokud budu mít v budoucnu možnost si nějakou kuchyň nechat vyrobit, bude dřez vedle varné plochy.

Eva Šišková

Eva Šišková

Eva Šišková

Při návrhu kuchyně jsem se inspirovala knížkou o designu kuchyní. Navíc jsem měla volnost v tom, kam umístím dřez i varnou desku. Nakonec jsem zvolila řazení zleva (tedy pro praváky): spíž – odkládací deska/pracovní deska, pak dřez s velkou odkládací plochou, opět pracovní deska, pod níž je velká myčka, pak varná deska a následuje velká pracovní deska do L. Samostatně stojí lednice, mrazák, lednice na víno a bar.  S uspořádáním jsem spokojená, je logické, tak jak věci k vaření připravuji, tak postupně používám jednotlivé odkládací zóny pracovní desky. Nyní přemýšlím o jediné změně, a tou je posunutí trouby do úrovně očí, případně vysunutí myčky výše.


You must be logged in to post a comment Login