Koupelny

Co je nutné vědět, než si pořídíte sprchový kout walk in

Od   | 

Sprchové kouty walk in jsou všechny, které nemají uzavíratelnou kabinu. Jen do nich špinaví vejdeme a čistí zase vyjdeme.

Sprchový kout Corner s jedním vstupem. Zdroj: Ravak

Tvořeny jsou jen jednoduchou sprchovou zástěnou, která může být třeba jen z jednoho skla.  Na zem volíme vaničku, která je ke sprchování určena, a tak už zpravidla řešíme jen rozměr, případně i stavební výšku, chceme-li , aby byla stejně vysoká jako podlaha. Často se ale podlaha nechává ze stejného materiálu, jako je celá místnost. Nejčastěji to bývá dlažba, za určitých okolností můžeme použít i stěrku. Tehdy se k odtoku vody používá žlab, nebo podlahová vpusť.

Je zřejmé, že podlaha musí být v tomto případě vždy vyspádovaná, aby voda odtékala požadovaným směrem.

Obecně platí, že by měla mít sklon minimálně 1,5%. Útroby odtokového mechanizmu jsou plastové, nebo nerezové, a určují tak kvalitu a cenu. Horní mřížka je nabízena z nerezu v nejrůznějších designech. „Osobně bych preferovala nerezové provedení. Neznám domácnost, kdy by nebylo tu a tam třeba nalít do odpadu nějaký čistící prostředek. Proto bych plast brala až jako druhou variantu,“ říká Jana Kristenová z koupelnového studia.

Sprchová zástěna koutu walk in může sestávat i ze dvou dílů. Všimněte si propracovaných pojezdů. Zdroj: Hüppe.

Co je lepší?

Při úvahách o koutu walk in častokrát přemýšlíme, kterou variantu pod nohy zvolíme. Která je lepší a co by se nám víc líbilo. Jenže to nestačí. „Nejde o to, co je lepší nebo hezčí, ale jak hluboko se dostaneme do podlahy,“ říká Jana Kristenová. Vždy se řídíme výškou sifonu. „Ty nejnižší, které můžeme instalovat už při stavební výšce 65 milimetrů, mají průtok vody jen 0,48 litrů za sekundu, pak je průtok 0,8 litrů za sekundu a tam je stavební výška 120 milimetrů,“ doplňuje Jana Kristenová a dodává, že tato informace je velmi důležitá dále při výběru sprchy. Pokud by měla vyšší průtok vody než je kapacita sifonu, pak by byla ve sprše stále potopa. Jednoduše by voda nestačila odtékat.

Sprchový kout NEXT walk-in značky Kolo Zdroj: Kolo

Sprchové zástěny patří k dražším artiklům. Mnozí mohou namítnout, že si sklo nechají uříznout u sklenáře, a tím ušetří. „To je sice pravda, ale toto řešení je prvoplánové. Výrobci sprchových koutů mají velmi přesně spočítanou sílu skla a zaručují bezpečnost, navíc poskytují speciální povrchové úpravy, díky kterým se na skle neudržuje vodní kámen,“ říká Jana Kristenová a dodává, že je perfektně vymyšleno i těsnění a uchycení jednotlivých dílů.

Proč walk in?

U tohoto typu sprchového koutu nejsme limitovaní rozměrem.  Jediné, co ho ovlivňuje, je velikost místnosti. Může být třeba přes celou její délku, a tak mohou být i dva sprchové kouty vedle sebe. V takovém případě nedosáhneme soukromí a někdy v něm může být i zima. Pára z teplé vody se tu neudržuje tak jako ve standardním provedení (tedy uzavřeném koutu). Odměnou je pak vzdušnější vzhled koupelny, přičemž sprchový kout na sebe upozorňuje zpravidla jen baterií.

Walk in je v koupelně nenápadný, proto zvolte baterii, která bude sloužit zároveň pro odkládání kosmetických přípravků. Zdroj: Hansgrohe

Baterie ve sprchovém koutě

Právě proto, že na sebe poutá pozornost, měli bychom vybrat některou z designových řad. Nezapomeňme, že jak ruční, tak i hlavové provedení může být vybaveno několika druhy proudů, u stropního provedení si navíc můžeme dopřát barevné světlo nebo dokonce i hudbu. Novinkou na trhu jsou robustní nástěnné modely, jejichž velikost umožňuje odkládání mýdla a šamponu, takže není potřeba dalších doplňků a koupelnový prostor působí zcela jednoduše. Samozřejmostí je, že vybíráme modely se samočistící hlavou, jejichž průtok odpovídá i odtoku, termostatické provedení je vítáno.

Nezapomeňte, že průtok vody ze sprchy musí pojmout sifon. Jinak bude ve sprše potopa. Zdroj: Kludi

Fotogalerie:

Foto:  Kozák Bath & InteriorsHansgrohe, Ravak, Hüppe, DuravitKludiKolo, Gessi, Duka


You must be logged in to post a comment Login