• Jak si ve sprše snadněji oholit nohy

  Vybrat správný sprchový set do sprchového koutu není nic snadného. Musí splňovat tolik kritérií! Na mezinárodním koupelnovém veletrhu ISH jsme jeden našli. Sprchování dokonce zase o něco víc povyšuje. Sdílet článekKomentáře komentáře

 • Na co si dát pozor při nákupu zahradního stanu

  Léto je v plném proudu a posezení ve stínu je v podstatě nutností. Pokud jste si doposud efektivní zastínění nepořídili a nevíte, kterému dát přednost, pak přinášíme tip na méně obvyklé řešení. Zahradní stan. Sdílet článekKomentáře komentáře

 • Stěhování řešte rychle a efektivně

  Rozhodnete-li se přestěhovat, může se zdát stěhování vlastními silami levnější, nicméně v konečném důsledku zpravidla přijdete o hodně času. Ten lze využít mnohem efektivněji, třeba na realizaci nových projektů v zaměstnání. Buďme tedy konkrétní a podívejme se mnohem podrobněji na výhody stěhování pomocí profesionální firmy.  Sdílet článekKomentáře komentáře

 • Zahradní posezení: I na detailech záleží

  Plánujete stavbu nového zahradního posezení, anebo uvažujete o komplexnější rekonstrukci toho stávajícího? Pak nezapomeňte ani na zdánlivé detaily, jež mohou rozhodovat o celkovém vzhledu a funkčnosti exteriéru. Na co všechno si dát při zařizování venkovního posezení pozor? Jak vybírat jednotlivé komponenty? Sdílet článekKomentáře komentáře

Šatní skříně a jejich vnitřní vybavení

Taky jste to už někdy zažili? Stačilo si pořádně uklidit ve skříni a najednou se vám ulevilo. Jako byste si tím uklidili i na duši. Jenže proto, abyste dosáhli takového pořádku, potřebujete také pořádné vnitřní vybavení.

Přemýšlejte jaké oblečení budete ve skříni ukládat.

Přemýšlejte jaké oblečení budete ve skříni ukládat.

Ještě před tím, než ho začnete bezhlavě nakupovat, je zapotřebí si přesně rozmyslet, jaké oblečení budete ukládat a komu konkrétně bude skříň sloužit. Bude jen vaše, nebo i vašeho partnera, případně bude sloužit i na ukládání dalších věcí? Budete do skříně odkládat kabáty a boty, nebo jen běžné oblečení? Sepište si to, abyste měli přehled, a řiďte se základními pravidly.

Obecně platí, že do vrchních částí se ukládá sezónní oblečení, které se právě nevyužívá (v létě zimní oblečení a naopak), prostor mezi 70—120 cm je určen pro oblečení na denní nošení a doplňky, do spodní části ukládáme těžké předměty, případně je zde místo na speciální rošt i boty.

Standardní hloubka šatní skříně je 60 cm, což se hodí, když ukládáme věci na ramínkách. Pokud potřebujete jen policovou skříň, pak postačí hloubka 40 cm. Nejčastěji je udávána vnější výška skříně, ale vás bude zajímat vnitřní rozměr. Ten by měl být alespoň 140-150 cm, a to v případě, že se budou zavěšovat i kabáty.

 Co by nemělo v šatní skříni chybět

Šatní tyč je určená k zavěšení oblečení na ramínku. Jelikož má ramínko šířku kolem 50 cm, je třeba, aby byla skříň dostatečně hluboká. Pokud tomu tak není, je třeba použít takzvaný šatní výsuv, na který se jednotlivá ramínka věší kolmo na sebe. Šatní tyč může být pevná s možností vyndání, ale také sklopná, což využijete pro uložení věcí do horního prostoru, kam normálně nedosáhnete. Je instalována až úplně ke stropu skříně, ale zároveň je snadno dostupná pomocí sklopného mechanismu. Pro skříně s malou hloubkou se vyrábějí krátké šatní tyče montované kolmo na záda skříně. Tyč by měla být namontována alespoň 4 cm pod horní desku, aby šla ramínka snadno vyndávat.

Některé šatní tyče je možné sklopit. Tak můžeme využít i nejvyšší části ve skříni, které by jinak byly prázdné.

Některé šatní tyče je možné sklopit. Tak můžeme využít i nejvyšší části ve skříni, které by jinak byly prázdné.

Zásuvky využijeme na drobné věci, jako je spodní prádlo, ponožky, sportovní doplňky. Jejich šíře je limitována šíří postranic, zajímáme se o výsuvné mechanizmy. Rozeznáváme polovýsuvy nebo plnovýsuvy s plynulým dojezdem.

Police jsou nejběžnějším vybavením šatních skříní. Na uložení triček je naprosto dostačující hloubka 40 cm, u hlubších polic nevyužíváme prostor za komínkem uložených triček. Délka je maximálně 100 cm, pokud jsou třeba delší, je nutné zajistit jim podpěru. Police mohou být upevněny na pevno, ale i volně na podpěrách s tím, že si výšku mezi policemi můžeme dle potřeby měnit. Praktické je, když střídáme jednu polici pevnou se dvěma policemi volnými, čímž zajištíme dostatečnou tuhost korpusu skříně.

Drátěný systém je využitelný stejně jako zásuvka, je hladce výsuvný a má zarážku, která ho udrží na místě. Koš má oproti zásuvce tu výhodu, že zepředu vidíte, co v něm máte. Výška drátěných košů se nejčastěji pohybuje mezi 8 až 18 cm.

Osvětlení. Do skříně si můžeme pořídit i samostatné osvětlení, zdrojem je nejčastěji LED a světla mohou být na baterky nebo je s napájecím zdrojem připojíme do elektrické sítě. Některé modely jsou vybaveny spínačem, který se zapne po otevření šatních skříní, některé jsou určené k zabudování do police nebo šatní tyče.

Další doplňky. Kromě standardního výše uvedeného vybavení můžeme do skříně použít další pomocníky, díky nimž uspořádáme další věci a drobnosti. Je to například výsuvný držák na kalhoty, takzvaný kalhotovník, pořadač kravat, takzvaný kravatovník, držák na žehličku, žehlicí prkno, věšák na šátky, pořadač pásků. Do skříně můžete schovat také koš na špinavé prádlo a samozřejmě se sem hodí i nejrůznější boxy, které častokrát plní i dekorativní funkci. Ti, co nemají samostatný botník, mohou využít některý z pořadačů obuvi.

Fotogalerie:

Připravila: Markéta Helcelová, Foto: Woodface, Komandor, Ikea, Decowood

Související články:

Rozměry pro plánování kuchyně. Část první.

Rozměry pro plánování kuchyně. Část druhá.

Dispozice bytu a jeho zóny

Nároky na plochu v ložnici

Sdílet článekShare on Google+Share on FacebookEmail this to someone

Komentáře

komentáře