• Jak si ve sprše snadněji oholit nohy

  Vybrat správný sprchový set do sprchového koutu není nic snadného. Musí splňovat tolik kritérií! Na mezinárodním koupelnovém veletrhu ISH jsme jeden našli. Sprchování dokonce zase o něco víc povyšuje. Sdílet článekKomentáře komentáře

 • Na co si dát pozor při nákupu zahradního stanu

  Léto je v plném proudu a posezení ve stínu je v podstatě nutností. Pokud jste si doposud efektivní zastínění nepořídili a nevíte, kterému dát přednost, pak přinášíme tip na méně obvyklé řešení. Zahradní stan. Sdílet článekKomentáře komentáře

 • Stěhování řešte rychle a efektivně

  Rozhodnete-li se přestěhovat, může se zdát stěhování vlastními silami levnější, nicméně v konečném důsledku zpravidla přijdete o hodně času. Ten lze využít mnohem efektivněji, třeba na realizaci nových projektů v zaměstnání. Buďme tedy konkrétní a podívejme se mnohem podrobněji na výhody stěhování pomocí profesionální firmy.  Sdílet článekKomentáře komentáře

 • Zahradní posezení: I na detailech záleží

  Plánujete stavbu nového zahradního posezení, anebo uvažujete o komplexnější rekonstrukci toho stávajícího? Pak nezapomeňte ani na zdánlivé detaily, jež mohou rozhodovat o celkovém vzhledu a funkčnosti exteriéru. Na co všechno si dát při zařizování venkovního posezení pozor? Jak vybírat jednotlivé komponenty? Sdílet článekKomentáře komentáře

Rychlení cibulovin

Jarní květy v době, kdy venku ještě vládne zima a mráz, potěší každého z nás a je docela snadné si takové malé jaro vytvořit i doma. Pro rychlení cibulovin se nejlépe hodí hyacinty a dále pak drobné cibuloviny jako modřence, šafrány, konvalinky a drobné tulipány. Chceme-li získat kvetoucí rostliny na vánoce, vysazujeme cibule koncem srpna nebo začátkem září, pro pozdější období postačí výsadba v říjnu a listopadu.

Drobné cibuloviny (nízké tulipány a narcisy, šafrány, modřence) vysazujeme ve skupince, ale tak, aby se cibulky navzájem nedotýkaly. Při sázení do květináče nezapomeneme zasypat dno nádoby drenážní vrstvou z keramzitu, hrubého písku či drobných kamínků, abychom vytvořili dostatečný odtok vody, a zabránili tak znehodnocení cibulek. Cibulky sázíme blízko k sobě a lehce je zatlačíme do substrátu. Zasypeme zeminou a mírně zalijeme. U tulipánů může vrcholek cibule vyčnívat nad substrát, šafrány a narcisy musí být zeminou přikryté.
Cibuloviny vytvářejí kořenový systém v chladu, proto zasazené cibule ponecháme alespoň dva měsíce na chladném a tmavém místě, okolo 4-10 °C. V garáži nádobu přikryjeme například krabicí, anebo nádobu zakopeme na zahradě a přikryjeme vrstvou zeminy či písku a na ni pak ještě navrstvíme slámu či listí. Na konci dvouměsíčního klidového období, když se objeví mezi mladými listy květ, navykáme rostlinu na světlo a vyšší teplotu (10-15 °C). Po třech až čtyřech týdnech se dočkáme prvních květů. Abychom prodloužili dobu kvetení cibulovin, umístíme je alespoň na noc na bezmrazé místo. Po odkvětu odstraníme květ, přihnojujeme, aby cibule zesílily, a až začnou listy žloutnout, omezíme zálivku i hnojení a na jaře zasadíme cibule do zahrady. Jednou rychlené cibuloviny již nejsou vhodné pro opětovné rychlení.

Hyacint si můžete pořídit v nejrůznějších barvách. Působí pěkně, když si jich vysadíte hned několik do jednoho květináče.

Hyacint si můžete pořídit v nejrůznějších barvách. Působí pěkně, když si jich vysadíte hned několik do jednoho květináče.

Hyacint

K rychlení je vhodná co největší kvalitní cibule či preparované cibule (ty se dají zakoupit v zahradnictvích či v prodejnách se semeny nebo on-line na www.tulipanyzholandska.cz). Cibuli zasadíme buď do květináče se zahradní zeminou smíchanou s rašelinou a hrubším pískem tak, aby přibližně 1 cm cibule vyčníval nad zeminu, anebo do vody, kdy použijeme skleničku či vázičku se širším hrdlem, na které pomocí gumičky anebo provázku upevníme plastovou síťku od citrusových plodů či kuchyňské cibule. Střed cibule vmáčkneme do nádobky těsně nad hladinu vody, asi na šířku prstu. Vzduchová mezera podporuje zdravý růst kořenů a zabraňuje hnilobě cibule. Tato metoda je vhodná i pro rychlení hvězdníku (Amarylis). Pokud hyacint vysazujeme do malého květináče (o průměru 9-11 cm), tak obvykle po jedné cibuli.

Konvalinky

Puky konvalinek se vysazují po 8 až 12 kusech do květináče s drceným keramzitem a rašelinou (poměr 1:2). Květináč se vloží do krabice nebo truhlíku a přikryje se deseticentimetrovou vrstvou mechu. Umístíme do chladné a tmavé místnosti a zaléváme, hnojíme, až když začnou růst kořeny. Když jsou listy 10-12 cm vysoké, přeneseme rostliny do světlé místnosti s vyšší teplotou. Konvalinky kvetou přibližně 8-10 dní, rostliny v té době umístíme k oknu a do chladnější místnosti.

Text: Věra Bruknerová, Foto: archiv, Kontakt: Tulipány z Holandska
Sdílet článekShare on Google+Share on FacebookEmail this to someone

Komentáře

komentáře