• Od dlaždiček k (významným) plnovousům

  Oslí můstek je výraz, který se uplatňuje zejména v řečnictví. Označuje obratné nebo naopak nešikovné propojení dvou jinak nesouvisejících témat. Tak praví Wikipedie. A každý řečník, novinář nebo moderátor by vám potvrdil, že vymyslet dobrý oslí můstek není vůbec jednoduché. Sdílet článekKomentáře komentáře

 • Jaké budou nejvyšší výdaje při rekonstrukci domu

  V některých případech je výhodnější koupit starý dům a ten rekonstruovat, než si pořídit bydlení nové. Důvodů může být hned několik. Pádným argumentem je rozdílnost cen mezi novostavbou a původní stavbou a častokrát hraje významnou roli lokace nemovitosti. Zatímco novostavby bývají postaveny na zelené louce, původní domky bývají v dochozí vzdálenosti od MHD, škol, lékařů, potravin […]

 • Jak v kuchyni vše sladit

  Kuchyňský prostor musí být sice řešen co možná nejefektivněji s důrazem na funkční prvky, ale primárně nás stejně zajímá jedna jediná věc: vzhled. Sdílet článekKomentáře komentáře

 • Jak na zelenou vodu v bazénu

  Pokud dáváte přednost koupání v rybníku před bazénem, a to kvůli bazénové chemii, pak zpozorněte. Našli jsme řešení, jak bazén ošetřit bez volného chlóru. Chlordioxid vyhovuje atopikům i alergikům a navíc vám jeho správným používáním bazén nezezelená, jak se častokrát stává v případě používání bazénové chemie.  Sdílet článekKomentáře komentáře

Rozhovor s Ingo Maurerem. Designérem nepřehlédnutelných svítidel…

Dílo světově uznávaného designéra osvětlení Ingo Maurera nepřehlédnete. Jeho svítidla totiž vždy vyloudí úsměv na tváři a každý se k nim hned „hrne“, aby se podíval zblízka. Zaujme vás na nich vtipný nápad, který se může zdát na první pohled prostý. Díky tomu, že Ingo Maurer s oblibou využívá nejnovější technologie, zjistíte, že tomu tak ne vždy musí být.

Na lustr Zettel vám mohou návštěvy psát vzkazy.

Na lustr Zettel vám mohou návštěvy psát vzkazy.

Za všechny jeho slavné výrobky připomeňme například lustr Zettel, což je světlo s tenkými drátky, na jejichž konci jsou přichyceny lístky, na které návštěvy píší vzkazy. Jiná je lampa s příznačným názvem Porca Miseria! (Svinská bída!), která sestává z rozbitého porcelánového nádobí a skvěle se hodí například nad jídelní stůl. Každá je vyráběna samostatně, z nových kusů nádobí, a je tedy originál. A přestože je její cena dost vysoká, pokud byste si ji chtěli objednat, budete na ni čekat několik měsíců. Ve výčtu jeho skvělých návrhů nemůžeme opominout stolní lampu Bulb, kterou navrhl v roce 1966 a která je poctou vynálezci žárovku T. A. Edisonovi. Lampa Bulb je zahrnuta v kolekci MoMA, Muzea moderního umění v New Yorku. Po prvních návštěvách Japonska v sedmdesátých letech minulého století také začal u svých lamp používat tenký japonský papír. Tyto lampy dodnes patří k oblíbeným kouskům z jeho kolekce.

V roce 1984 představil světu průkopnickou metodu osvětlení, kterou vyvíjel dva roky – systém nízkého napětí, nesoucí název YaYaHo. Sestává z nízkonapěťových kabelů natažených přes celou místnost, na které je možné podle přání uživatele umisťovat různé lampy s halogenovým zdrojem. V té době to byl skutečně převratný systém osvětlení, který byl s radostí přijat a byl používán nejen v domácnostech, ale i ve veřejném sektoru na výstavách, v muzeích apod.

Stolní lampa EL.E.DEE

Stolní lampa EL.E.DEE

Ingo Maurer vytvořil mnoho objektů pomocí LED diod, z nichž první je světelný objekt nazvaný Bellissima Brutta a svět ho mohl spatřit v roce 1996. O pět let později představil na tehdejší dobu nevídaný kousek – stolní lampu s LED diodami jménem EL.E.DEE. Poté začal experimentovat s OLED (Organic light-emitting diode, tedy typem displeje využívajícího technologii organických elektroluminiscenčních diod).

V roce 1989 poprvé Maurer vytvořil světelné objekty a instalace, které nebyly určeny pro sériovou výrobu. Byla to výstava uspořádaná poblíž Paříže v Jouy-en-Josas nazvaná Ingo Maurer: Lumière Hasard reflexe. Od té doby kromě designu svítidel pro sériovou výrobu vytváří a plánuje světelné instalace pro veřejné nebo soukromé prostory. Jeho konstrukce a objekty jsou také prezentovány na řadě výstav.

A kdy slaví Ingo Maurer narozeniny?

Ingo Maurer se narodil 12. 5. 1932 a vyrostl společně se čtyřmi sourozenci na ostrově Reichenau u Bodamského jezera v Německu. Vyučil se jako sazeč a poté studoval grafický design v německém Mnichově. V roce 1960 odešel Maurer do USA a pracoval v New Yorku a San Francisku jako grafik na volné noze. V roce 1963 se přestěhoval zpětky do Německa a založil „Design M“, společnost vyvíjející a vyrábějící lampy podle jeho vlastních návrhů. Společnost byla později přejmenována na „Ingo Maurer GmbH“. 

Fotogalerie:

Připravila: Lenka Zahradníková, Foto a kontakt: Ingo Maurer, Prodejci svítidel Ingo Maurera: Artemide, Hagos
Sdílet článekShare on Google+Share on FacebookEmail this to someone

Komentáře

komentáře