• Víte co jsou kokedamy?

  Pokojové rostliny nemusí být nutně jen v květináči nebo ve váze. Ať už bojujete o každý kousíček místa v bytě, nebo zkrátka máte rádi nápadité dekorace, oba případy můžete hravě vyřešit pomocí „zahrady na niti“. Kokedamy nebo květiny ve skleněné formě jsou křehké i překrásné. Sdílet článekKomentáře komentáře

 • Jak natřít pergolu, aby radost z nového nátěru vydržela co nejdéle

  Venkovní dřevo je po celý rok vystavováno nepříznivým povětrnostním vlivům v podobě prudkého slunečního záření, zvýšené vlhkosti, měnící se teploty. Základem úspěchu je kromě vysoké kvality a vysušení dřeva i samotný nátěr. Sdílet článekKomentáře komentáře

 • PETR TSCHAKERT A INSTITUT BYTOVÉHO DESIGNU

  „Život je jako bonboniéra,“ říkávala matka Forresta Gumpa, „nikdy nevíš, co ochutnáš“. Každý v sobě kousek Forresta nosíme, o tom jsem přesvědčená, a je jen na nás, zda mu nějaký ten bonbón ochutnat dovolíme. Petr Tschakert je v mé životní bonboniéře rozhodně jedním z nejlepších; hořká čokoláda s chilli. Chutě, které k sobě zdánlivě nepasují, ale výsledný efekt je ohromující. Sdílet […]

 • 5 tipů do obývacího pokoje, které nepodlehnou módě

  Uvažujete o zařízení obývacího pokoje a zjišťujete, že vybrat si z tolika variant je téměř nemožné? Co je in a co právě out? Jak docílit výsledku, který i po několika letech bude funkční a také pěkný? Připravili jsme několik současných, ale i nadčasových trendů, které mohou být vodítkem pro komfortní bydlení. Sdílet článekKomentáře komentáře

Rozhovor s Ingo Maurerem. Designérem nepřehlédnutelných svítidel…

Dílo světově uznávaného designéra osvětlení Ingo Maurera nepřehlédnete. Jeho svítidla totiž vždy vyloudí úsměv na tváři a každý se k nim hned „hrne“, aby se podíval zblízka. Zaujme vás na nich vtipný nápad, který se může zdát na první pohled prostý. Díky tomu, že Ingo Maurer s oblibou využívá nejnovější technologie, zjistíte, že tomu tak ne vždy musí být.

Na lustr Zettel vám mohou návštěvy psát vzkazy.

Na lustr Zettel vám mohou návštěvy psát vzkazy.

Za všechny jeho slavné výrobky připomeňme například lustr Zettel, což je světlo s tenkými drátky, na jejichž konci jsou přichyceny lístky, na které návštěvy píší vzkazy. Jiná je lampa s příznačným názvem Porca Miseria! (Svinská bída!), která sestává z rozbitého porcelánového nádobí a skvěle se hodí například nad jídelní stůl. Každá je vyráběna samostatně, z nových kusů nádobí, a je tedy originál. A přestože je její cena dost vysoká, pokud byste si ji chtěli objednat, budete na ni čekat několik měsíců. Ve výčtu jeho skvělých návrhů nemůžeme opominout stolní lampu Bulb, kterou navrhl v roce 1966 a která je poctou vynálezci žárovku T. A. Edisonovi. Lampa Bulb je zahrnuta v kolekci MoMA, Muzea moderního umění v New Yorku. Po prvních návštěvách Japonska v sedmdesátých letech minulého století také začal u svých lamp používat tenký japonský papír. Tyto lampy dodnes patří k oblíbeným kouskům z jeho kolekce.

V roce 1984 představil světu průkopnickou metodu osvětlení, kterou vyvíjel dva roky – systém nízkého napětí, nesoucí název YaYaHo. Sestává z nízkonapěťových kabelů natažených přes celou místnost, na které je možné podle přání uživatele umisťovat různé lampy s halogenovým zdrojem. V té době to byl skutečně převratný systém osvětlení, který byl s radostí přijat a byl používán nejen v domácnostech, ale i ve veřejném sektoru na výstavách, v muzeích apod.

Stolní lampa EL.E.DEE

Stolní lampa EL.E.DEE

Ingo Maurer vytvořil mnoho objektů pomocí LED diod, z nichž první je světelný objekt nazvaný Bellissima Brutta a svět ho mohl spatřit v roce 1996. O pět let později představil na tehdejší dobu nevídaný kousek – stolní lampu s LED diodami jménem EL.E.DEE. Poté začal experimentovat s OLED (Organic light-emitting diode, tedy typem displeje využívajícího technologii organických elektroluminiscenčních diod).

V roce 1989 poprvé Maurer vytvořil světelné objekty a instalace, které nebyly určeny pro sériovou výrobu. Byla to výstava uspořádaná poblíž Paříže v Jouy-en-Josas nazvaná Ingo Maurer: Lumière Hasard reflexe. Od té doby kromě designu svítidel pro sériovou výrobu vytváří a plánuje světelné instalace pro veřejné nebo soukromé prostory. Jeho konstrukce a objekty jsou také prezentovány na řadě výstav.

A kdy slaví Ingo Maurer narozeniny?

Ingo Maurer se narodil 12. 5. 1932 a vyrostl společně se čtyřmi sourozenci na ostrově Reichenau u Bodamského jezera v Německu. Vyučil se jako sazeč a poté studoval grafický design v německém Mnichově. V roce 1960 odešel Maurer do USA a pracoval v New Yorku a San Francisku jako grafik na volné noze. V roce 1963 se přestěhoval zpětky do Německa a založil „Design M“, společnost vyvíjející a vyrábějící lampy podle jeho vlastních návrhů. Společnost byla později přejmenována na „Ingo Maurer GmbH“. 

Fotogalerie:

Připravila: Lenka Zahradníková, Foto a kontakt: Ingo Maurer, Prodejci svítidel Ingo Maurera: Artemide, Hagos
Sdílet článekShare on Google+Share on FacebookEmail this to someone

Komentáře

komentáře