Ložnice

Postel s vysokým čelem je nejen krásná, ale dobře poslouží i v dalších oblastech. Prozradíme v kterých.

Od   | 

Všichni víme, že se dobře spí, když jsme zezadu kryti. Cítíme se totiž bezpečně, a proto můžeme v klidu usnout. Proto umisťujeme postel ke zdi a pelest slouží k oddělení lůžka od studené stěny. V posledních letech jí navíc designéři přisuzují další funkce, a tím ji ještě umocňují. Má to mnoho dalších pozitivních důvodů.

Kromě toho, že je pelest postele oporou pro jejího uživatele, tedy vymezuje prostor a tím vytváří pocit soukromí, zvyšuje také pohodlí a častokrát má i praktický přesah. Její součástí bývají integrované noční lampy, police na odkládání knih, léků, ovladačů, někdy je i pevnou součástí rádio, v současné době USB vstupy apod. To vše už může být provedeno v návrhu od výrobce, častokrát jsou však lůžka navrhována na míru prostoru a uživatelů. Tehdy, zejména v malých místnostech, bývají pevnou součástí úložného prvku, který je přes celou stěnu a slouží jako šatna i knihovna.

Polstrovaná vysoká čela

V posledních letech návrháři přicházejí s modely s maximalizovanými čely, aniž by jejich součástí byly přidané funkce. Čela postelí jsou prodlužována do šíře nebo do výšky, v některých případech dokonce na obě strany. Lůžko se tak stává dominantním, a právě proto bývá opatřeno výrazným čalouněním a častokrát i zdobením. K čalounění s používají kvalitní látky se speciální povrchovou úpravou, která zamezuje usazování nečistot. Jejich údržba je tedy snadná. Látku stačí jednou za čas vysát, případně otřít vlhkým hadrem. Vysoká čela postelí bývají zpravidla prošívána, čímž je vytvořen dekorativní prvek, který může být ve spojích opatřen knoflíkem, kamínkem apod.

Rozměr vysokého čela je různý. Existují modely (vyrobené na míru) jejichž čelo sahá až ke stropu místnosti, je-li zvětšováno do šíře, pak může přesahovat i o metr a víc. Tvar čela je buď zcela rovný, nebo může být po stranách mírně zaoblený, jako by postel spáče objímala. Tím je pocit bezpečí umocněn. 

Postel s vysokým čelem se mnohým může zdát novátorská, ale jako většina všeho „nového“ tu už i ona byla. Největší boom nastal v době Art Deco, kdy tento typ lůžka neodmyslitelně patřil do tehdejších ložnic. Od té doby se s takto dominantním typem lůžka setkáváme v různých obdobách až doposud. 

Než postel koupíte:

  1. Ujasněte si, zda pro ni máte místo.
  2. Zkontrolujte pečlivě provedení, zvláště prošívání a kvalitu připevnění ozdob.
  3. Není-li součástí stolek, popřemýšlejte, kam budete odkládat knihy, telefon, lampu aj.
  4. Nezakrývá čelo postele zásuvku?

Čtyři zásady při spaní

Fyzioterapeut Renáta LéblováMgr. Renata Léblová, fyzioterapeut

1. Spaní na břiše namáhá krční páteř, která je ve velké rotaci poměrně velkou dobu, což jí neprospívá.

2. Vhodná poloha je na boku, kdy by polštář měl být jen pod hlavou, neměl by zasahovat pod ramena a výška polštáře by měla být taková, aby vyplňovala prostor mezi ramenem a hlavou, a hlava tak byla v prodloužení.

3. Někomu vyhovuje spousta malých polštářků, kterými se dá vypodložit bok, kyčle, kolena apod. To už záleží na každém jedinci.

4. Poloha na zádech je také vhodná. Ti, kteří mají potíže s bederní páteří, často uvítají v této poloze vypodložení pod koleny. Polštář v poloze na zádech stačí menší a zase by neměl zasahovat pod ramena, hlava by neměla být v předklonu, ani v záklonu.


1 Komentář

  1. Pingback: A kam schováváte erotické pomůcky vy? - HomeInCube

You must be logged in to post a comment Login