• Kam umístit radiátor v koupelně?

  Divili byste se, kolik chyb se udělá pouhým špatným rozhodnutím při plánování umístěním radiátoru v koupelně. Právě proto představitelé švýcarského výrobce otopných těles, společnosti Zehnder, vypsali pro architekty a návrháře interiérů soutěž o nejzdařileji umístěný radiátor v koupelně. Výsledky předkládáme. Sdílet článekKomentáře komentáře

 • Proč lustr nesmí chybět v žádné místnosti

  Dříve se k osvětlení místnosti používalo pouze jedno centrálně umístěné světlo. I když se od té doby v zásadách osvětlení interiéru mnoho změnilo, lustr dodnes patří k oblíbeným a často vyhledávaným svítidlům. Sdílet článekKomentáře komentáře

 • Pěkně krytá záda

  Ložnice to není jen postel, ale i vše kolem ní. A přestože z lůžka nevidíte, co máte za zády, právě tato stěna je určujícím prvkem celkové atmosféry. Přinášíme řadu nápadů, jak tuto stěnu dekorovat, aby ložnice působila útulným dojmem. Ten totiž bude mít velký vliv na váš klidný spánek. Sdílet článekKomentáře komentáře

 • Philippe Starck poprvé v Praze

  Philippovi Starckovi bylo letos v lednu 68 let a ještě nebyl v Praze. Tedy až donedávna. 1. června tu byl prvně. Sice pouze na skok, ale pro milovníky designu to byl velký den. Přijal pozvání české společnosti Konsepti, která ve spolupráci s předním italským výrobcem osvětlení, společností Flos, uspořádala setkání, jehož hlavním aktérem byl jeden z jejich předních designérů – Philippe […]

Postele s vysokým čelem

Všichni víme, že se dobře spí, když jsme zezadu kryti. Cítíme se totiž bezpečně, a proto můžeme v klidu usnout. Proto umisťujeme postel ke zdi a pelest slouží k oddělení lůžka od studené stěny. V posledních letech jí navíc designéři přisuzují další funkce, a tím ji ještě umocňují. Má to mnoho dalších pozitivních důvodů.

Kromě toho, že je pelest postele oporou pro jejího uživatele, tedy vymezuje prostor a tím vytváří pocit soukromí, zvyšuje také pohodlí a častokrát má i praktický přesah. Její součástí bývají integrované noční lampy, police na odkládání knih, léků, ovladačů, někdy je i pevnou součástí rádio, v současné době USB vstupy apod. To vše už může být provedeno v návrhu od výrobce, častokrát jsou však lůžka navrhována na míru prostoru a uživatelů. Tehdy, zejména v malých místnostech, bývají pevnou součástí úložného prvku, který je přes celou stěnu a slouží jako šatna i knihovna.

Čelo postele Twils je využito i z druhé strany. rám slouží pro věšení ramínek s oblečením.

Čelo postele Twils je využito i z druhé strany. rám slouží pro věšení ramínek s oblečením.

Polstrovaná vysoká čela

V posledních letech návrháři přicházejí s modely s maximalizovanými čely, aniž by jejich součástí byly přidané funkce. Čela postelí jsou prodlužována do šíře nebo do výšky, v některých případech dokonce na obě strany. Lůžko se tak stává dominantním, a právě proto bývá opatřeno výrazným čalouněním a častokrát i zdobením. K čalounění s používají kvalitní látky se speciální povrchovou úpravou, která zamezuje usazování nečistot. Jejich údržba je tedy snadná. Látku stačí jednou za čas vysát, případně otřít vlhkým hadrem. Vysoká čela postelí bývají zpravidla prošívána, čímž je vytvořen dekorativní prvek, který může být ve spojích opatřen knoflíkem, kamínkem apod.

Postel s vysokým čelem President, Sleep4you

Postel s vysokým čelem President, Sleep4you

Rozměr vysokého čela je různý. Existují modely (vyrobené na míru) jejichž čelo sahá až ke stropu místnosti, je-li zvětšováno do šíře, pak může přesahovat i o metr a víc. Tvar čela je buď zcela rovný, nebo může být po stranách mírně zaoblený, jako by postel spáče objímala. Tím je pocit bezpečí umocněn. 

Postel s vysokým čelem se mnohým může zdát novátorská, ale jako většina všeho „nového“ tu už i ona byla. Největší boom nastal v době Art Deco, kdy tento typ lůžka neodmyslitelně patřil do tehdejších ložnic. Od té doby se s takto dominantním typem lůžka setkáváme v různých obdobách až doposud. 

Postel s vysokým čelem Hestie, Polstrin design

Postel s vysokým čelem Hestie, Polstrin design

Než postel koupíte:

 1. Ujasněte si, zda pro ni máte místo.
 2. Zkontrolujte pečlivě provedení, zvláště prošívání a kvalitu připevnění ozdob.
 3. Není-li součástí stolek, popřemýšlejte, kam budete odkládat knihy, telefon, lampu aj.
 4. Nezakrývá čelo postele zásuvku?
Postel s vysokým čelem Auxo, Polstrin design

Postel s vysokým čelem Auxo, Polstrin design

Čtyři zásady při spaní

Fyzioterapeut Renáta LéblováMgr. Renata Léblová, fyzioterapeut

1. Spaní na břiše namáhá krční páteř, která je ve velké rotaci poměrně velkou dobu, což jí neprospívá.

2. Vhodná poloha je na boku, kdy by polštář měl být jen pod hlavou, neměl by zasahovat pod ramena a výška polštáře by měla být taková, aby vyplňovala prostor mezi ramenem a hlavou, a hlava tak byla v prodloužení.

3. Někomu vyhovuje spousta malých polštářků, kterými se dá vypodložit bok, kyčle, kolena apod. To už záleží na každém jedinci.

4. Poloha na zádech je také vhodná. Ti, kteří mají potíže s bederní páteří, často uvítají v této poloze vypodložení pod koleny. Polštář v poloze na zádech stačí menší a zase by neměl zasahovat pod ramena, hlava by neměla být v předklonu, ani v záklonu.

Fotogalerie:

Připravila: Karolína Sornas, Foto: Polstrin design, Sleep4you, Flou, Aha nabytek, Super mobel, Emko nábytek, Interesto

Souvisejíc články:

Osvětlení v ložnici

21 ložnic ze života

Němý sluha

Koupelna v ložnici

Sdílet článekShare on Google+Share on FacebookEmail this to someone

Komentáře

komentáře