• Jak si ve sprše snadněji oholit nohy

  Vybrat správný sprchový set do sprchového koutu není nic snadného. Musí splňovat tolik kritérií! Na mezinárodním koupelnovém veletrhu ISH jsme jeden našli. Sprchování dokonce zase o něco víc povyšuje. Sdílet článekKomentáře komentáře

 • Na co si dát pozor při nákupu zahradního stanu

  Léto je v plném proudu a posezení ve stínu je v podstatě nutností. Pokud jste si doposud efektivní zastínění nepořídili a nevíte, kterému dát přednost, pak přinášíme tip na méně obvyklé řešení. Zahradní stan. Sdílet článekKomentáře komentáře

 • Stěhování řešte rychle a efektivně

  Rozhodnete-li se přestěhovat, může se zdát stěhování vlastními silami levnější, nicméně v konečném důsledku zpravidla přijdete o hodně času. Ten lze využít mnohem efektivněji, třeba na realizaci nových projektů v zaměstnání. Buďme tedy konkrétní a podívejme se mnohem podrobněji na výhody stěhování pomocí profesionální firmy.  Sdílet článekKomentáře komentáře

 • Zahradní posezení: I na detailech záleží

  Plánujete stavbu nového zahradního posezení, anebo uvažujete o komplexnější rekonstrukci toho stávajícího? Pak nezapomeňte ani na zdánlivé detaily, jež mohou rozhodovat o celkovém vzhledu a funkčnosti exteriéru. Na co všechno si dát při zařizování venkovního posezení pozor? Jak vybírat jednotlivé komponenty? Sdílet článekKomentáře komentáře

Pivoňka. Nechybí vám na zahrádce?

Znáte to přísloví: „Dočkej času, jako husa klasu“? A přesně takhle je to i s pivoňkou. Nemohla chybět v žádné zahrádce našich babiček a prababiček, a to jak pro svou krásu, tak i léčivé vlastnosti.

Pivoněk (Paeonia) je přibližně 30 druhů. Vyskytují se v mírném pásmu severní polokoule od Ameriky, přes Evropu až po Asii. Jsou rozmanité svými listy, které jsou různě vykrojené, žilkované a barevné – od světle po tmavě zelenou. Výborně se hodí do trvalkového záhonu a v květnu a červnu, kdy kvete, i když bohužel jen krátce, je nepřekonatelná svými nápadnými a nádherně voňavými květy, které mohou být plné i jednoduché, v barvách od bílé, žluté, růžové až po karmínově fialovou s nádechem do černa.

Pivoněk je přibližně 30 druhů.

Pivoněk je přibližně 30 druhů.

 

Bylinné a dřevité pivoňky

Pěstují se buď bylinné, nebo dřevité pivoňky. Ty bylinné jsou vysoké a široké přibližně 70 cm a na podzim celá nadzemní část odumírá. Nejčastěji se v našich zahradách setkáte se středoevropskou Pivoňkou lékařskou (Paeonia officinalis), jejíž kultivary kvetou bíle, růžově a červeně. 

Dřevité pivoňky dorůstají do výšky i šířky 2 metrů, a protože výhony dřevnatí, vzniká postupně keř. Keře jsou opadavé a pomalu rostoucí. Dobře snáší řez, který je nutný pouze v prvních letech po výsadbě k vytvoření bohatě větvené rostliny. Nejčastěji se v zahradnictvích setkáte s druhy pocházejícími z Číny a Japonska (P. suffruticosa).

A jak je to myšleno s tou husí trpělivostí?

Mladé rostlinky nebudou na zahradě příliš nápadné. Množství a velikost květů se totiž znásobuje s přibývajícím věkem rostliny. 

Oba druhy pivoněk jsou dlouhověké, nenáročné na pěstování a zimovzdorné, ale alespoň první dva až tři roky po výsadbě jim na zimu raději poskytneme ochranu, než se dobře ujmou. Nesnáší časté přesazování. Pokud na přesazování a množení dělením dojde u bylinných pivoněk, pak odebereme příslušnou část masitých oddenků, každý s alespoň dvěma zdravými očky. Budete se muset také smířit s tím, že rostlina pravděpodobně přestane na 2 až 3 roky kvést. Dřevité pivoňky se obvykle množí roubováním na kořeny pivoňky čínské (P. lactiflora), a to v červenci a srpnu.

Pivoňky sázíme nejlépe v srpnu a září v době vegetačního klidu. Dřevité pivoňky v kontejnerech lze vysazovat po celou dobu vegetace. Dáme pozor, aby roub byl vždy pod úrovní zeminy. Oba druhy pivoněk uvítají osluněné stanoviště, ty bylinné snáší i polostín.

Text: Věra Bruknerová, Foto: Archiv

Související články:

Jak vyzrát na můrovce

Květiny ve váze

Růže

 

Sdílet článekShare on Google+Share on FacebookEmail this to someone

Komentáře

komentáře