• Víte co jsou kokedamy?

  Pokojové rostliny nemusí být nutně jen v květináči nebo ve váze. Ať už bojujete o každý kousíček místa v bytě, nebo zkrátka máte rádi nápadité dekorace, oba případy můžete hravě vyřešit pomocí „zahrady na niti“. Kokedamy nebo květiny ve skleněné formě jsou křehké i překrásné. Sdílet článekKomentáře komentáře

 • Jak natřít pergolu, aby radost z nového nátěru vydržela co nejdéle

  Venkovní dřevo je po celý rok vystavováno nepříznivým povětrnostním vlivům v podobě prudkého slunečního záření, zvýšené vlhkosti, měnící se teploty. Základem úspěchu je kromě vysoké kvality a vysušení dřeva i samotný nátěr. Sdílet článekKomentáře komentáře

 • PETR TSCHAKERT A INSTITUT BYTOVÉHO DESIGNU

  „Život je jako bonboniéra,“ říkávala matka Forresta Gumpa, „nikdy nevíš, co ochutnáš“. Každý v sobě kousek Forresta nosíme, o tom jsem přesvědčená, a je jen na nás, zda mu nějaký ten bonbón ochutnat dovolíme. Petr Tschakert je v mé životní bonboniéře rozhodně jedním z nejlepších; hořká čokoláda s chilli. Chutě, které k sobě zdánlivě nepasují, ale výsledný efekt je ohromující. Sdílet […]

 • 5 tipů do obývacího pokoje, které nepodlehnou módě

  Uvažujete o zařízení obývacího pokoje a zjišťujete, že vybrat si z tolika variant je téměř nemožné? Co je in a co právě out? Jak docílit výsledku, který i po několika letech bude funkční a také pěkný? Připravili jsme několik současných, ale i nadčasových trendů, které mohou být vodítkem pro komfortní bydlení. Sdílet článekKomentáře komentáře

Pěkně krytá záda

Ložnice to není jen postel, ale i vše kolem ní. A přestože z lůžka nevidíte, co máte za zády, právě tato stěna je určujícím prvkem celkové atmosféry. Přinášíme řadu nápadů, jak tuto stěnu dekorovat, aby ložnice působila útulným dojmem. Ten totiž bude mít velký vliv na váš klidný spánek.

1. Keramický obklad

Jednou z možností je ozdobit stěnu keramickým obkladem. Šíře by měla odpovídat šíři pelesti postele. Nebojte se výrazného pásu, který umocní celkový dojem. V tomto případě je použit obklad s reliéfem, který působí velmi pěkně, jedinou jeho méně praktickou vadou je usazování prachu v dekoru. Proto se připravte na náročnější úklid, nebo si pořiďte rovné dlaždice.

Keramický obklad s reliéfem

Keramický obklad s reliéfem

2. Barvičky

Zejména v ložnici byste měli dobře zvážit použité barvy a jejich kombinace. Tam kde chcete odpočívat, volte jemné, klidné odstíny. Ideální jsou hnědé odstíny nebo pastelové barvy. Nezapomeňte, že výrazná barva na stěně vás bude limitovat při výběru ostatního zařízení a to včetně doplňků, jako například povlečení.

Barevná stěna limituje výběr ostatního zařízení. Zejména barvu povlečení.

Barevná stěna limituje výběr ostatního zařízení. Zejména barvu povlečení.

3. Dřevěné obložení

V posledních letech se stále více objevuje obložení ze dřeva. Používají se standardní dřevěné podlahoviny, takže je výběr maximálně široký a údržba minimální. Ideální je vybírat obložení stěny zároveň s podlahovou krytinou.

Dřevěné obložení navozuje pocit blízkosti přírody.

Dřevěné obložení navozuje pocit blízkosti přírody.

4. Čalouněná stěna

Originální pojetí stěny získáte jejím očalouněním. Vyberte v tomto případě látku, která se snadno čistí. Ideální je s povrchovou úpravou odpuzující prach a nečistoty. Barva i dekor budou určující , proto doporučujeme zvolit neutrální provedení, ke kterému se bude snadno volit čelo postele a ostatní dekorace.

Další možností je nechat vyrobit "čalounění" přímo na rozměr stěny.

Další možností je nechat vyrobit „čalounění“ přímo na rozměr stěny.

5. Cihla v domě

Bydlíte v cihlovém domě? Využijte půvab cihel a nechte je ozdobit vaši ložnici. Nevadí ani jejich nedokonalost, která se hodí v případě, že chcete vytvořit industriální styl. 

Omrzela vás červená cihla? Tak ji natřete černě. Zvažte ale dopředu světelné podmínky, aby se z místnosti nestala ponurá nora.

Omrzela vás červená cihla? Tak ji natřete černě. Zvažte ale dopředu světelné podmínky, aby se z místnosti nestala ponurá nora.

6. Betonová stěrka nemusí působit studeně

Šedá barva v nejrůznějším provedení je v kurzu už řadu let. Nebojte se ji zařadit do ložnice. Doplníte-li betonovou stěrku vhodnými materiály a barvami, bude výsledek působit moderně, ale ne studeně.

Betonová stěrka doplněná vhodnou tapetou může vnést do místnosti moderní prvek, který ale nebude studený.

Betonová stěrka doplněná vhodnou tapetou může vnést do místnosti moderní prvek, který ale nebude studený.

7. Nezapomeňte na strop

Je-li místnost velká, můžete opticky vymezit prostor pro lůžko. Například zvýrazněním stropu, který ozdobíte stejným materiálem, který je použit na stěně. Výrazného efektu docílíte osvětleným podhledem.

Obložení stěny může plynule přecházet až na strop.

Obložení stěny může plynule přecházet až na strop.

8. Parkety na zdi

Dekor parket použijte tak, aby opticky pomohl místnosti. U nízkého stropu použijete vertikální linky, které opticky prostor zvýší. Horizontální linie pak místnost opticky rozšíří.

Dřevěná mozaika vytvoří nevšední dekor. Přitom můžete použít jakékoliv dřevěné parkety.

Dřevěná mozaika vytvoří nevšední dekor. Přitom můžete použít jakékoliv dřevěné parkety.

9. Praktická stěna

Netradiční řešení pomáhají vytvářet velkoformátové posuvné dveře. Jejich subtilní hliníkový rámeček velice pevně drží skleněnou výplň v maxi rozměrech. Kalené sklo pak zajišťuje dostatek světla v oddělených prostorech. Posuvný systém je kryt pohledovým stropem a dveře tak tvoří pohyblivou stěnu, s níž lze variabilně oddělovat či opět propojovat dílčí prostory místnosti.

Stěnu můžete vybudovat třeba i pomocí posuvných dveří. Jejich vzhled bude zdobit a za nimi získáte praktický prostor.

Stěnu můžete vybudovat třeba i pomocí posuvných dveří Strong.

Připravila: Lenka Zahradníková, Foto:  J.A.P., Pinterest a archiv

Související články:

Co nepatří do ložnice

V ložnici se i odpočívá

Vše o ekologických podlahách

Proč LED nepatří do ložnice?

Sdílet článekShare on Google+Share on FacebookEmail this to someone

Komentáře

komentáře