• Kuchyňský ostrůvek? Rozhodně ano!

  Při plánování nové kuchyňské sestavy možná váháte, zda do ní naplánovat také kuchyňský ostrůvek. My jsme jednoznačně pro jeho zřízení. Aby ne. Podléhá veškerým moderním trendům a je praktickou součástí každé kuchyně. Sdílet článekKomentáře komentáře

 • 7 TIPŮ, JAK NEJEN OPTICKY NAFOUKNOUT PŘEDSÍŇ

  Předsíň nebývá bohužel velká, a přitom právě v ní potřebujeme prostor na sezení a hodně úložného místa. Jak ji zařídit, abychom se v ní pohodlně obuli a zároveň pojala všechny naše boty, bundy a kabáty. A přitom ještě působila uklizeně a byla reprezentativním vchodem do našeho domova? Sdílet článekKomentáře komentáře

 • Víte co jsou kokedamy?

  Pokojové rostliny nemusí být nutně jen v květináči nebo ve váze. Ať už bojujete o každý kousíček místa v bytě, nebo zkrátka máte rádi nápadité dekorace, oba případy můžete hravě vyřešit pomocí „zahrady na niti“. Kokedamy nebo květiny ve skleněné formě jsou křehké i překrásné. Sdílet článekKomentáře komentáře

 • Jak natřít pergolu, aby radost z nového nátěru vydržela co nejdéle

  Venkovní dřevo je po celý rok vystavováno nepříznivým povětrnostním vlivům v podobě prudkého slunečního záření, zvýšené vlhkosti, měnící se teploty. Základem úspěchu je kromě vysoké kvality a vysušení dřeva i samotný nátěr. Sdílet článekKomentáře komentáře

Mějte se rádi a pořiďte si pořádnou pracovní židli

Máte-li sedavé zaměstnání a bolí vás záda, hlava nebo jiná část těla, pak je něco v nepořádku. Zpravidla tyto neblahé příznaky bývají spojeny s nesprávnou volbou jediného činitele – pracovní židle.

Než se budeme zabývat jednotlivými funkcemi, které mají rozhodovat o koupi pracovní židle, budeme se zabývat její cenou. V obchodech totiž najdete židle od několika tisíc až po desítky tisíc korun. V ceně se odráží výrobce, jeho značka a renomé zaručující kvalitu. Ovšem i u značkových židlí najdete markantní rozdíly. Zpravidla je cena určená vybavením, ale ani to není podmínkou. Existují totiž modely navržené před mnoha lety designérem, který v té době prorazil na trh s novou výrobní technikou, designem nebo dokonce obojím. Ty se zapsaly do historie, a přestože už dnes existují mnohem komfortnější modely, stále si drží své jméno a tedy i cenu. Taková kancelářská židle však patří na pracoviště, jehož uživatel nesedí každodenně několik hodin za stolem, ale používá ho spíše jako reprezentativní artefakt při svém zaměstnání. Jste-li však „uvázání“ k židli na mnoho hodin denně, pak byste zájem měli soustředit zcela jiným směrem.

Zkontrolujte, zda má vaše pracoviště správné rozměrové proporce.

Zkontrolujte, zda má vaše pracoviště správné rozměrové proporce.

Slyšeli jste o dynamickém sezení?

Kvalitní židle umožňuje takzvané dynamické sezení, tedy měnit polohu těla zejména dopředu do pracovní pozice a dozadu do pozice relaxační. Přitom je důležité permanentní podepření zad. Automatické přizpůsobování zádové sedací opěry pohybům trupu umožňuje samotný mechanismus židle. Jinak se páteř bortí, stáčí a blokuje důležité nervy. To pak brání prokrvení zádových svalů i správnému fungování vnitřních orgánů. Páteř v křeči je hlavním důvodem mnoha zdravotních obtíží.

Co hledat u pracovní židle?

Základnu by měl tvořit pětiramenný kříž (nikdy ne 4 ani 6 ramen!) zpravidla opatřený kolečky, která vybíráme podle typu podlahové krytiny. Sedák a opěra zad musí být výškově nastavitelné, komfort zvyšuje opěra hlavy, která by měla být výškově i čelně polohovatelná a područky u nichž také oceníme možnost nastavení a to výškově, čelně i bočně.

Správné sezení zajišťuje opěrka zad v bederní části.

Opěrka v bederní části musí být vždy pevná a tvarovaná. Záda by jí měla být obepnutá, existují modely se speciálním mechanizmem umožňujícím přesné nastavení radiusu. Jinak širokou bederní část mají totiž muži i ženy. Další bodem zajišťujícím pohodlné sezení je měkký dosed. Ten zaručuje plynový píst, který je už standardně u většiny kancelářských židlí. Takzvaná synchromechanika umožňuje opřít se do opěrky aniž by se automaticky zvedl sedák, který by tlačil na nohy. Ty zůstanou proto v původní poloze, takže se neodkrvují a uživatel se cítí pohodlně. V posledních letech se rovněž doporučuje, aby sedák byl pohyblivý na všechny strany. Tak je totiž zajištěna pohyblivost pánve. Z hygienického hlediska je pak výhodný snímatelný potah. Zpravidla bývá z pružné látky a velmi snadno se nasazuje i sundává. Pokud jím není židle vybavena, pak bychom měli dbát na prodyšnost potahové látky a její snadné povrchové čištění.

Z pánve vychází pohyb celého těla, proto by měl být sedák pohyblivý do všech stran.

Z pánve vychází pohyb celého těla, proto by měl být sedák pohyblivý do všech stran.

Náš tip

Pro ty, kteří se nechtějí zabývat nastavováním židle existují modely se speciálním mechanismem, který automaticky podle váhy sedícího upraví přítlačnou sílu opěrky zad. Tím je bederní oblast zaopatřena podle potřeb, výšku sedáku si pak snadno uživatel upraví pomocí klasické zvedací páky.

Jak máme správně sedět?

Správnou výšku sedáku určuje pravý úhel v koleni

Správná výška područek je zajištěna pravým úhlem v lokti

Při koupi pracovní židle zkontrolujte, zda má funkce, které zajistí správné sezení při práci.

Při koupi pracovní židle zkontrolujte, zda má funkce, které zajistí správné sezení při práci.

Připravila: Karolína Sornas, Foto: Spinalis a archiv

Související články:

Jak a kde zřídit pracovnu v malém bytě

Feng shui a domácí pracovna

Dispozice bytu a jeho zóny

Je podkroví opravdu tak šílené?

Sdílet článekShare on Google+Share on FacebookEmail this to someone

Komentáře

komentáře