• Minimalistické tvary, maximum možností
  Novinky v kolekci KOLO Twins

  Současné trendy v zařizování koupelen jasně směřují k větší lehkosti. Kolekce KOLO Twins, která získala prestiží ocenění Red Dot Design Awards, je nyní obohacena o umyvadla Low Rim v moderním designu. Rozšířenou nabídku umyvadel provází i doplnění nových skříněk. Sdílet článekKomentáře komentáře

 • Jak na dětský pokoj pro školáka

  Máte doma ratolest, ze které se stává dítě školou povinné a v září usedne poprvé do lavice? Tato životní změna si žádá i zásah do vzhledu a uspořádání dětského pokoje. A prázdniny jsou ideální dobou, kdy můžete pro své potomky připravit místo, kde se budou cítit dobře nejen při učení. Sdílet článekKomentáře komentáře

 • Trendy krytiny do každé rodiny

  Poradíme vám, jak se zorientovat na trhu s podlahovými krytinami. Zaměříme se na současné trendy, řekneme si, kam se který materiál hodí, a které podlahoviny neomrzí ani za 10 let. Kontakt: KPP Související články: Vše o ekologických podlahách Švédka, kterou by chtěl mít doma každý Vinyl nebo laminát? Sdílet článekKomentáře komentáře

 • Co je rekuperace tepla a jak může ušetřit peníze?

  Představte si situaci, kdy teplo z kuchyně, koupelny a jiných místností neodchází bez dalšího užitku, „ale recykluje“ se a vy je znovu použijete pro vytopení  domácnosti. Fikce? Kdepak, právě toto je základní princip rekuperace, který využívají nejen podniky, ale čím dál častěji i domácnosti. Sdílet článekKomentáře komentáře

Malá zahradní jezírka

Máte malou zahrádku nebo jen balkon či terasu, a přesto toužíte alespoň po malém vodním zákoutí? Pro miniaturní jezírko, ptačí napajedlo nebo jen větší misku naplněnou vodou se najde místo všude.

Fontánky jsou výraznou ozdobou každé zahrady.

Fontánky jsou výraznou ozdobou každé zahrady.

Výběr nádob pro zbudování mini vodní plochy je nepřeberný, a pokud je splněna podmínka vodotěsnosti, pak záleží opravdu jen na vaší fantazii. U nádob, které bychom chtěli umístit na balkón, musíme zvážit i celkovou váhu nádoby po jejím napuštění. Minijezírka se bohužel nehodí pro chov ryb, neboť voda se v létě rychle ohřívá, ale vodní plocha s plovoucími rostlinkami dozajista přiláká hmyz, vodní plže, žabky a v parném létě osvěží i ptáky.

Na balkón stačí umístit skleněnou mísu s plovoucími rostlinkami třeba jen na jedno léto, glazované nádoby, dřevěné soudky (vyložíme je gumovou fólií), malé vaničky, betonové nádržky tvořící například skupinu s kaskádou.

Pokud bychom chtěli zabudovat minijezírko do zahrady, pak můžeme zvolit plastová (prefabrikovaná) jezírka, která mají dlouhou životnost a rychle a snadno se zabudovávají. Nevýhodou je omezený výběr tvarů, velikostí, členitosti a určité nepoddajnosti plastu. Druhou možností je vybudovat jezírko foliové, které lépe splňuje požadavek členitosti, vyznačuje se však nižší životností než prefabrikáty a klade větší nároky při budování stanoviště.

Při budování minijezírek bychom měli dodržet několik zásad:

1. Jezírka by měla mít různé hloubkové (osazovací) zóny, jen tak můžeme zajistit vhodné podmínky pro pěstované rostliny a jejich druhovou pestrost.

2. Jezírko umístíme v dostatečné vzdálenosti od opadavých stromů a keřů, jejichž listy by jezírko znečistily.

Při zřizování jezírka myslete i na zvířátka, která by se šla napojit a nechte jim snadný výstup, kdyby náhodou spadla do jezírka.

Při zřizování jezírka myslete i na zvířátka, která by se šla napojit. Nechte jim snadný výstup, kdyby náhodou spadla do jezírka.

3. Jezírko budujeme nejlépe v polostínu. Pokud je místo plně osluněné, pak by plovoucí rostliny měly pokrývat přibližně 1/3 vodní plochy, čímž se zajistí dostatek stínu. Stejně tak vhodně zvolená výsadba kolem jezírka (v případě mini jezírka na balkóně rostliny v květináčích), poskytne dostatečné přistínění.

4. Velkou péči věnujeme úpravě okrajů jezírka – nejvhodnějším materiálem je kámen a dřevo. Myslíme přitom i na drobná zvířata (ježek), která se přijdou do zapuštěného jezírka na zahradě napít, aby se v něm neutopila.

5. Výrazným vodním prvkem je fontánka buď samostatně stojící, nebo s jezírkem, v němž však nelze pěstovat většinu vodních rostlin, které vyžadují spíše stojatou vodu. Fontánky je možné zakoupit hotové, některé lze namontovat i na zeď.

6. Vodní rostliny zasadíme na dno jezírka do speciálního košíku se zeminou. Zemina se poté zasype oblázky, které budou bránit jejímu vyplavování. V žádném jezírku by neměly chybět okysličující rostliny, které odebírají řasám živiny a udržují vodu čistou – bahnička jehlovitá (Eleocharis acicularis) a mokřadní (E. palustris), růžkatec ponořený (Ceratophyllum demersum), rdest kadeřavý (Potamogeton crispus) a další.

7. Pro zastínění vodní plochy volíme plovoucí rostlinyzakrslý leknín čtverhranný (Nymphaea tetragona), leknín trpasličí (N. Pygmaea), tokozelka „vodní hyacint“ (Eichhornia crassipes), voďanka žabí (Hydrocharis morsus-ranae) a další.

8. Přirozený okraj jezírka dotvářejí pobřežní rostliny, které vyrůstají z vody – kosatčíky (Iris reticulata), kosatec nízký (I. Pumila), modráska srdčitá (Pontederia cordata), šípatka střelolistá (Sagittaria sagittifolia) a další. Začlenit vodní plochu do okolní zahrady pomohou bahenní a vlhkomilné rostliny, které vysazujeme na břeh – kromě nízkého kosatce a kosatčíků také touleň srdčitá (Houttuynia cordata), bohyška (Hosta), rozrazil potoční (Veronica beccabunga), kejklířka (Minulus), vrbina penízková (Lysimachia nummularia) a další.

Text: Věra Bruknerová, Foto: archiv
Sdílet článekShare on Google+Share on FacebookEmail this to someone

Komentáře

komentáře