• Jak si ve sprše snadněji oholit nohy

  Vybrat správný sprchový set do sprchového koutu není nic snadného. Musí splňovat tolik kritérií! Na mezinárodním koupelnovém veletrhu ISH jsme jeden našli. Sprchování dokonce zase o něco víc povyšuje. Sdílet článekKomentáře komentáře

 • Na co si dát pozor při nákupu zahradního stanu

  Léto je v plném proudu a posezení ve stínu je v podstatě nutností. Pokud jste si doposud efektivní zastínění nepořídili a nevíte, kterému dát přednost, pak přinášíme tip na méně obvyklé řešení. Zahradní stan. Sdílet článekKomentáře komentáře

 • Stěhování řešte rychle a efektivně

  Rozhodnete-li se přestěhovat, může se zdát stěhování vlastními silami levnější, nicméně v konečném důsledku zpravidla přijdete o hodně času. Ten lze využít mnohem efektivněji, třeba na realizaci nových projektů v zaměstnání. Buďme tedy konkrétní a podívejme se mnohem podrobněji na výhody stěhování pomocí profesionální firmy.  Sdílet článekKomentáře komentáře

 • Zahradní posezení: I na detailech záleží

  Plánujete stavbu nového zahradního posezení, anebo uvažujete o komplexnější rekonstrukci toho stávajícího? Pak nezapomeňte ani na zdánlivé detaily, jež mohou rozhodovat o celkovém vzhledu a funkčnosti exteriéru. Na co všechno si dát při zařizování venkovního posezení pozor? Jak vybírat jednotlivé komponenty? Sdílet článekKomentáře komentáře

Pravda o LED diodách

S LED diodami se v posledních letech roztrhl pytel. Všichni už vědí, že mají velmi nízkou spotřebu energie a velmi dlouhou životnost. Málokdo už však ví, že jejich světlo je nepříznivé pro náš biorytmus. Proč tomu tak je?

Chystá se návrat k wolframovému vláknu?

Chystá se návrat k wolframovému vláknu?

Led diody svítí takzvaným trichromatickým světlem, to znamená, že jejich barva je složená ze tří barev, červené-zelené-modré. A právě poslední z nich není našemu organizmu příznivě nakloněna. Modrá vlnová délka totiž blokuje tvorbu melatoninu. Tento hormon produkovaný epifýzou má vliv na hypotalamohypofyzární systém a vzestup jeho hladiny je spojen s potřebou spánku. Má tedy důležitou funkci v řízení rytmu den-noc. Co se tedy stane, když bude náš domov osvětlovat pouze Led diodové světlo? Tvorba melatoninu bude výrazně potlačena a do našeho organizmu se nedostane informace o tom, že tělo má odpočívat. Možná se to mnohým může zdát praktické, jenže tělo prostě odpočívat musí. Z dlouhodobého hlediska si proto neblaze zahráváme se zdravím.

Co s tím?

„Řiďte se přírodou a sviťte doma ve stejnou dobu, jako svítí slunce. Po jeho západu je ideální svítit svíčkami, nebo světlem z krbu. Oheň totiž nemá modré světlo. Pokud toto nestačí, pak používejte zdroje, které neobsahují modrou vlnovou délku. Patří sem žárovky s wolframovým vláknem, které je navíc ideální stmívat,“ konstatuje Hynek Medřický z osvětlovacího studia Artemide.

Jenže od roku 2009 se postupnými kroky plní nařízení Evropské komise ES 244/2009. To ujednává, že se na trh nesmí uvádět světelné zdroje, jejichž energetická třída je horší než třída B. A sem právě patří standardní žárovky. Zatímco původně měla proběhnout poslední etapa letos v září, nově se úplný zákaz výroby klasických žárovek odsunul na 1. září 2018 (Změna nařízení ES 1428/2015).

Máme tedy ještě dva roky, které třeba postačí americkým vědcům z Massachusettského technologického institutu. Ti totiž oznámili, že vyvinuli technologii výrazně zvyšující účinnost žárovek. „Díky nanotechnologii vyvinuli strukturu z tenkých vrstev krystalů, která obklopuje žhavicí vlákno. Propouští jen viditelné světlo a zachycuje unikající infračervené záření. To je zpátky absorbováno a částečně vyzařuje opět v podobě viditelného bílého světla. Je to takové malé perpetum mobile,“ vysvětluje Hynek Medřický. 

Jak moc je bílé světlo opravdu bílé?

U zdrojů světla bychom měli sledovat i CRI. CRI (Color Rendering Index)  je číselný údaj, díky kterému můžeme porovnat různé zdroje bílého světla z hlediska kvality reprodukce barev pozorovaných lidským okem. Stupnice se pohybuje v rozmezí 0-100 a platí, že čím je index nižší, tím větší je zkreslení barev. V běžném životě si můžeme představit jako hodnotu 100 svit slunce, tedy přesnou barvu na denním světle. „U LED diodových světel by měla být hodnota CRI alespoň 95, ale už jsou k dispozici i LED diody s CRI 98. Číslo by mělo být uvedené na krabičce žárovky, u pásků by nám ho měl dokladovat prodejce,“ vysvětluje Hynek Medřický z Artemide.

Text: Lenka Zahradníková, Foto: archiv, Kontakt: Artemide

Související články:

Light & Building 2016 a nové trendy v osvětlení

Rozhovor s Ingo Maurerem

Lustry a stropní svítidla – 30 tipů pro váš obývací pokoj

LED diody a jejich použití

Zrodila se nová kreativní svítidla

Sdílet článekShare on Google+Share on FacebookEmail this to someone

Komentáře

komentáře