Zahrada

3 užitečné rady, jak na to, aby květiny vydržely ve váze dlouho krásné

Od   | 

Taky vám květiny ve váze vadnou rychleji, než musí být? Stačí pár triků a z krásy barevných květů se budete těšit mnohem déle. 

1. Květiny kupované

Květiny kupované pořizujeme raději ve specializovaných obchodech, kde jsou zaručeny lepší podmínky pro jejich uchovávání než v malých stáncích na ulici. Přílišné horko, nebo naopak chlad a vítr způsobí, že se životnost květů rychle zkracuje. Při transportu se tedy snažíme ochránit květy před velkými teplotními rozdíly vhodným obalem.

2. Květiny vypěstované na vlastní zahrádce

Květiny vypěstované na vlastní zahrádce sklízíme nejlépe časně ráno, kdy jsou teploty nižší a obsah vody v rostlinných pletivech nejvyšší. Vhodná doba řezu je také ovlivněna optimálním stádiem nakvetení, který je u každého druhu rostlin trochu odlišný. Ve stádiu poupat, která se začínají vybarvovat, řežeme pivoňky, narcisy, tulipány a růže. Lilie, mečíky a karafiáty řežeme, až když jsou poupata polorozvinutá. Chryzantémy, jiřinky, cínie, gerbery, astry a další sbíráme až plně rozkvetlé.

3. Přinesené květiny

Z přinesených květin odstraníme přebytečné listy a trny, které by později mohly ve vodě zahnívat a zbytečně odpařovat vodu. Květiny znovu seřízneme. Řez by měl být šikmý, čistý a provedený pod teplou vodou. Dřevnaté stonky rozklepeme na konci kladívkem, rozstřihneme řez nebo seřízneme svrchní vrstvu dolní části stonku. Obnovíme tak průchodnost vody do pletiv a naopak zamezíme přístupu vzduchu.

Květiny je nejvhodnější vložit do vody, která je převařená (je možná i destilovaná), tudíž neobsahuje desinfekční přísady a plyny. Teplota vody by měla být přibližně stejná jako je teplota místnosti, vyhneme se tedy například vložením květin do ledové vody v parném létě. Do vody přimícháme krystalické výživové přísady určené pro řezané květiny, které se často přidávají jako doplněk k zakoupené kytici.

Trvanlivost řezaných květin prodloužíme i tím, že do vázy naaranžujeme rostliny pouze jednoho druhu a vyvarujeme se umístění v blízkosti zrajícího ovoce, které vylučuje etylén.

Základním pravidlem aranžování květin je, že by hotová vazba měla být asi třikrát vyšší a dvakrát širší, než je použitá nádoba. Musíme mít také na paměti, že květiny kolem sebe potřebují dostatek prostoru pro to, aby dostatečně vynikly. Pokud se nám nedaří udržet tvar kytice, můžeme si pomoci drobnými (i barevnými) kamínky či valounky a tím neposedné stonky zafixovat.


You must be logged in to post a comment Login