• Minimalistické tvary, maximum možností
  Novinky v kolekci KOLO Twins

  Současné trendy v zařizování koupelen jasně směřují k větší lehkosti. Kolekce KOLO Twins, která získala prestiží ocenění Red Dot Design Awards, je nyní obohacena o umyvadla Low Rim v moderním designu. Rozšířenou nabídku umyvadel provází i doplnění nových skříněk. Sdílet článekKomentáře komentáře

 • Jak na dětský pokoj pro školáka

  Máte doma ratolest, ze které se stává dítě školou povinné a v září usedne poprvé do lavice? Tato životní změna si žádá i zásah do vzhledu a uspořádání dětského pokoje. A prázdniny jsou ideální dobou, kdy můžete pro své potomky připravit místo, kde se budou cítit dobře nejen při učení. Sdílet článekKomentáře komentáře

 • Trendy krytiny do každé rodiny

  Poradíme vám, jak se zorientovat na trhu s podlahovými krytinami. Zaměříme se na současné trendy, řekneme si, kam se který materiál hodí, a které podlahoviny neomrzí ani za 10 let. Kontakt: KPP Související články: Vše o ekologických podlahách Švédka, kterou by chtěl mít doma každý Vinyl nebo laminát? Sdílet článekKomentáře komentáře

 • Co je rekuperace tepla a jak může ušetřit peníze?

  Představte si situaci, kdy teplo z kuchyně, koupelny a jiných místností neodchází bez dalšího užitku, „ale recykluje“ se a vy je znovu použijete pro vytopení  domácnosti. Fikce? Kdepak, právě toto je základní princip rekuperace, který využívají nejen podniky, ale čím dál častěji i domácnosti. Sdílet článekKomentáře komentáře

Květiny ve váze

Taky vám květiny ve váze vadnou rychleji, než musí být? Stačí pár triků a z krásy barevných květů se budete těšit mnohem déle. 

Květiny kupované pořizujeme raději ve specializovaných obchodech, kde jsou zaručeny lepší podmínky pro jejich uchovávání než v malých stáncích na ulici. Přílišné horko, nebo naopak chlad a vítr způsobí, že se životnost květů rychle zkracuje. Při transportu se tedy snažíme ochránit květy před velkými teplotními rozdíly vhodným obalem.

Před transportem lilií a tulipánů je lépe odstranit prašníky, neboť rozprášený pyl by znehodnotil krásu květů.

Před transportem lilií a tulipánů je lépe odstranit prašníky, neboť rozprášený pyl by znehodnotil krásu květů.

Květiny vypěstované na vlastní zahrádce sklízíme nejlépe časně ráno, kdy jsou teploty nižší a obsah vody v rostlinných pletivech nejvyšší. Vhodná doba řezu je také ovlivněna optimálním stádiem nakvetení, který je u každého druhu rostlin trochu odlišný. Ve stádiu poupat, která se začínají vybarvovat, řežeme pivoňky, narcisy, tulipány a růže. Lilie, mečíky a karafiáty řežeme, až když jsou poupata polorozvinutá. Chryzantémy, jiřinky, cínie, gerbery, astry a další sbíráme až plně rozkvetlé.

Luční kvítí může být nádhernou dekorací. Zadarmo.

Luční kvítí může být nádhernou dekorací. Zadarmo.

Z přinesených květin odstraníme přebytečné listy a trny, které by později mohly ve vodě zahnívat a zbytečně odpařovat vodu. Květiny znovu seřízneme. Řez by měl být šikmý, čistý a provedený pod teplou vodou. Dřevnaté stonky rozklepeme na konci kladívkem, rozstřihneme řez nebo seřízneme svrchní vrstvu dolní části stonku. Obnovíme tak průchodnost vody do pletiv a naopak zamezíme přístupu vzduchu.

Květiny je nejvhodnější vložit do vody, která je převařená (je možná i destilovaná), tudíž neobsahuje desinfekční přísady a plyny. Teplota vody by měla být přibližně stejná jako je teplota místnosti, vyhneme se tedy například vložením květin do ledové vody v parném létě. Do vody přimícháme krystalické výživové přísady určené pro řezané květiny, které se často přidávají jako doplněk k zakoupené kytici.

Trvanlivost řezaných květin prodloužíme i tím, že do vázy naaranžujeme rostliny pouze jednoho druhu a vyvarujeme se umístění v blízkosti zrajícího ovoce, které vylučuje etylén.

Základním pravidlem aranžování květin je, že by hotová vazba měla být asi třikrát vyšší a dvakrát širší, než je použitá nádoba. Musíme mít také na paměti, že květiny kolem sebe potřebují dostatek prostoru pro to, aby dostatečně vynikly.

Pokud se nám nedaří udržet tvar kytice, můžeme si pomoci drobnými (i barevnými) kamínky či valounky a tím neposedné stonky zafixovat.

 Text: Věra Bruknerová, Foto: archiv

Související články:

Jak vyzrát na můrovce aneb péče o orchideje

Pivoňka. Nechybí vám na zahrádce?

Růže

Hledáte vázu?

Sdílet článekShare on Google+Share on FacebookEmail this to someone

Komentáře

komentáře