• Jak si ve sprše snadněji oholit nohy

  Vybrat správný sprchový set do sprchového koutu není nic snadného. Musí splňovat tolik kritérií! Na mezinárodním koupelnovém veletrhu ISH jsme jeden našli. Sprchování dokonce zase o něco víc povyšuje. Sdílet článekKomentáře komentáře

 • Na co si dát pozor při nákupu zahradního stanu

  Léto je v plném proudu a posezení ve stínu je v podstatě nutností. Pokud jste si doposud efektivní zastínění nepořídili a nevíte, kterému dát přednost, pak přinášíme tip na méně obvyklé řešení. Zahradní stan. Sdílet článekKomentáře komentáře

 • Stěhování řešte rychle a efektivně

  Rozhodnete-li se přestěhovat, může se zdát stěhování vlastními silami levnější, nicméně v konečném důsledku zpravidla přijdete o hodně času. Ten lze využít mnohem efektivněji, třeba na realizaci nových projektů v zaměstnání. Buďme tedy konkrétní a podívejme se mnohem podrobněji na výhody stěhování pomocí profesionální firmy.  Sdílet článekKomentáře komentáře

 • Zahradní posezení: I na detailech záleží

  Plánujete stavbu nového zahradního posezení, anebo uvažujete o komplexnější rekonstrukci toho stávajícího? Pak nezapomeňte ani na zdánlivé detaily, jež mohou rozhodovat o celkovém vzhledu a funkčnosti exteriéru. Na co všechno si dát při zařizování venkovního posezení pozor? Jak vybírat jednotlivé komponenty? Sdílet článekKomentáře komentáře

Materiály mezi horní a spodní kuchyňské skříňky

Ať už vyberete kteroukoliv kuchyň, její vzhled můžete potlačit, nebo naopak vyzdvihnout vhodnou volbou materiálu, který použijete mezi horní a spodní skříňky. Vybrali jsme ty nejatraktivnější.

Obecně se doporučuje zeď mezi horními a spodními skříňkami barevně odlišit. Jak velký zvolíme kontrast je pak už jen na estetickém vnímání každého z nás. Při výběru vezměme v potaz, že v kuchyni většinou trávíme mnoho času, a naši volbu budeme mít tedy stále na očích. A co víc, v současném moderním polyfunkčním prostoru je kuchyň jeho součástí, a měla by tedy ladit s celým jeho pojetím. Je zřejmé, že zvolený materiál musí být vysoce odolný, omyvatelný, neměla by mu vadit pára a teplo ze sporáku. Měl by být snadno udržovatelný. Ideální je provedení beze spár.

Betonová stěrka může mít i nejrůznější struktury.

Betonová stěrka může mít i nejrůznější struktury.

 

Betonová stěrka

V současné době se betonová stěrka mezi horními a spodními kuchyňskými skříňkami těší velké oblibě. Působí jednoduše, elegantně a může se použít do jakéhokoliv stylu kuchyně. Podmínkou pro její aplikaci je hydrofobizace, která zamezuje vsakování tekutin a zanášení nečistot. Někdy se dokonce používá i lakování. Výhodou betonové stěrky  je omyvatelnost, bezespárovost, zdravotní nezávadnost, finanční dostupnost a možnost výběru z široké škály barev a dokonce i dekorů. V extrémně namáhaných prostorách počítejme, že budeme muset přibližně jednou až dvakrát za rok obnovit hydrofobizaci, nebo doplnit takzvanou obětní vrstvu.

Marmoleum

Marmoleum je přírodní, vysoce odolný materiál nabízený v široké škále barev. Ty kuchyň dozajista oživí.

Marmoleum je přírodní, vysoce odolný materiál nabízený v široké škále barev. Ty kuchyň dozajista oživí.

Tento přírodní materiál známe zejména jako podlahovou krytinu. Skvělé vlastnosti ho ale předurčují k širšímu použití, takže se bude vyjímat třeba právě i za kuchyňskými skříňkami. Marmoleum se netaví, proto může být použito i za sporákem, a udržuje se jen vlhkým hadříkem s přípravkem na mýdlové bázi. Marmoleum je celistvý materiál s antistatickým povrchem a antibakteriálními vlastnostmi. Pro lepení musí být podklad stěny čistý, suchý, hladký, bezespárý a pevný. Dále je nutné povrch napenetrovat. Následně se marmoleum lepí celoplošně v pásech vhodným lepidlem s vysokou počáteční přilnavostí. Okraje materiálu mohou být zapraveny akrylem, případně silikonem. Akryl má výhodu v tom, že je možné jej přetřít barvou na stěny. Silikon zase volíme v případě, že je zde pravděpodobnost vyšší vlhkosti, případně se používá pro spoje v rozích. Spoje rolí na stěnách se nesvařují, většinou se realizují na těsný přířez. Přilepenou krytinu následně přitlačíme válečkem nebo korkem. Zvolíme-li v kuchyni marmoleum na podlahu a stejný odstín mezi horní a spodní skříňky, pak docílíme příjemného estetického souladu.

Hitem jsou potisky na skle.

Hitem jsou potisky na skle.

 

Sklo

Jak všichni dobře víme, sklo je při určitém zpracování pevné a odolné a tvrzené dokonce můžeme použít i za sporák. Zvolit můžeme barevné sklo, ale také s grafickým potiskem (např. fotografie), možná je i aplikace čirého skla, které bude krýt tapetu. Sklo se ke stěně lep,í nebo je možné ho zasadit do kovového rámečku, který může být podsvícený LED diodami. Skleněný obklad je hygienický, udržujeme ho poměrně jednoduše, tak jako ostatní plochy ze stejného materiálu. 

Vysokotlaký laminát

Patří k oblíbeným zejména díky množství barev a věrných imitací a také pro svou příznivou pořizovací cenu. Laminátové desky nemají spáry, jsou pevné a odolné vůči teplu, poškrábání, páře. Jsou hygienické a čistí se běžným způsobem. Zpravidla se řežou do požadovaného rozměru. Působí pěkně, když zvolíme stejný vzhled na stěnu i na pracovní desku.

Corian

Zcela beze spár můžete spojit corian, takže mezi obložení a pracovní desku nemůže zatéct voda. Kuchyně Le Bon.

Zcela beze spár můžete spojit corian, takže mezi obložení a pracovní desku nemůže zatéct voda. Kuchyně Le Bon.

Je umělý materiál, který se pokládá beze spár. V kuchyních pak z něj velmi často bývá vyrobena pracovní deska včetně dřezu, na které navazuje zadní část pro ochranu stěny. Je pevný a vysoce odolný. Jeho povrch je hladký a hygienický, udržuje se snadno, nečistoty setřeme navlhčeným hadříkem. Nabízen je v široké škále barev. Jediná jeho nevýhoda je velmi vysoká pořizovací cena.  

Nerezový plech

Zvolit můžeme s nejrůznějšími povrchovými úpravami. Čím je dekor nápadnější, tím méně bude na povrchu vidět zašpinění. Střežte se ovšem komplikovaných dezénů, které bude nesnadné čistit. Plech je pevný a odolný, hygienický. Dobře zvolený motiv může kuchyni rozzářit. Ke stěně se šroubuje.  

Rozměry mezi horními a spodními skříňkami

Základní výšky spodních a horních skříní jsou odvozeny od postavy vysoké 164 cm. Aby byly věci v horních skříních dostupné, neměly by skříně a police přesáhnout výšku 190 cm od země. Vzdálenost mezi pracovní deskou a horními skříněmi by se měla pohybovat v rozmezí od 50 do 70 cm. Tato dimenze závisí na způsobu otvírání. Klasicky otvírané skříně umísťujeme do výšky 50 – 60 cm nad úroveň pracovní desky, u skříněk s výklopnými dvířky se vzdálenost zvyšuje na 60 – 70 cm.

Fotogalerie:

Text: Karolína Sornas, Foto: Archiv, Kontakty: Kuchyně Le Bon, MALDECOR BETON, Forbo, Kuchyně Sýkora, Kuchyně Nobilia

Související články:

Kuchyňské vychytávky

Kuchyňské baterie. Jakou vybrat?

Kuchyně v paneláku

Kuchyně a feng shui

Proč si domů pořídit betonovou stěrku?

Dětská jídelní židlička

Toustovač. Barevný šperk každé kuchyně.

 

Sdílet článekShare on Google+Share on FacebookEmail this to someone

Komentáře

komentáře