Kuchyně

10 důležitých bodů, díky nimž naplánujete kuchyni bez chyb

Od   | 

Správně navržená kuchyně svým uživatelům dobře slouží. Proto je potřeba navrhnout výšku, šířku i hloubku mobiliáře kuchyně tak, aby odpovídaly požadavkům konkrétních uživatelů.

Pro kuchyňské sestavy trh nabízí nepřeberné množství nejrůznějších velikostí a tvarů jednotlivých kuchyňských skříněk, většinou unifikovaných rozměrů, které také vyhovují unifikovaným spotřebičům. Při sestavování nové kuchyně je vždy nutné počítat s několikacentimetrovou rezervou. Nedoporučuje se dávat kuchyňské skříňky těsně ke dveřím či oknům. 

1. Výška pracovní plochy

Aby pracovní deska dobře sloužila konkrétní osobě, je nutno správně vybrat její výškové umístění. Vycházejme z následujících rozměrů:

Výška postavy: 150 – 160 cm, výška pracovní desky: 82 cm od podlahy

Výška postavy: 160 – 170 cm, výška pracovní desky: 86 cm od podlahy

Výška postavy: 170 – 180 cm, výška pracovní desky: 91 cm od podlahy

Výška postavy: 180 – 190 cm, výška pracovní desky 94 cm od podlahy

2. Hloubka pracovní plochy

Standardní hloubka pracovní plochy je 60 cm. Pokud to dovolí dispozice, je možno vhodně využít i hloubku větší, tedy 65-70 cm. Větší hloubka by zhoršila přístupnost horních skříněk.

3. Výška horních kuchyňských skříněk

Výška horních kuchyňských skříněk ovlivňuje nejen vzhled celé kuchyně, ale také její využívání. Při výšce přibližně 90 cm mají horní skříňky většinou 3 úložné části, častěji využívané jsou dvě níže položené. Běžnější výškovou variantou jsou skříňky o výšce kolem 70 cm.

4. Šířky horních i dolních skříněk

Velkovýrobci kuchyní nabízejí skříňky většinou v modulových řadách, ze kterých lze poskládat potřebnou sestavu. Nabízí se i úzké díly pro doplnění celkového požadovaného rozměru sestavy. Řešení kuchyní atypickým nábytkem lépe zohledňuje požadavky uživatele, je však nákladnější – musí se zde brát zřetel hlavně na rozměry zařizovacích předmětů a spotřebičů.

5. Mycí centrum

Mycí centrum obsahuje dřez a myčku nádobí. Na jedné straně dřezu je potřebná odkládací plocha o šíři alespoň 40 – 60 cm. Na druhé straně mezi dřezem a varnou deskou by měla být umístěna hlavní pracovní plocha o šíři kolem 120 cm. Je to proto, že na jedné straně se potraviny myjí a na druhé se dávají vařit. Kolem mycího centra je nutné dodržovat tzv. nulovou zónu, aby nedošlo k poranění elektrickým proudem, nesmí se sem ani umisťovat elektrické zásuvky. Výška umístění dřezu se pohybuje kolem 100 cm nad podlahou. Optimální výška pro konkrétního uživatele se stanoví tak, že se dlaně položí na dno dřezu – záda by měla být ve svislé poloze.

6. Skříňka pro dřez

Dřezová skříňka odpovídá rozměrům zvoleného dřezu, který je pak možno do skříňky jednoduše vsadit. Plocha pro odkapávání je vyříznuta v pracovní desce, může být však také umístěna nad myčku nádobí. Při šířce 45 cm je možno na skříňku umístit jednodřez. Skříňka se šířkou 60 cm je určena pro jednodřez nebo pro menší dřez doplněný o odkapní plochu. Skříňky o větší šířce 80-90 cm jsou určeny pro dvoudřezy. Kuchyňské rohové skříňky o rozměrech 90 x 90 cm – 105 x 105 cm se používají pro rohové dřezy. Dřezová kuchyňská skříňka má omezený vnitřní úložný prostor, jsou v ní totiž instalace a sifon.

7. Varné centrum

Varné centrum se skládá z varné desky a digestoře. Po obou stranách varné desky je nutno mít manipulační prostor o šířce alespoň 40 – 60 cm. Jde o nezbytnou odkládací a manipulační plochu. Svislá vzdálenost mezi digestoří a varnou desku by měla být v rozmezí 65 – 75 cm. Dále je nutno dodržet vzdálenost mezi varnou deskou a boční svislou stěnou ve velikosti alespoň 30 cm.  Stejně je nutná vzdálenost trouby od svislých kuchyňských dvířek, nejméně 15 – 30 cm. To proto, aby nedošlo k poškození sousedících dvířek z otevřené trouby.

Tip: Odsavače par se dnes prodávají v mnoha různých variantách – ostrůvkové, podstavné, komínové či vestavné – výsuvné. Pokud si nejste příliš jistí, který typ je pro vás ten pravý, přečtěte si návod Jak vybrat odsavač par. Dozvíte se, který typ se hodí pro kterou kuchyni, i to, který odsavač je mezi lidmi nejoblíbenější.

Tip: Pokud máte malou kuchyň a potřebujete využít každý centimetr, zvažte pořízení podskříňkové digestoře. Umísťují se pod vrchní skříňku kuchyně, nezabírají mnoho místa a prostor nad nimi se dá efektivně využít.

8. Skříňka pro vestavný sporák

Obvyklým rozměrem pro skříňku na vestavný sporák je 60 x 60 cm nebo také 60 x 90 cm. Pokud se použije samostatná varná deska a samostatná trouba, je možno zvolit i širší varnou desku. Problematické je umístění sporáku do rohu, v tomto případě je zapotřebí skříňka o půdorysném rozměru přibližně 105 x 105 cm.

9. Skříňky pro výsuvy a jiné vnitřní vybavení

Pro snazší uskladnění věcí v kuchyni a jednodušší manipulaci existují jako doplněk různé systémy drátěných výsuvů, závěsů, vložek na příbory a jiné. Jsou přizpůsobené pro použití do běžných, typizovaných kuchyňských skříněk.

10. Umístění kuchyňských spotřebičů

Mezi jednotlivými částmi kuchyně je třeba dodržovat manipulační vzdálenost alespoň 120 cm, nejméně však 100 cm. Kuchyňské skříňky či kuchyňské spotřebiče musíme nejen otevřít, ale je třeba k nim zajistit dobrý přístup.

Celé video najdete ZDE


1 Komentář

  1. Pingback: Umístění varné desky a dřezu - HomeInCube

You must be logged in to post a comment Login