Dětské pokoje

5 tipů na rychlý úklid hraček

Od   | 

Přestože mám jen jedno dítě, myslím, že doma máme víc hraček, než mají děti ve školce. Zjistila jsem, že je to podobné v mnoha rodinách. Pak však nastává problém, kam tu hromadu hraček uklidit. Nepořádek nevadí jen dospělým, ale podle psychologů i dětem, které si kvůli rozházeným hračkám po místnosti nemají kde hrát.

Uklízet hračky se učí děti už od útlého věku. Byť někteří psychologové určují nejrůznější věkové hranice, v posledních letech se prosazuje fakt, že dítě tuto činnost zvládne již v momentě, kdy alespoň trochu chápe, že se po něm něco chce (tedy uklidit hračku). Pak to po něm můžeme vyžadovat, a to s důsledností. Rychle se tak naučí věci po sobě uklízet a my si nezaděláváme na „trable“ v budoucnosti. Když však po dětech něco chceme, je zapotřebí jim k tomu dát prostor. Úložné prostory řešíme už při celkové koncepci zařizování dětského pokoje, přičemž platí pravidlo, že děti potřebují postel a nevelkou skříň, stolek se židlí a hlavně velké místo pro hraní a právě úložné prostory pro všechny hračky. 

Dosáhne-li dítě pohodlně na okno, velmi dobře se přesvědčte, že je zabezpečené.

Dosáhne-li dítě pohodlně na okno, velmi dobře se přesvědčte, že je zabezpečené.

Hodně malých boxů

Ukázalo se, že nejlepším způsobem, jak rychle a snadno všechny hračky sklidit, je s pomocí většího množství boxů, které se od sebe liší velikostí a barvou. Hračky děti uklízejí tématicky (autíčka, letadla, panenky, zvířátka, vše zvlášť), přičemž předškolní děti řadí podle barevnosti boxu, ty větší si už mohou udělat vlastní nadepsaný systém. Boxy můžeme ukládat do nábytkových dílů do řady i nad sebe. U menších dětí je podstatné, aby vše bylo uspořádáno do 150 cm, aby na hračky dosáhly. V opačném případě se vystavujeme nebezpečí, že by se dítě při výstupu do výšky mohlo zranit. To by se mohlo stát i v případě umístění nábytku v blízkosti okna. Výhodou boxů je velmi rychlý úklid. Boxy si děti mohou přinést až na herní území, tam hračky sklidí a box odnesou zpět. I kdyby krabice zůstala na zemi, pokoj bude působit uklizeným dojmem.  

Dětský pokoj musí být přizpůsoben věku a schopnostem dítěte.

Díky prostorné polici s množstvím boxů získá dítě velký prostor ke hraní na zemi.

Díky prostorné polici s množstvím boxů získá dítě velký prostor ke hraní na zemi.

Schovka děti baví

O něco náročnější na provedení jsou vestavěné úložné prostory, které můžeme navrhnout všude, kam se hodí. Často bývají pod schody v patrové posteli, nebo pod okenním parapetem, někdy se dokonce vejdou i do podlahy. Výhodou těchto „schovek“ je skvělé začlenění do interiéru, takže nepřekážejí a zároveň se do nich minimálně práší. Nevýhodou je, že do budoucna limitují zařízení prostoru, a protože jejich zřízení bývá finančně náročné, málokterý rodič bude chtít takovou schovávačku za čas rušit.

Vestavěné zásuvky nepřekáží a budou se hodit vždycky.

Vestavěné zásuvky nepřekáží a budou se hodit vždycky.

Solitéry pro děti

Další z možností je pořídit dětem solitéry s dětským designem. Patří sem například boxy připomínající kostky lega, nadměrné fotbalové míče ad. Toto vše vypadá nádherně ve velkorysém obchodě, vezměte ale v potaz, kde by měl tento výrobek dítěti sloužit. Dost dobře se totiž může stát, že se mu do pokoje ani nevejde, anebo vejde, ale místo něj byste možná našli mnohem praktičtější kus nábytku.

Zvažte, zda designové úložné prvky pojmou všechny hračky.

Zvažte, zda designové úložné prvky pojmou všechny hračky.

Bezpečnost a provedení

Zejména pro děti předškolního věku by nábytek měl mít schované všechny šrouby a kování, aby se o ně nezranily. Rovněž ocení, když krabice, kontejnery a boxy budou z měkkých materiálů, jako je textil, papír, ratan nebo plast. Oblé rohy jsou samozřejmostí.  Starší děti už zvládnou pevnější materiály, ocení ale přehlednější ukládání, aby nemusely nic složitě hledat.

Díky tomuto řešení získá potomek dost úložného místa i místa pro odpočinek a to ještě s pěkným výhledem.

Díky tomuto řešení získá potomek dost úložného místa i místa pro odpočinek, a to ještě s pěkným výhledem.

Tři pravidla pro ukládání:

  1. Poskytněte dětem víc menších boxů nebo krabic. Dohlédněte, aby byly uzavíratelné.
  2. Přestože otevřené police vypadají pěkně, používejte je minimálně. Všudepřítomný prach děti utírat nebudou a váš čas je drahocenný.
  3. Barvy úložných prvků pomohou k lepší orientaci, ale nepřežeňte to s nimi. Děti ve svém teritoriu potřebují také odpočívat a přemíra barev by je mohla rušit.

Foto: Decoist, Dezeen, Pinterest a archiv

Fotogalerie:


1 Komentář

  1. Pingback: Jak CHYTŘE zařídit dětský pokoj - HomeInCube

You must be logged in to post a comment Login