• Jak si ve sprše snadněji oholit nohy

  Vybrat správný sprchový set do sprchového koutu není nic snadného. Musí splňovat tolik kritérií! Na mezinárodním koupelnovém veletrhu ISH jsme jeden našli. Sprchování dokonce zase o něco víc povyšuje. Sdílet článekKomentáře komentáře

 • Na co si dát pozor při nákupu zahradního stanu

  Léto je v plném proudu a posezení ve stínu je v podstatě nutností. Pokud jste si doposud efektivní zastínění nepořídili a nevíte, kterému dát přednost, pak přinášíme tip na méně obvyklé řešení. Zahradní stan. Sdílet článekKomentáře komentáře

 • Stěhování řešte rychle a efektivně

  Rozhodnete-li se přestěhovat, může se zdát stěhování vlastními silami levnější, nicméně v konečném důsledku zpravidla přijdete o hodně času. Ten lze využít mnohem efektivněji, třeba na realizaci nových projektů v zaměstnání. Buďme tedy konkrétní a podívejme se mnohem podrobněji na výhody stěhování pomocí profesionální firmy.  Sdílet článekKomentáře komentáře

 • Zahradní posezení: I na detailech záleží

  Plánujete stavbu nového zahradního posezení, anebo uvažujete o komplexnější rekonstrukci toho stávajícího? Pak nezapomeňte ani na zdánlivé detaily, jež mohou rozhodovat o celkovém vzhledu a funkčnosti exteriéru. Na co všechno si dát při zařizování venkovního posezení pozor? Jak vybírat jednotlivé komponenty? Sdílet článekKomentáře komentáře

ZAHRADNICKÝ KALENDÁŘ PROSINEC

Čas na plánování nové výsadby a výsevů

Okrasná zahrada

Nezapomeneme na dostatečnou zálivku stálezelených dřevin (azalky, cesmíny), ale i nově zasazených jehličnanů. Zaléváme méně a častěji, to platí zejména pro osazené nádoby, kde přelití může znamenat při mrazech roztržení nádoby.
Při výraznějším oteplení větráme rostliny, které jsou pod zimní přikrývkou.
Napadaný sníh přihodíme ke stromům, keřům i na záhony, vyšší vrstva sněhu zpomalí promrzání půdy a zajistí dostatečnou vláhu.
Pokud počasí dovolí, lze vyplet záhony od přezimujících plevelů, zrýt neosázené záhony a –vykopat jámy pro jarní výsadbu dřevin – mráz dezinfikuje půdu, velké hroudy se rozpadnou a zlepší se i struktura půdy, zejména jílovité.
Provzdušníme trávník, narušená místa opravíme zeminou smíchanou s pískem.
Pravidelně kontrolujeme pokojové rostliny, v tomto ročním období jsou často napadány houbovými chorobami či savým hmyzem, hnojení zcela vynecháme.
Na sv. Barboru nařežeme větvičky zlatice, mahónie, třešně, višně, broskvoně, mandloně nebo trnky, aby stačily rozkvést do Štědrého dne.

Zeleninová zahrada

Na záhonku sklízíme růžičkovou kapustu.

Na záhonku sklízíme růžičkovou kapustu.

Dezinfikujeme výsevní truhlíky roztokem běžného chlorového přípravku.
Na záhonku sklízíme kadeřavou a růžičkovou kapustu, čínské zelí, špenát či petržel kadeřavou.
Doma si můžeme přirychlit pažitku, řeřichu či další bylinky.
Opravíme a nabrousíme zahradní náčiní.

 

 

 

Ovocná zahrada

U ovocných stromků provedeme průklest, zmlazujeme lísky.

U ovocných stromků provedeme průklest, zmlazujeme lísky.

Kácíme přestárlé a suché stromy.
Zkontrolujeme chrániče stromů proti okusu zvěře.
Pokud není mrazivé počasí, lze i nadále pokračovat ve výsadbě, přihnojování a zálivce, lze začít se zimním řezem jádrovin.
Provedeme průklest a zmlazování lísek.

 

 

Text: Věra Bruknerová, Foto: archiv
Sdílet článekShare on Google+Share on FacebookEmail this to someone

Komentáře

komentáře