• Jak si ve sprše snadněji oholit nohy

  Vybrat správný sprchový set do sprchového koutu není nic snadného. Musí splňovat tolik kritérií! Na mezinárodním koupelnovém veletrhu ISH jsme jeden našli. Sprchování dokonce zase o něco víc povyšuje. Sdílet článekKomentáře komentáře

 • Na co si dát pozor při nákupu zahradního stanu

  Léto je v plném proudu a posezení ve stínu je v podstatě nutností. Pokud jste si doposud efektivní zastínění nepořídili a nevíte, kterému dát přednost, pak přinášíme tip na méně obvyklé řešení. Zahradní stan. Sdílet článekKomentáře komentáře

 • Stěhování řešte rychle a efektivně

  Rozhodnete-li se přestěhovat, může se zdát stěhování vlastními silami levnější, nicméně v konečném důsledku zpravidla přijdete o hodně času. Ten lze využít mnohem efektivněji, třeba na realizaci nových projektů v zaměstnání. Buďme tedy konkrétní a podívejme se mnohem podrobněji na výhody stěhování pomocí profesionální firmy.  Sdílet článekKomentáře komentáře

 • Zahradní posezení: I na detailech záleží

  Plánujete stavbu nového zahradního posezení, anebo uvažujete o komplexnější rekonstrukci toho stávajícího? Pak nezapomeňte ani na zdánlivé detaily, jež mohou rozhodovat o celkovém vzhledu a funkčnosti exteriéru. Na co všechno si dát při zařizování venkovního posezení pozor? Jak vybírat jednotlivé komponenty? Sdílet článekKomentáře komentáře

ZAHRADNICKÝ KALENDÁŘ DUBEN

Většina ovocných dřevin nakvétá a objevují se první listy i u okrasných dřevin. Cibuloviny jsou v plném květu. Odstraníme zimní ochranu rostlin, pokud jsme tak již neučinili.

Okrasná zahrada

Vysazujeme opadavé dřeviny (skalník, habr, vilín, bříza), stálezelené dřeviny (i pro vytvoření živých plotů), jehličnany, opadavé dřeviny s baly a vřesovištní rostliny.

Řízkujeme některé jehličnaté rostliny (zerav, jalovec, tis aj.).

Provedeme řez okrasných keřů, které kvetou v létě: venkovní ibišky (Hibiscus syriacus), ořechokřídlec (Cyryopteris), komule (Buddleja) a další.

Vysazujeme pnoucí, stromkové i keřové růže, které zkrátíme na 3 očka; dále pak trvalky a traviny. Osazujeme také skalky.

V druhé polovině měsíce začínáme vysazovat hlíznaté rostliny: jiřinky, mečíky a lilie.

Stříháme živé ploty, řezem upravujeme stálezelené dřeviny, jehličnaté dřeviny a pnoucí dřeviny – vistárii (Wisteria), zimolez (Lonicera) a velkokvětý plaménekcanstockphoto23900884 (Clematis), jehož zaschlé výhony seřízneme až k nově rašícím letorostům.

V druhé polovině měsíce vyséváme trávu a dovyséváme vylysalá místa, vyhrabujeme staré trávníky a trávník pohnojíme. Koncem měsíce lze poprvé trávník posekat, pokud je již dostatečně vzrostlý.

Na záhon vyséváme letničky, které nepotřebují předpěstování: ostrožka (Delphinium), slunečnice (Helianthus), hrachor (Lathyrus), tařice (Alyssum), měsíček (Calendula) a další.

U kvetoucích cibulovin odstraňujeme odkvetlá květenství.

Balkónové rostliny můžeme dávat podle počasí již ven, pozor jen na přímé oslunění (raději přistíníme) a pozdní jarní mrazíky. Utužujeme také letničky, které máme předpěstovány ve skleníku či doma. Pokojové rostliny, které budeme letnit venku, přeneseme na terasy či balkóny.

Pokojové rostliny pravidelně přihnojujeme.

Množíme trvalky dělením trsů, lépe opatrným roztrháním než rozříznutím.

Začátkem měsíce ostříháme stébla okrasných trav.

Ovocná zahrada

Řežeme všechny druhy peckovin (broskvoně, meruňky, třešně a višně).

Ukončíme výsadbu ovocných keřů a stromů, nezapomeneme na jejich pravidelnou zálivku.

Vyvazujeme tažně révy.

Zeleninová zahrada

Vysazujeme ranou zeleninu (karotka, salát, květák, hlávkové zelí, brambor), cibuli sazečku a kukuřici, koncem měsíce pak okurky nakládačky a salátové okurky. Vyséváme ředkvičku, hrách a bob zahradní.

Sklízíme přezimující zeleninu: chřest, špenát, cibuli, kapustu kadeřavou.

Připravila: Věra Bruknerová, Foto: archiv

 

Sdílet článekShare on Google+Share on FacebookEmail this to someone

Komentáře

komentáře