• Jak si ve sprše snadněji oholit nohy

  Vybrat správný sprchový set do sprchového koutu není nic snadného. Musí splňovat tolik kritérií! Na mezinárodním koupelnovém veletrhu ISH jsme jeden našli. Sprchování dokonce zase o něco víc povyšuje. Sdílet článekKomentáře komentáře

 • Na co si dát pozor při nákupu zahradního stanu

  Léto je v plném proudu a posezení ve stínu je v podstatě nutností. Pokud jste si doposud efektivní zastínění nepořídili a nevíte, kterému dát přednost, pak přinášíme tip na méně obvyklé řešení. Zahradní stan. Sdílet článekKomentáře komentáře

 • Stěhování řešte rychle a efektivně

  Rozhodnete-li se přestěhovat, může se zdát stěhování vlastními silami levnější, nicméně v konečném důsledku zpravidla přijdete o hodně času. Ten lze využít mnohem efektivněji, třeba na realizaci nových projektů v zaměstnání. Buďme tedy konkrétní a podívejme se mnohem podrobněji na výhody stěhování pomocí profesionální firmy.  Sdílet článekKomentáře komentáře

 • Zahradní posezení: I na detailech záleží

  Plánujete stavbu nového zahradního posezení, anebo uvažujete o komplexnější rekonstrukci toho stávajícího? Pak nezapomeňte ani na zdánlivé detaily, jež mohou rozhodovat o celkovém vzhledu a funkčnosti exteriéru. Na co všechno si dát při zařizování venkovního posezení pozor? Jak vybírat jednotlivé komponenty? Sdílet článekKomentáře komentáře

Jak využít místo pod schody

Je-li součástí vašeho domova schodiště, pak neváhejte zapojit prostor pod ním pro vaše potřeby. Stačí dobrý nápad a získáte novou šatní skříň, vinotéku nebo pelech pro psa.

Samozřejmě, že záleží na tvaru schodiště a velikosti prostoru pod ním. Obecně platí, že lépe se využívají přímá nebo zalomená schodiště, ideálně pak ta s ocelovou nosnou konstrukcí. Ta má totiž subtilní profily, a tak pro sebe získáme víc místa. Betonové konstrukce jsou robustní, a pořídíme-li si schodiště ze skla, pak by jeho zabydlení krásu skla ochromilo.

Jednou z možností je vytvořit pod schody vinotéku

Jednou z možností je vytvořit pod schody vinotéku

 

Možnosti využití

Nevyužijeme-li prostor pod schodištěm standardním nábytkem, nejčastěji to bývá pracovní stůl nebo komoda, pak nás čeká vyřešit místo pomocí nábytku na míru. Chceme-li ho proměnit v místnost, pak musíme brát v potaz podchodnou výšku, protože jedině ta je pro nás využitelná. V těchto případech pak zpravidla vzniká pod schody menší komora, anebo, je-li podchodná výška menší, ale dostatečná pro děti, jim zde rodiče budují malé schovávačky v podobě domečků. Ve většině případů však členíme prostor na úložné boxy, zásuvky, kontejnery, a je-li místo skutečně malé, pak sem ukládáme drobné předměty, jako například lahve vína, boty, drobné sportovní potřeby aj.

Menší podchodná výška může postačit dětem.

Menší podchodná výška může postačit dětem.

Rozhodneme-li se pro úložné prvky, pak odborníci doporučují rozdělit místo na menší boxy. V nich jsme totiž schopni udržet pořádek. Jejich optimální hloubka je přibližně 60 cm, výška pak kolem 40-50 cm.

Způsob, jakým je budeme otevírat, pak záleží na prostorových možnostech. Mohou to být klasické dveře, nebo zásuvky s pojezdy, které dovolují vysunutí celého šuplíku. V úzkých prostorách mohou přijít vhod posuvné dveře, a pokud nemáme peněz nazbyt, pak použijeme textilní závěs.

Krb pod schodištěm je jednou z méně obvyklých variant

Krb pod schodištěm je jednou z méně obvyklých variant

Ačkoliv je tento prostor častokrát řešen pro odpočinek nebo práci, z pohledu feng shui to není vhodné. Je to z toho důvodu, že při relaxaci potřebujeme klid. A stačí mít v podvědomí už jen pocit, že nám někdo „dupe“ nad hlavou – naše mysl si neodpočine. Podobně je tomu při práci, kdy se potřebujeme soustředit na daný úkol a ten nám nepůjde rychle vyřešit, protože někde v podvědomí budeme zažívat pocit ohrožení shora.

A takhle bude vypadat, když osázíte schodiště zelení.

A takhle bude vypadat, když osázíte schodiště zelení.

V některých případech není možné využít prostor pod schodištěm, ale naskytne se příležitost využít vnitřek schodišťových stupňů. Je nasnadě, že toto je prvek, který se vyrábí na míru prostoru. Ve schodech mohou být zabudované výsuvné zásuvky, nebo je prostor za otevíracími dvířky. V některých případech se využívá otevřený prostor, tehdy ale musíme počítat s všudypřítomným prachem.

Využít lze i místo pod jednotlivými stupni.

Využít lze i místo pod jednotlivými stupni.

Fotogalerie:

Připravila: Lenka Zahradníková, Foto: Decor advisor, Homedit, Design District, Perfect Diy, Pinterest

Související články:

Šatní skříně a jejich vnitřní vybavení

20 inspirativních interiérů

Feng shui a obývací pokoj

Jak dekorovat žlutou barvou

Sdílet článekShare on Google+Share on FacebookEmail this to someone

Komentáře

komentáře