• Kam umístit radiátor v koupelně?

  Divili byste se, kolik chyb se udělá pouhým špatným rozhodnutím při plánování umístěním radiátoru v koupelně. Právě proto představitelé švýcarského výrobce otopných těles, společnosti Zehnder, vypsali pro architekty a návrháře interiérů soutěž o nejzdařileji umístěný radiátor v koupelně. Výsledky předkládáme. Sdílet článekKomentáře komentáře

 • Proč lustr nesmí chybět v žádné místnosti

  Dříve se k osvětlení místnosti používalo pouze jedno centrálně umístěné světlo. I když se od té doby v zásadách osvětlení interiéru mnoho změnilo, lustr dodnes patří k oblíbeným a často vyhledávaným svítidlům. Sdílet článekKomentáře komentáře

 • Pěkně krytá záda

  Ložnice to není jen postel, ale i vše kolem ní. A přestože z lůžka nevidíte, co máte za zády, právě tato stěna je určujícím prvkem celkové atmosféry. Přinášíme řadu nápadů, jak tuto stěnu dekorovat, aby ložnice působila útulným dojmem. Ten totiž bude mít velký vliv na váš klidný spánek. Sdílet článekKomentáře komentáře

 • Philippe Starck poprvé v Praze

  Philippovi Starckovi bylo letos v lednu 68 let a ještě nebyl v Praze. Tedy až donedávna. 1. června tu byl prvně. Sice pouze na skok, ale pro milovníky designu to byl velký den. Přijal pozvání české společnosti Konsepti, která ve spolupráci s předním italským výrobcem osvětlení, společností Flos, uspořádala setkání, jehož hlavním aktérem byl jeden z jejich předních designérů – Philippe […]

 • Fara v Dašicích. Před rekonstrukcí a po ní.
 • Zrekonstruován byly i chlévy a stodoly.
 • Rekonstrukce probíhala pod přísným dohledem památkářů.

Jak se bydlí v barokní faře

Noví majitelé a stavebníci přebudovali původní neobydlenou a zdevastovanou barokní budovu fary na dům snů. K renovaci přistupovali s neobyčejným nasazením a citlivostí pro památkově chráněnou barokní stavbu, která tvoří spolu s dalšími hospodářskými budovami a malou říčkou, lemovanou staletými jasany, javory, habry a vrbami,  půvabný celek se silným duchem místa – geniem loci.

Majitelé měli snahu vrátit stavbě její původní, čistě barokní charakter. Vše probíhalo pod přísným dohledem památkářů a majitelé se řídili jejich radami a požadavky. Postupně zrenovovali a zmodernizovali celý areál – hlavní obytnou budovu, čeledník s chlévy, dřevěnou roubenou stodolu, kamennou stodolu i oplocení včetně malebné brány s vraty.

Prostor pro obývací pokoj v přízemí před rekonstrukcí

Prostor pro obývací pokoj v přízemí před rekonstrukcí

Obývací pokoj v přízemí po rekonstrukci. Je vybaven novodobým mobiliářem, který je zvolen tak, aby tvarové harmonizoval s novorenesančním prostředím.

Obývací pokoj v přízemí po rekonstrukci. Je vybaven novodobým mobiliářem, který je zvolen tak, aby tvarově harmonizoval s novorenesančním prostředím.

Původním místnostem hlavní budovy bylo určeno nové využití tak, aby vyhovovalo provozu rodiny. V přízemí a v patře jsou zrekonstruovány dvě haly, z toho jedna obytná s historickým krbem, dále sedm pokojů, kuchyně, spíž a dvě koupelny s WC. Fara postupně dostávala svou původní krásu. Některé nevhodné pozdější stavební úpravy byly při rekonstrukci odstraněny a příslušné stavební části navráceny do původního stavu z doby výstavby v polovině 18. století. Majitelé se snažili použít k renovaci jak původní dobové technologické postupy, tak nově vyvinuté technologie.

Řešení interiérů je také zdařilé. Podařilo se v nic zachovat romantického ducha historického prostředí s řadou původních, řemeslně a umělecky restaurovaných prvků. Provedená renovace fary byla oceněna titulem Stavba roku 2013 Pardubického kraje v kategorii rodinné a bytové domy.

Prostor kuchyně před rekonstrukcí

Prostor kuchyně před rekonstrukcí

Nově vyřešená kuchyň je celá vybavena nábytkem z IKEA. Dobový vzhled ji dávají repliky vzorů obkladů i tvarované nábytkové úchytky a doplňky.

Nově vyřešená kuchyň je celá vybavena nábytkem z IKEA. Dobový vzhled ji dávají repliky vzorů obkladů i tvarované nábytkové úchytky a doplňky.

Rekonstrukce vlastní fary trvala tři roky. Musela se řešit narušená statika konstrukcí, bylo nutné provést opravy a renovace všech povrchů omítek, podlah, výplní otvorů i střešní krytiny. Některé stavební prvky, jako třeba dubové schodiště, vnitřní dveře a zárubně se daly opravit.  Vchodové dveře a okna se však musely vyměnit. Pro vnitřní pohodu bylo třeba zajistit novou tepelnou izolaci stropu pod půdou a modernizovat veškeré instalace včetně topení. Majitelé se s nezdolnou pečlivostí zabývali odpovídajícími stavebními detaily, repasováním některých stavebních částí, řešením dobových replik a sháněním vhodných zařizovacích předmětů.    

Novorenesanční výmalba stropu z 1. poloviny 19. stol. v jedné z ložnic před rekonstrukcí.

Novorenesanční výmalba stropu z 1. poloviny 19. stol. v jedné z ložnic před rekonstrukcí.

Zrestaurovaný novorenesanční strop s výmalbou v ložnici v 1. patře, kde bylo nutno řešit i jeho statické podchycení.

Zrestaurovaný novorenesanční strop s výmalbou v ložnici v 1. patře, kde bylo nutno řešit i jeho statické podchycení.

Některé stavebně umělecké prvky byly restaurovány, například pískovcová ostění, dále klasicistní kachlová kamna z první poloviny 19. století v pokoji v patře nebo nádherná novorenesanční výmalba stropu v jiném pokoji v patře. Rovněž byly doplněny některé v minulosti odstraněné výrobky, například barokní sponkové mříže na oknech a kované dveře krbových komor.

I u nově položených dlažeb a obkladů majitelé dbali o dobový vzhled.  Do haly v přízemí užili neorenesanční motiv kobercového vzoru. V kuchyni uplatnili repliky barokních obkladů, v horní koupelně pak repliku kobaltově modrého vzoru z 19. století. Originální půdovková historická dlažba v hale v prvním patře je původní, pouze sejmutá, zrenovovaná a nově položená na rekonstruovanou podlahu.

Hala v 1. patře před celkovou rekonstrukcí. Na stropě je ještě vidět původní pobití.

Hala v 1. patře před celkovou rekonstrukcí. Na stropě je ještě vidět původní pobití.

Celkově zrekonstruovaná hala v 1. patře. Bylo sneseno podbití původního trámového stropu, trámy byly odhaleny a byl zrenovován celý povrch stropu. Restaurátorským způsobem bylo nutno opravit zdivo a omítky, půdovkovou dlažbu.

Celkově zrekonstruovaná hala v 1. patře. Bylo sneseno podbití původního trámového stropu, trámy byly odhaleny a byl zrenovován celý povrch stropu. Restaurátorským způsobem bylo nutno opravit zdivo a omítky, půdovkovou dlažbu.

Zařizování vnitřního vybavení jednotlivých místností řešili majitelé velice pečlivě s ohledem na historický charakter budovy. Se zaujetím se zabývali každým prvkem, detailem a výběrem vhodných materiálů i nábytku. Usilovali o sjednocení novodobého zásahu celkové renovace v historické stavbě tak, aby výsledkem byl harmonický celek ve všech ohledech.

Dokonce v tomto historizujícím prostředí nepůsobí rušivě vhodně zvolené zařízení ložnice, obývacího prostoru, kuchyně a haly s chodbou v přízemí, kde je převážně běžný nábytek z obchodních domů. Avšak většina historicky vypadajícího nábytku jsou renovované originální kusy z přelomu 19. a 20. století. Několik kusů jsou nově vyrobené repliky. Sedací nábytek v hale v patře jsou repliky vyrobené v Indonésii.

Renovace původní budovy fary a celého areálu je velice zdařilým příkladem zodpovědného, odborného a citlivého řešení renovace barokní stavby.

Fotogalerie:

Připravila: Jarmila Zahradníková, Foto: majitel fary

Související články:

Rekonstrukce usedlosti v Jelenském údolí

Soběstačný dům v Chocni

Bydlíme v Římě. Stylově!

Ve venkovské kuchyni nesmí chybět police

Vintage koupelny

Sdílet článekShare on Google+Share on FacebookEmail this to someone

Komentáře

komentáře