• Od dlaždiček k (významným) plnovousům

  Oslí můstek je výraz, který se uplatňuje zejména v řečnictví. Označuje obratné nebo naopak nešikovné propojení dvou jinak nesouvisejících témat. Tak praví Wikipedie. A každý řečník, novinář nebo moderátor by vám potvrdil, že vymyslet dobrý oslí můstek není vůbec jednoduché. Sdílet článekKomentáře komentáře

 • Jaké budou nejvyšší výdaje při rekonstrukci domu

  V některých případech je výhodnější koupit starý dům a ten rekonstruovat, než si pořídit bydlení nové. Důvodů může být hned několik. Pádným argumentem je rozdílnost cen mezi novostavbou a původní stavbou a častokrát hraje významnou roli lokace nemovitosti. Zatímco novostavby bývají postaveny na zelené louce, původní domky bývají v dochozí vzdálenosti od MHD, škol, lékařů, potravin […]

 • Jak v kuchyni vše sladit

  Kuchyňský prostor musí být sice řešen co možná nejefektivněji s důrazem na funkční prvky, ale primárně nás stejně zajímá jedna jediná věc: vzhled. Sdílet článekKomentáře komentáře

 • Jak na zelenou vodu v bazénu

  Pokud dáváte přednost koupání v rybníku před bazénem, a to kvůli bazénové chemii, pak zpozorněte. Našli jsme řešení, jak bazén ošetřit bez volného chlóru. Chlordioxid vyhovuje atopikům i alergikům a navíc vám jeho správným používáním bazén nezezelená, jak se častokrát stává v případě používání bazénové chemie.  Sdílet článekKomentáře komentáře

Jak pracovat s barvami v interiéru

Barva patří v interiéru k základním výrazovým prostředkům. Její poměrně snadnou změnou můžeme reagovat na trendy, aktuální nálady i postoje. Aby výsledek dopadl co nejlépe, je zapotřebí umět barvy používat. Prozradíme vám, kam se který odstín hodí a jak působí na psychiku, také jak barvy správně kombinovat. Nechybí ani 26 ukázek neotřelých barevných kombinací přímo ze života.

Oranžová je příjemná a vnáší teplý pocit. Proto se hodí do moderních interiérů, kde se používá beton.

Oranžová je příjemná a vnáší pocit tepla. Proto se hodí do moderních interiérů, kde se používá beton.

Přemýšlíme-li o barvách v interiéru, a to buď při malování nebo tapetování, či při vybírání nábytku nebo doplňků, je nutné se seznámit se základy užívání barev a brát zároveň v úvahu, že  barvy mezi sebou spolupůsobí a mají vliv na naše vnímání. Abychom se vyvarovali nemilého překvapení, že výsledný efekt nebude takový, jak jsme ho vnímali třeba na výstavě či v obchodě, je třeba přizpůsobit představy reálnému obrazu interiéru. K tomu výborně poslouží, když si vyskládáte kýžený návrh interiéru ze vzorků barev, vystřižených fotografií z časopisů nebo stažených z internetu, a s touto koláží si vyzkoušíte různé možnosti a kombinace. Také je vhodné použít vzorky materiálů na podlahu, textilií, tapet, ukázky nábytku i technických doplňků (zásuvky, kliky, úchytky apod.), které následně prokáží vhodnost jejich užití. Koláž vzorků a barev odhalí možnou harmonii barevnosti interiéru, kontrastu barev i vhodnost struktur materiálů, po případě vám napoví, zda je třeba barev ubrat, či přidat.

Neopomenutelným aspektem při návrhu barev je orientace místnosti ke světovým stranám a množství přirozeného světla. 

Jinou možností je vlastní, třeba i neumělá kresba, popřípadě fotografie interiéru překreslená na tenký papír, kterou je možno si následně vybarvovat a doplňovat kousky vzorků materiálů. Dokonalejší je možnost vytvoření interiéru počítačovou vizualizací, v mnoha dostupných programech, kde je daleko jednodušší kombinovat různé barevné i materiálové varianty. Při řešení interiérů je třeba brát v úvahu, že se potřeby rodiny i vkus a módní trendy časem mění, a stavební prvky (podlahy, okna, dveře ad.) je vhodnější ladit do nevýrazných a neutrálních barev. Pak máme možnost interiér osvěžit barevnou malbou, textiliemi, doplňky apod. Barevností jednotlivých částí interiéru je možno změnit vnímání prostoru. Tmavé barvy mají tendenci prostory opticky zmenšovat, světlé barvy ho naopak opticky zvětšují. Proto bychom je měli používat v malých bytech, u rozlehlých místností si můžeme dovolit i sytější a tmavší odstíny. 

Tato kombinace barev vnáší do interiéru svěžest a pocit blízkosti moře.

Tato kombinace barev vnáší do interiéru svěžest a pocit blízkosti moře.

Přírodní odstíny jsou nadčasové. V takové místnosti se vždy budete cítit velmi příjemně.

Přírodní odstíny jsou nadčasové. V takové místnosti se vždy budete cítit velmi příjemně.

Které barvy se k sobě hodí? Řiďte se barevným schématem

 1. Harmonii získáte zvolením tří barev, které mohou být na barevném kole spojeny rovnostranným trojúhelníkem.
 2. Kontrastu docílíte, zkombinujete-li barvy ležící proti sobě. Ty spolu ladí a zároveň jsou výrazné.
 3. Souladu dosáhnete zvolením barev ležících vedle sebe nebo blízko sebe.
Barevné spektrum. Světlé odstíny místnost opticky zvětšují a prosvětlují. Jsou vhodné do malých prostor. Tmavé odstíny místnost opticky zmenšují. Nedoporučují se do malých prostor.

Barevné spektrum. Světlé odstíny místnost opticky zvětšují a prosvětlují. Jsou vhodné do malých prostor. Tmavé odstíny místnost opticky zmenšují. Nedoporučují se do malých prostor.

Při návrhu barev by se mělo vycházet z denního osvětlení.

Podvědomé vnímání barev je dáno každému z nás, avšak obecné normy říkají:

Zelená barva vede k uklidnění.
Modrá barva představuje ukázněnost až strohost, komisnost.
Žlutá barva je spojena se zvýšenou komunikací.
Červená barva má nejsilnější emocionální účinky.
Bílá barva je neutrální.
Šedá barva je spojena s neurčitou průměrností, nenápadností, odezníváním.
Černá barva pak s tíhou, tmou, smrtí, je však i neutrální, jako další nebarevné odstíny.
Růžová je barvou těla, proto je spojována s city nebo také se smyslností. Jde o bledší variantu nejpůsobivějšího barevného odstínu – červené.
Oranžová nese mnoho vlastností žluté, jako je aktivita, energie, komunikativnost. Je však teplejší, ohnivější, a proto bývá někdy spojována rovněž se ctižádostí, pýchou nebo zlomyslností.
Fialová je odstínem, jenž má vztah k duchovním rozměrům člověka. Je spojována se spiritualitou, důstojností, ale také nostalgií, lítostí a žalem.
Hnědá je barva země, je spojována se stabilitou a spolehlivostí. 

Fotogalerie:

Připravila: Karolína Sornas, Foto: Home Design Ideas, Pinterest a archiv

Související články:

Malý byt aneb jak zařídit garsonku

Stolky pro vaše pohodlí

Bezstarostný výběr sedací soupravy

Předsíň jako ze škatulky

Sdílet článekShare on Google+Share on FacebookEmail this to someone

Komentáře

komentáře