• Jak si ve sprše snadněji oholit nohy

  Vybrat správný sprchový set do sprchového koutu není nic snadného. Musí splňovat tolik kritérií! Na mezinárodním koupelnovém veletrhu ISH jsme jeden našli. Sprchování dokonce zase o něco víc povyšuje. Sdílet článekKomentáře komentáře

 • Na co si dát pozor při nákupu zahradního stanu

  Léto je v plném proudu a posezení ve stínu je v podstatě nutností. Pokud jste si doposud efektivní zastínění nepořídili a nevíte, kterému dát přednost, pak přinášíme tip na méně obvyklé řešení. Zahradní stan. Sdílet článekKomentáře komentáře

 • Stěhování řešte rychle a efektivně

  Rozhodnete-li se přestěhovat, může se zdát stěhování vlastními silami levnější, nicméně v konečném důsledku zpravidla přijdete o hodně času. Ten lze využít mnohem efektivněji, třeba na realizaci nových projektů v zaměstnání. Buďme tedy konkrétní a podívejme se mnohem podrobněji na výhody stěhování pomocí profesionální firmy.  Sdílet článekKomentáře komentáře

 • Zahradní posezení: I na detailech záleží

  Plánujete stavbu nového zahradního posezení, anebo uvažujete o komplexnější rekonstrukci toho stávajícího? Pak nezapomeňte ani na zdánlivé detaily, jež mohou rozhodovat o celkovém vzhledu a funkčnosti exteriéru. Na co všechno si dát při zařizování venkovního posezení pozor? Jak vybírat jednotlivé komponenty? Sdílet článekKomentáře komentáře

Poplatky spojené s koupí nemovitosti

Ještě než dosáhnete na úvěr, který si hodláte vzít k zaplacení vysněné nemovitosti, budete potřebovat nemalé množství vlastních peněz na úhradu poplatků. Všech 10 přehledně sepsal náš skvělý finanční poradce Jiří Šafránek.

Finanční poradce ing. Jiří Šafránek

Finanční poradce ing. Jiří Šafránek

1. Realitní společnost bude požadovat uzavření rezervační smlouvy, která by měla zajistit, že nemovitost do doby uzavření kupní smlouvy nebude nabízena jiným zájemcům. S tím souvisí první náklad a to uhrazení takzvaného „rezervačního poplatku“. Často bývá ve výši 50 000 nebo 100 000 Kč. Slouží pro úhradu provize realitní kanceláři. Tento poplatek je nutné uhradit z vlastních peněz. Mnoha lidem hned vyvstane v hlavě otázka: Jenže co když pak nedostanu hypotéku?

To o ten rezervační poplatek přijdu? Ano i ne. Záleží na obsahu rezervační smlouvy a na domluvě s realitní společností.

2. Poplatek za právní služby. Toto dávám na druhé místo, protože dle mého názoru jsou právní služby velmi podceňované. Pokud plánujete takto velký závazek, není nic horšího než slepě věřit smlouvám realitních kanceláří či přímých prodejců. Samozřejmě jsou i výjimky, ale drobný výdaj za kontrolu veškerých smluv může zachránit spoustu problémů a zařídí klidný spánek.

3. Poplatek za vyřízení zpracování hypotečního úvěru. Mnoho bank v rámci konkurenčního boje od tohoto poplatku ustoupila, ale stále se najdou banky, které ho účtují. Počítejte s částkou kolem 3 000 Kč.

4. Poplatek za ověření podpisu na zástavních smlouvách. Tady máte štěstí, tento poplatek hradí prodávající. Vaše podpisy na zástavní smlouvě jakožto kupujících nemusí být úředně ověřeny.

5. Poplatek za vklad zástavní smlouvy na katastr nemovitostí. Stojí 1 000 Kč. Většinou hrazen realitní společností, která zařizuje vklad do katastru nemovitostí.

6. Poplatek za čerpání na návrh na vklad zástavního práva. Nula až 2 000 Kč. Podaná smlouva na katastr nerovná se zapsaná. Úřad má určitou dobu na zapsání, a pokud potřebujete peníze z banky dříve, tak je to zpoplatněno. Banka jde do určitého rizika, protože pošle peníze prodávajícímu a přitom nemá ještě žádnou záruku.

7. Poplatek za vklad kupní smlouvy na katastr nemovitostí. Cena 1 000 Kč. Většinou hrazen realitní společností, která zařizuje vklad do katastru nemovitostí.

8. A to nejdůležitější. Poplatek za vyhotovení odhadu nemovitosti. Můžete natrefit na akci, a tím mít odhad zdarma, ale ve většině případů nákladům za odhad neutečete. Cena za bytovou jednotku se pohybuje přibližně mezi 3 000 a 4 000 Kč a u rodinných domů počítejte ještě s jedním nebo dvěma tisíci navíc.

9. S vyhotovením odhadu souvisí i vedlejší náklady na potřebné dokumenty. Výpis z katastru neboli List vlastnictví (LV), cena 100 Kč a více, kopie katastrální mapy 50 Kč. Tyto dokumenty po vás bude požadovat banka a odhadce.

10. Poplatek za úschovu peněz (jistotní účet v bance, advokát, notář). Kupní cenu totiž není dobré poslat prodávajícímu přímo na účet, ale zvolit jednu z forem úschovy. Budete mít jistotu, že prodávající peníze uvidí až v momentě, kdy bude nemovitost přepsána na vás. Částka je ve výši určitého % ze svěřené sumy. Velmi často je toto přenášeno na kupující. Ale běžná praxe je domluvit platbu rovným dílem mezi prodávající a kupující.

Text: ing. Jiří Šafránek, finanční poradce, tel.: +420 737 142 409, e-mail: safranek.jirka@centrum.cz

Související články:

Kalkulačka pro výpočet hypotéky a jiných úvěrů

Co dělat, když se rozhodnu pro koupi nemovitosti, nebo rekonstrukci bytu či domku

Rizika spojená s koupí nemovitosti. Dají se obejít?

Architektura

Návštěvy moderních bytů

Návštěvy venkovských interiérů

Sdílet článekShare on Google+Share on FacebookEmail this to someone

Komentáře

komentáře