• Jak si ve sprše snadněji oholit nohy

  Vybrat správný sprchový set do sprchového koutu není nic snadného. Musí splňovat tolik kritérií! Na mezinárodním koupelnovém veletrhu ISH jsme jeden našli. Sprchování dokonce zase o něco víc povyšuje. Sdílet článekKomentáře komentáře

 • Na co si dát pozor při nákupu zahradního stanu

  Léto je v plném proudu a posezení ve stínu je v podstatě nutností. Pokud jste si doposud efektivní zastínění nepořídili a nevíte, kterému dát přednost, pak přinášíme tip na méně obvyklé řešení. Zahradní stan. Sdílet článekKomentáře komentáře

 • Stěhování řešte rychle a efektivně

  Rozhodnete-li se přestěhovat, může se zdát stěhování vlastními silami levnější, nicméně v konečném důsledku zpravidla přijdete o hodně času. Ten lze využít mnohem efektivněji, třeba na realizaci nových projektů v zaměstnání. Buďme tedy konkrétní a podívejme se mnohem podrobněji na výhody stěhování pomocí profesionální firmy.  Sdílet článekKomentáře komentáře

 • Zahradní posezení: I na detailech záleží

  Plánujete stavbu nového zahradního posezení, anebo uvažujete o komplexnější rekonstrukci toho stávajícího? Pak nezapomeňte ani na zdánlivé detaily, jež mohou rozhodovat o celkovém vzhledu a funkčnosti exteriéru. Na co všechno si dát při zařizování venkovního posezení pozor? Jak vybírat jednotlivé komponenty? Sdílet článekKomentáře komentáře

Feng shui a umístění sedací soupravy

Sejde-li se rodina, pak podle tradičního feng shui usedá do sedací soupravy obvykle její hlava, tedy člověk, který ji živí a rozhoduje o všem zásadním. Je navýsost důležité, aby se zde cítil dobře a odpočinul si. Ostatně to se bude hodit každému členu domácnosti.

Úzký komunikační prostor za záda růžové sedací soupravy nevadí, protože následuje další opora. Hlavní komunikační prostor je mimo prostor sezení.

Úzký komunikační prostor za záda růžové sedací soupravy nevadí, protože následuje další opora. Hlavní komunikační prostor je mimo prostor sezení.

 

Uspořádání sezení podle feng shui

Při úvaze o umístění sedací soupravy musíme vzít v potaz celkovou koncepci místnosti. Zejména je důležité rozmístění dveří a oken, kterými do místnosti vchází a vychází energie čchi. Vysledujeme její tok a do místa, kudy prochází, sezení neumisťujeme, protože bychom si neodpočinuli. Zároveň bychom se měli soustředit na to, co ze sedací soupravy vidíme. Ideální je uklidňující pohled do přírody, na krb, přípustný je i televizor. Zakázaný pak je pohled na jakýkoliv rušivý element, tedy například nepořádek (třeba i v kuchyni). Ani pohled do koupelny (na toaletu) není nijak vábný. Obecně by měl být sedací soupravě vymezen určitý prostor, který ohraničíme, aby bylo na první pohled patrné, které místo mu patří. Není-li součástí místnosti nika, pak místo můžeme vymezit květinami, paravánem, oboustrannou knihovnou a podobně.

Feng shui a chráněná záda

Zcela běžnou chybou při umístění sedací soupravy je varianta, kdy je postavena volně do prostoru, a není tedy zezadu chráněná.  Tehdy sedící ztrácí pocit bezpečí, necítí se pohodlně a nerelaxuje. Podobný problém nastává i v momentě, kdy umístíme sezení zády ke vstupu do místnosti. Taková chyba se může zdát téměř nereálná, ale v rozlehlých polyfunkčních místnostech, které jsou v současné době v kurzu, se může velmi lehce stát. Sedací soupravě nesvědčí ani umístění přímo proti nebo vedle vstupních dveří.

 

 1. Vhodné řešení pro umístění rohové sedací soupravy. Máme pevnou oporu za zády a vidíme na dveře i z okna. Zde si odpočineme a budeme se cítit bezpečně.
 2. Sedící vidí na dveře i z okna, energie čchi k němu přichází dveřmi velmi zprudka. Nebude se cítit zcela odpočinutě.
 3. Ze sedací soupravy vidíme na dveře i okno a nejsme v proudu energie čchi. Budeme se cítit dobře a bezpečně.
 4. Sedící vidí na dveře, ale nevidí z okna. Nebude se tak cítit zcela pohodlně.
 5. Chybí pevná opěra za zády. Nebudeme se cítit bezpečně.
 6. Sedíme zády ke dveřím a nemáme pevnou oporu za zády. Zcela nevyhovující řešení.

Při koupi sedací soupravy:

 • Zvažte správný rozměr s ohledem na velikost místnosti a počet obyvatel domácnosti.
 • Soustřeďte se na potahovou látku. Je snímatelná? Jakým způsobem se čistí?
 • Má další vybavení, například stolek na postranici, polštářky, úložný prostor, kapsáře, opěrky hlavy, podnožku.
 • Nehodil by se vám rozkládací typ?

Fotogalerie:

Text: Lenka Zahradníková, Foto: Moroso, Natuzzi, Living divani, Zanotta, Rolf Benz, Vibieffe, Příručka feng-šuej

jinjang samotnySouvisející články:

Úvod do Feng shui

Jak funguje Feng shui

Komunikační prostory jako synonymum pro životní cestu

Feng shui v kuchyni

Vstup a Feng shui

Feng shui v ložnici

Feng shui a domácí pracovna

Feng shui a jídelny

Sdílet článekShare on Google+Share on FacebookEmail this to someone

Komentáře

komentáře