• Jak si ve sprše snadněji oholit nohy

  Vybrat správný sprchový set do sprchového koutu není nic snadného. Musí splňovat tolik kritérií! Na mezinárodním koupelnovém veletrhu ISH jsme jeden našli. Sprchování dokonce zase o něco víc povyšuje. Sdílet článekKomentáře komentáře

 • Na co si dát pozor při nákupu zahradního stanu

  Léto je v plném proudu a posezení ve stínu je v podstatě nutností. Pokud jste si doposud efektivní zastínění nepořídili a nevíte, kterému dát přednost, pak přinášíme tip na méně obvyklé řešení. Zahradní stan. Sdílet článekKomentáře komentáře

 • Stěhování řešte rychle a efektivně

  Rozhodnete-li se přestěhovat, může se zdát stěhování vlastními silami levnější, nicméně v konečném důsledku zpravidla přijdete o hodně času. Ten lze využít mnohem efektivněji, třeba na realizaci nových projektů v zaměstnání. Buďme tedy konkrétní a podívejme se mnohem podrobněji na výhody stěhování pomocí profesionální firmy.  Sdílet článekKomentáře komentáře

 • Zahradní posezení: I na detailech záleží

  Plánujete stavbu nového zahradního posezení, anebo uvažujete o komplexnější rekonstrukci toho stávajícího? Pak nezapomeňte ani na zdánlivé detaily, jež mohou rozhodovat o celkovém vzhledu a funkčnosti exteriéru. Na co všechno si dát při zařizování venkovního posezení pozor? Jak vybírat jednotlivé komponenty? Sdílet článekKomentáře komentáře

Epifytní kmen aneb deštný prales(ík) doma

S blížícím se podzimem s častěji zachmuřeným nebem vás jistě snadno navnadíme na vytvoření květinového zákoutí připomínajícího stále teplé podnebí. Je to docela snadné a výsledkem budete jistě nadšeni.

Základem květinového aranžmá jsou epifytní rostliny, které jsou snadno k dostaní v květinářství, a kmen, kousky dřeva, kusy kůry nebo rozeklané větve či části kořenů, nejlépe z hrušní nebo jabloní.

Epifyty jsou rostliny, které žijí na kmenech a větvích stromů. Nejsou to cizopasníci, neodnímají tedy stromům výživu. Mezi epyfitní rostliny řadíme například dobře známé broméliovité rostliny jako například:

Tillandsia cyanea.

Tillandsia cyanea.

Neoregelia carolinae „Tricolor“ (Neoregélie), Cryptanthus (Kryptantus), Vriesea (Vrísea), kykatky (Tillansia), Tillandsia usneoides, Tillandsia cyanea, vánoční kaktus (Schlumbergera truncata) a orchideje.

 

Dendrobium, Miltonia a Phalaenopsis.

Epifyty na kmeni upevníme vlascem či nití, anebo je vložíme do předem vyhloubeného otvoru v kmeni.

Epifyty na kmeni upevníme vlascem či nití, anebo je vložíme do předem vyhloubeného otvoru v kmeni.

Epifyty na kmeni upevníme vlascem či nití, anebo je vložíme do předem vyhloubeného otvoru v kmeni. Kořeny můžeme ponechat volně visící, ovineme je však mechem (Sphagnum). Květinovou kompozici mohou vhodně doplňovat i další druhy rostlin: břečťan, soleirolia, filodendron, pepřinec a různé druhy kapradin.

Při utváření celé květinové kompozice dbáme na vyvážený poměr rostlin a dřeva. Malé rostlinky se na větším kusu dřeva ztrácí, naopak mohutné rostliny na tenkém dřevě působí těžkopádně. Velké epifytní kmeny raději zabetonujeme do větších nádob, které zlepší jejich stabilitu. Beton pak přikryjeme vrstvou keramzitu či štěrku, vrstvou hlíny a osadíme doplňkovými rostlinami.

Epifytním rostlinám se daří na světlém místě, kde je vlhký a teplý vzduch. Rostliny pravidelně rosíme vlažnou vodou, kykatky můžeme na několik hodin ponořit do odražené vody a v růžicích bromélií by měla neustále být voda. Při zálivce pozor na stékající vodu, proto epifytní kmen umístíme tam, kde nedojde k poškození nábytku nebo podlahy.

Fotogalerie:

Text: Věra Bruknerová, Foto: Funlipstick, Gardenworld, Snipview, Bernikert

Související články:

Zahrádka v láhvi

Martina Malinová: Oživujeme místnosti

Sdílet článekShare on Google+Share on FacebookEmail this to someone

Komentáře

komentáře