Dětské pokoje

Dva pracovní stoly v jednom dětském pokoji

Od   | 

Nejste jediní, kdo řeší, jak vměstnat dvě postele a dva pracovní stoly do jednoho pokoje. Máte pocit, že je to nereálné? Přinášíme řadu řešení a nechybí ani dostatek úložných prostor.

Počítač nebo tablet nezaberou mnoho místa. Proto postačí i menší pracovní plocha.

Počítač nebo tablet nezaberou mnoho místa. Proto postačí i menší pracovní plocha. Zdroj: Tumidei

Pokud si myslíte, že dětem stačí jeden stůl s tím, že se budou o jeho plochu dělit, pak jste na velkém omylu. Je-li deska velká, pak by takové řešení mohlo fungovat, ale je-li rozměr standardní, tak se dříve nebo později začnou děti hádat. O tom, kdo tam kdy bude sedět, kdo tam nechal nepořádek atd. Máte-li doma školáky, je nutné každému zřídit vlastní pracovní místo.

Toto řešení není příliš pohodlné, nicméně v opravdu malém pokoji je adekvátním řešením.

Toto řešení není příliš pohodlné, nicméně v opravdu malém pokoji je adekvátním řešením. Zdroj: Tomasella

Základní pravidla

Řešení se může na první pohled zdát jednoduché, ale máte-li dodržet všechna pravidla pro správné umístění stolu, pak už to může být o něco náročnější úkol. Pracovní stůl by neměl být umístěn tak, aby dítě sedělo zády ke dveřím. Naopak. Mělo by mít výhled na dveře, aby vědělo kdo vchází do místnosti. Je-li dítě pravák, pak má denní světlo přicházet zleva. Pokud to nejde, pak si můžeme dosvítit pracovní lampou. V žádném případě by ale dítě nemělo sedět zády ke světlu. Stejně tak se nebude dobře cítit, bude-li v takzvaném energetickém průvanu. Tedy bude-li stůl v cestě, kudy proudí energie. Například mezi dvěma dveřmi, vhodné nemusí být ani umístění v přímé linii dveře-okno.

Toto řešení je vhodné do podlouhlých místností.

Toto řešení je vhodné do podlouhlých místností. Zdroj: Tumidei

Možnost nastavení sklonu desky zajišťuje dětem správné sezení a zároveň se jim pohodlněji pracuje. Zdroj: Delso

Existuje ideální řešení?

Nejvhodnějším řešením se jeví umístění pracovních stolů proti sobě. Tehdy mohou spolu sourozenci komunikovat a zpravidla lze dva stoly jako celek dobře umístit v pokoji. Je-li místnost podélná, pak je výhodným řešením umístit stoly vedle sebe, ideálně pod okno tak, aby denní světlo dopadalo na pracovní plochu. Tam, kde není místa nazbyt, můžeme využít sestavy s pódiem. Tehdy se umisťuje jeden pracovní stůl standardně na zem a druhý na pódium. V tomto případě musíme brát na zřetel dostatečně vysoký strop, aby se dítě mohlo na zvýšeném pódiu pohodlně pohybovat (vstát od stolu apod.).

Máte-li možnost, pak můžete jednu ze stěn "obětovat" pracovnímu stolu.

Máte-li možnost, pak můžete jednu ze stěn „obětovat“ pracovnímu stolu. Zdroj: Italiani

Důležité centimetry

Nezapomeňte, že dítě poroste, z toho důvodu mu musíte navrhnou sestavu tak, aby ji mohlo používat i na střední škole. Ideální jsou k tomuto účelu takzvané rostoucí sestavy, u nichž je možné nastavit výšku pracovní desky a zpravidla i její sklon. V dnešní době počítačů a tabletů není zapotřebí, aby stůl byl přehnaně velký. Tam kde není mnoho místa, postačí pracovní deska velká alespoň 75 x 60 cm, větší šíře vychází od prostorových možností. Výška stolu je úměrná výšce postavy. Stůl pro dospělého člověka má mít přibližně 72 cm, vzdálenost sezení od pracovní desky má být 30 cm (více na obrázcích v galerii).

Řešením může být i výškově stavitelný stůl. Zdroj: Delso

Fotogalerie:


1 Komentář

  1. Pingback: Jak CHYTŘE zařídit dětský pokoj - HomeInCube

You must be logged in to post a comment Login