Koupelny

Dřevo v koupelně může fungovat skvěle. Tyto tipy si zamilujete!

Od   | 

Dřevo navozuje skvělou atmosféru, a tak není divu, že se v posledních letech s úspěchem vkrádá i do našich koupelen. Není to jen nábytek, ale také zařizovací předměty i podlahové a nástěnné krytiny. Nechali jste se také zlákat? Pak nezapomeňte, že musíte při použití dřeva v koupelně dodržet několik základních pravidel. Pak vám bude sloužit dlouhá léta.

Samozřejmý, tedy všední

Pro výrobu nábytku je v rámci dostupných technologií několik řešení zaručujících maximální odolnost vůči vodě. Korpusy skříněk jsou z laminátové dřevotřísky (nejlépe klížené), dvířka z MDF desky, která není nasákavá a vlivem vlhka se nekroutí ani nebobtná. Může být bíle nebo barevně lakovaná nebo opatřená dřevěnou dýhou se speciálním bezbarvým lakem. Aby se vlhkost a voda nedostaly dovnitř desky, musí být hrany nábytku dokonale zakončeny. Proto mají kvalitnější skříňky ABS hranu, což je plastová hrana lepená voděodolným lepidlem, u standardních typů se hrany nažehlují. Používají se také masivní dřeviny, mezi nejběžnější patří teakové dřevo, které je velmi tvrdé a odolné, takže dokáže vzdorovat horku, zimě, vlhku, plísním i silnému slunečnímu záření. Kromě zmíněných zařizovacích předmětů jsou na trhu z této dřeviny také rošty, sprchové rohože, koše na prádlo a další koupelnové doplňky.

Při úvahách o koupi koupelnových doplňků z masivního dřeva berte v úvahu hmotnost výrobku. Může se totiž docela snadno stát, že ho sami ani neuzvednete.

Krásné, avšak méně praktické

Z kvalitních a odolných dřevin si můžeme dopřát i další koupelnové zařízení, jako například umyvadlo nebo vanu. Obojí je spíše designová záležitost a samotní výrobci nedoporučují toto zařízení používat každodenně. Proto je vhodné je instalovat do méně využívané koupelny. Pomineme-li počáteční vysokou investici (vana stojí kolem 400 000 Kč), pak bychom dopředu měli zvážit obrovskou hmotnost výrobku, která při stavbě přináší nemalé problémy. Například vana se přenáší pomocí jeřábu. Dalším méně praktickým činitelem je zajištění hygieny. I když je povrch maximálně ošetřen, na dřevu se docela snadno zachycují plísně.

Pokud chceme zamezit vzniku a přenosu plísní, musíme dřevěný povrch  pravidelně čistit pomocí antimykotického prostředku, nebo povrch důkladně omývat horkou vodou.

Dřevo na podlaze a stěnách

Dřevo v koupelně můžete na podlaze nebo stěnách použít jen za určitých podmínek. Vlhkost vzduchu nesmí překročit 60%, což zajistíte pouze výborným odvětráváním. Dřeviny, které rostou v našich podmínkách, jsou měkké a mají nízkou hustotu. Proto se ve vlhkém prostředí nedoporučují používat. Zvolíte-li je, pak je nutné ošetřit je lakem, který povrch uzavírá. Dáte-li přednost oleji, pak je nutné jej častěji obnovovat, a to až čtyřikrát za rok. K použití v koupelně jsou vhodnější tropické dřeviny. Kromě známého teaku se používají brazilské dřeviny Massaranduba a IPÊ, které jsou k těmto účelům vhodné díky dostatečné tvrdosti a hustotě. I tyto dřeviny doporučují odborníci povrchově ošetřit voděodolným lakem nebo olejem. Nejenže se tím znásobí ochrana, ale dřevina se nebude špinit, bude příjemná na dotek a prodlouží se její životnost. Dřevěná podlaha se doporučuje celoplošně přilepit, protože v případě plovoucí pokládky hrozí vznik plísní, pokud by se voda dostala pod materiál. Existuje i možnost, že se dřevina přibíjí na dřevěný rošt zajišťující odvod vody a dokonalé vyschnutí.  Pokud jste se rozhodli běžné keramické obklady nahradit dřevem, pak můžete použít mozaiku, která bude dobře sloužit i ve sprchovém koutě. Zvolte ale standardní 2D povrch, 3D se nedoporučuje. Dilatační spáry nechte vyplnit pružným silikonem, který zabrání pronikání vlhkosti do materiálu.

Údržba dřeva v koupelně

1. Zařizovací předměty: omýváme horkou vodou nebo používáme antimykotické prostředky.

2. Nábytek: zajišťujeme, aby se voda nedostala mezi spoje.

3. Podlaha: napouštíme speciálními oleji (Olej Satin Oil 1 litr od firmy Kährs stojí 646 Kč a spotřeba je přibližně 1 litr na 200-300 m2 dřeva, dle savosti dřeva), nebo používáme voděodolné laky.

4. Spáry v mozaice na stěnách vyplníme pružným silikonem. Mozaika je lakovaná.


You must be logged in to post a comment Login