• Od dlaždiček k (významným) plnovousům

  Oslí můstek je výraz, který se uplatňuje zejména v řečnictví. Označuje obratné nebo naopak nešikovné propojení dvou jinak nesouvisejících témat. Tak praví Wikipedie. A každý řečník, novinář nebo moderátor by vám potvrdil, že vymyslet dobrý oslí můstek není vůbec jednoduché. Sdílet článekKomentáře komentáře

 • Jaké budou nejvyšší výdaje při rekonstrukci domu

  V některých případech je výhodnější koupit starý dům a ten rekonstruovat, než si pořídit bydlení nové. Důvodů může být hned několik. Pádným argumentem je rozdílnost cen mezi novostavbou a původní stavbou a častokrát hraje významnou roli lokace nemovitosti. Zatímco novostavby bývají postaveny na zelené louce, původní domky bývají v dochozí vzdálenosti od MHD, škol, lékařů, potravin […]

 • Jak v kuchyni vše sladit

  Kuchyňský prostor musí být sice řešen co možná nejefektivněji s důrazem na funkční prvky, ale primárně nás stejně zajímá jedna jediná věc: vzhled. Sdílet článekKomentáře komentáře

 • Jak na zelenou vodu v bazénu

  Pokud dáváte přednost koupání v rybníku před bazénem, a to kvůli bazénové chemii, pak zpozorněte. Našli jsme řešení, jak bazén ošetřit bez volného chlóru. Chlordioxid vyhovuje atopikům i alergikům a navíc vám jeho správným používáním bazén nezezelená, jak se častokrát stává v případě používání bazénové chemie.  Sdílet článekKomentáře komentáře

Cibuloviny kvetoucí na jaře sázíme teď!

Nastává pravý čas na výsadbu jarních cibulovin. Květy těchto rostlin oživí zeleň příštího jara.

V zahrádce je můžeme použít prakticky všude, nízké v trávníku, jako podsadbu vyšších dřevin, nebo v trvalkovém záhoně k vyplnění prázdných partií, než začnou kvést ostatní rostliny. Některé z těchto cibulovin se dobře vysemeňují a vzplaňují a vznikají tak úchvatné barevné koberce.

Sněženky prozradí, že se blíží teplejší počasí.

Sněženky prozradí, že se blíží teplejší počasí.

Cibule je zásobárna živin, která umožní rostlinám překlenout nepříznivé zimní období, a v létě, kdy nadzemní části zežloutnou a zaschnou a nastává letní období klidu, se v ní tvoří základy budoucích kořenů, listů a květů. Rostlina vlastně ze záhonu uprostřed léta zmizí a uvolní tak místo pro letničky, dvouletky a trvalky. V této době můžeme cibulky vyrýt a zasadit na jiném místě na zahradě. Stanoviště by nemělo být přemokřené, těžké jílovité půdy vylepšíme přidáním rašeliny a písku.

Minimum práce

S výjimkou hyacintů a některých druhů tulipánů tyto druhy rostlin zůstávají na stanovišti několik let a je s nimi minimum práce. Jedná se o tyto rostliny: ladoňka (Scilla), bledule (Leucojum), modřenec (Muscari), sněženka (Galanthus), kosateček (Iris), okrasný česnek (Allium), šafrán (Crocus), ladonička (Chionodoxa), narcis (Narcissus), ladoník (Camassia), botanické (původní) tulipány (Tulipa) a další.

Tulipány sázíme od září do počátku listopadu.

Tulipány sázíme od září do počátku listopadu.

 

Tulipány v zahrádce

Tulipány sázíme od září do počátku listopadu, rozhodně je nenakupujeme na jaře. Tulipány vytahujeme každoročně nebo alespoň jednou za dva roky, a to v červnu. Cibule tulipánů volně rozložíme, po oschnutí očistíme a uskladníme při teplotě kolem 20 stupňů. Podobné nároky na skladování jako tulipány mají i narcisy, ty ale můžeme na jednom stanovišti ponechat i více let, to se týká i botanických (původních) tulipánů.

Hyacinty v zahrádce

Nechali jste cibulky hyacintů přes léto vyhřát? Nyní je můžete znovu zasadit.

Nechali jste cibulky hyacintů přes léto vyhřát? Nyní je můžete znovu zasadit.

Hyacinty se také vyplatí v létě vyndat a nechat jejich cibule „vyhřát“ na teplém místě a na podzim opět zasadit. Sázíme je 15 cm a tulipány 10 cm hluboko a přibližně 20 cm od sebe. Určitě stojí za úvahu zkombinovat výsadbu vyšších cibulovin s nižšími rostlinkami, jako jsou macešky, primulky, sedmikrásky, pomněnky a jiné. Narcisy se spíše hodí do jednodruhové výsadby jako podsadba vyšších dřevin, nebo tu a tam v trávníku.

Ke zplanění se nejlépe hodí drobné cibuloviny, jako je modřenec, ladoňka nebo krokusy. Ty sázíme do hloubky 6 cm a 7 cm od sebe. Na stinné a vlhčí místo vysazujeme ve skupince sněženky.

Jak se sází cibule

Obecně by měl být vršek cibule pod povrchem půdy tak hluboko, jak je vysoká sama cibule. Sázíme pomocí sázecí lopatky anebo rýče, ne sázecím kolíkem. Vše děláme ručně. Pod cibulí nesmí zůstat prázdná dutina, ve které pak rostlina nemůže zakořenit. Výborným pomocníkem pro zabránění šíření cibulovin do míst, kde je nechceme, a pro snadnou manipulaci s cibulkami, je sázecí plastový košík. Cibulky sázíme vždy špičkami vzhůru.

Při nákupu vybíráme velmi pečlivě jednotlivé cibule. Zaměřte se na ty cibulky, které mají svrchní slupky nepoškozené, jsou velké, masité a pevné. Naopak cibule napadené plísní, prasklé, vyschlé či narašené (je vidět náznak kořenů nebo zelený pupen) nekupujeme.

Text: Věra Bruknerová, Foto: Tulipány z Holandska

Související články:

Podzimní výsadba cibulovin

Sdílet článekShare on Google+Share on FacebookEmail this to someone

Komentáře

komentáře