• Od dlaždiček k (významným) plnovousům

  Oslí můstek je výraz, který se uplatňuje zejména v řečnictví. Označuje obratné nebo naopak nešikovné propojení dvou jinak nesouvisejících témat. Tak praví Wikipedie. A každý řečník, novinář nebo moderátor by vám potvrdil, že vymyslet dobrý oslí můstek není vůbec jednoduché. Sdílet článekKomentáře komentáře

 • Jaké budou nejvyšší výdaje při rekonstrukci domu

  V některých případech je výhodnější koupit starý dům a ten rekonstruovat, než si pořídit bydlení nové. Důvodů může být hned několik. Pádným argumentem je rozdílnost cen mezi novostavbou a původní stavbou a častokrát hraje významnou roli lokace nemovitosti. Zatímco novostavby bývají postaveny na zelené louce, původní domky bývají v dochozí vzdálenosti od MHD, škol, lékařů, potravin […]

 • Jak v kuchyni vše sladit

  Kuchyňský prostor musí být sice řešen co možná nejefektivněji s důrazem na funkční prvky, ale primárně nás stejně zajímá jedna jediná věc: vzhled. Sdílet článekKomentáře komentáře

 • Jak na zelenou vodu v bazénu

  Pokud dáváte přednost koupání v rybníku před bazénem, a to kvůli bazénové chemii, pak zpozorněte. Našli jsme řešení, jak bazén ošetřit bez volného chlóru. Chlordioxid vyhovuje atopikům i alergikům a navíc vám jeho správným používáním bazén nezezelená, jak se častokrát stává v případě používání bazénové chemie.  Sdílet článekKomentáře komentáře

Bez laciné líbivosti aneb strohé linie současným obývákům sluší

Reakcí na přemíru dekoru, který se v dávných dobách využíval v podobě řezaných ornamentů či malovaných kreseb na nábytku, byla snaha architektů a designérů o úměrnost a střízlivost. Proto se už začátkem dvacátého století v českých domovech počal objevovat právě takovýto nábytek. Dvacáté první století je ve znamení strohých linií, které vyzdvihují zcela jednoduchý, avšak elegantní tvar.

Možná se může nezábavný tvar zdát na první pohled příliš obyčejný, ale právě takové pojetí současnému interiéru sluší. Pokud právě hledáte zařízení do obývacího pokoje, máte hned několik možností, jak ho vybavit, aniž byste tratili na úložném prostoru, a přitom místnost působila vzdušným dojmem. Současný design je totiž takovému řešení příznivě nakloněn.

Bílý lak dřevěnou dýhu odlehčuje. Sestava Neo firmy Large

Bílý lak dřevěnou dýhu odlehčuje. Sestava Neo firmy Large

Malý, ale váš

Nejste-li majiteli obývacího pokoje velkého jako taneční sál, pak je vhodné zvolit některou z odlehčených stěn. Hlavní část tvoří otevřené police, které doplňuje několik uzavřených skříněk. Sestava bez soklu stojí na subtilních nožkách, efektněji působí varianta, kterou lze připevnit přímo ke zdi. To usnadňuje úklid pod sestavou, zároveň se docílí vzdušného dojmu.

V garsonce oceníte model 3v1. Za stěnou se ukrývá postel i knihovna. Ve složeném stavu tu jek dispozici jídelní stůl. Clei

V garsonce oceníte model 3v1. Za stěnou se ukrývá postel i knihovna. Ve složeném stavu tu je k dispozici stůl. Clei

Potřebujete-li více úložného prostoru, dejte přednost uzavřeným skříňkám s prosklenými dvířky. Přímému pohledu dovnitř zamezíme pískováním. Korpus je ideální ze světlého dřeva (javor, dub, buk), případně lakovaný ve světlých odstínech. Takové řešení totiž nevelký prostor nepohltí.

Polyfunkční místnost

V současné době architekti navrhují propojený obývací pokoj s kuchyní a jídelnou. Právě v těchto velkých místnostech vyniká velkorysá knihovna přes celou stěnu od podlahy ke stropu. Nabízeny jsou moduly jednotného rozměru, které se skládají vedle sebe na míru prostoru. Nechybí pojízdné schůdky, umožňující snadnou dostupnost i ve vyšších patrech.

Další z možností, jak získat nenásilný úložný prvek v obývacím pokoji

Další z možností, jak získat nenásilný úložný prvek v obývacím pokoji

Polyfunkčnímu prostoru sluší i solitérní skříňky, přístupné ze všech stran, které dělí velkou místnost a vymezují určitou část. Určeny jsou do prostoru, proto jsou všechny stěny povrchově upraveny (dýha, lak apod.).

Své příznivce opět nacházejí i klasické obývací stěny, které byly oblíbené zejména v sedmdesátých letech minulého století. Jejich provedení je nyní odlehčeno, zpravidla působí subtilním dojmem, a to i přesto, že poskytují dostatek úložných prostor. Vybírat lze z uceleného nábytkového programu, který nabízí nejrůznější komponenty (vitríny, police, uzavřené i prosklené skříňky ad.), ze kterých si budoucí majitel sestaví požadovanou stěnu.

A proč nezačlenit do obytné stěny krb?

A proč nezačlenit do obytné stěny krb?

Poddejte se trendu

Hledáte-li sestavu, která odpovídá současnému stylu bydlení, pak se zaměřte na zcela jednoduché varianty, obsahující velmi nízký úložný prvek, buď samostatnou polici nebo uzavřené skříňky, které jsou doplněny policemi, popřípadě subtilními skříňkami stejné šíře. Sestavy jsou povrchově opatřeny vysoce lesklým bílým, červeným, olivově zeleným nebo černým lakem a potřebují dostatek prostoru, aby jejich linie i barevné provedení vynikly. V kurzu jsou i obývací sestavy, které tvoří zadní stěna, na níž jsou připevněny jednoduché police, spodní část tvoří úložné skříňky. Záda slouží jako pozadí pro plazmový, nebo LCD televizor.

Původní obytné stěny jsou upraveny tak,aby nepůsobily robustně.

Původní obytné stěny jsou upraveny tak, aby nepůsobily robustně.

Fotogalerie:

Připravila: Karolína Sornas, Foto: archiv 

Související články:

Pěkně krytá záda

Proč lustr nesmí chybět v žádné domácnosti

Vinyl v rolích rovná se podlaha téměř beze spár

Co ví Philippe Starck o designu

Sdílet článekShare on Google+Share on FacebookEmail this to someone

Komentáře

komentáře