• Jak si ve sprše snadněji oholit nohy

  Vybrat správný sprchový set do sprchového koutu není nic snadného. Musí splňovat tolik kritérií! Na mezinárodním koupelnovém veletrhu ISH jsme jeden našli. Sprchování dokonce zase o něco víc povyšuje. Sdílet článekKomentáře komentáře

 • Na co si dát pozor při nákupu zahradního stanu

  Léto je v plném proudu a posezení ve stínu je v podstatě nutností. Pokud jste si doposud efektivní zastínění nepořídili a nevíte, kterému dát přednost, pak přinášíme tip na méně obvyklé řešení. Zahradní stan. Sdílet článekKomentáře komentáře

 • Stěhování řešte rychle a efektivně

  Rozhodnete-li se přestěhovat, může se zdát stěhování vlastními silami levnější, nicméně v konečném důsledku zpravidla přijdete o hodně času. Ten lze využít mnohem efektivněji, třeba na realizaci nových projektů v zaměstnání. Buďme tedy konkrétní a podívejme se mnohem podrobněji na výhody stěhování pomocí profesionální firmy.  Sdílet článekKomentáře komentáře

 • Zahradní posezení: I na detailech záleží

  Plánujete stavbu nového zahradního posezení, anebo uvažujete o komplexnější rekonstrukci toho stávajícího? Pak nezapomeňte ani na zdánlivé detaily, jež mohou rozhodovat o celkovém vzhledu a funkčnosti exteriéru. Na co všechno si dát při zařizování venkovního posezení pozor? Jak vybírat jednotlivé komponenty? Sdílet článekKomentáře komentáře

Balkónové květiny
do truhlíků

Hezky osázený květinový truhlík přináší kousek přírody, oživení a krásy nejen majiteli, ale všem, kteří okolo domu procházejí.

Nemusíme mít hned zahradu, abychom se mohli potěšit prvními jarními květy, letním barevným kobercem převislých balkónovek, nespočetnými barvami podzimu a malými stálezelenými rostlinami ozdobenými zimou. Určitě neváhejte a pusťte se do zahradničení v malém.

V pestrobarevné záplavě květin se budete cítit úchvatně.

V pestrobarevné záplavě květin se budete cítit úchvatně.

Při nákupu pěstební nádoby myslete v první řadě na bezpečnost. Špatně zajištěný truhlík plný bohatě rostoucích květin nasáklých vodou se při dešti a větru může stát velmi nebezpečným. K bezpečnému uchycení truhlíků a květináčů slouží pevné a odolné držáky na okno a balkónové zábradlí. Doporučuje se, aby každých 20 cm délky truhlíku držel jeden hák. Stabilitu volně stojících truhlíků  zvýšíme tím, že zatížíme jejich dno kameny ještě před samotnými osazováním rostlinami.

Při menším množství nádob a pěstovaných rostlin se určitě vyplatí zakoupit již namíchaný substrát pro balkónové rostliny. Obsahuje totiž  přidané živiny, které pomohou mladým rostlinkám dobře se ujmout. Vyměňujeme ji  nejlépe každý rok. Velmi důležitá je 3 cm silná drenážní vrstva na dně truhlíku například z drobného štěrku nebo cihlové drti.

Jakou nádobu osadíte je jen na vás.

Jakou nádobu osadíte je jen na vás.

Počet rostlin přizpůsobíme velikosti pěstební nádoby, jejich druh světelným podmínkám stanoviště a barvu dle odstínu pěstební nádoby či

fasády. Červené květy dozajista více vyniknou před světlou fasádou než-li tmavou, opačně je to zase u bílých nebo žlutých květů.

Plné oslunění dobře snáší nestařec (Ageratum houstonianum), sporýš (Verbena hybrida), salvie (Salvia splendens) a afrikány (Tagetes patula).

Plné slunce i polostín je vhodný pro petúnie (Petunia hybrida), lobelky (Lobelia erinus), begónie (Begonia x seperflorens), pelargónie páskaté (Pelargonium zonale) a pelargonie převislé (Pelargonium peltatum).

Barvu květin zvolte s ohledem na pozadí. Ideální je kontrast, tehdy květy skutečně vyniknou.

Barvu květin zvolte s ohledem na pozadí. Ideální je kontrast, tehdy květy skutečně vyniknou.

Na přistíněné místo sázíme hlíznaté begónie (Begonia x tuberhybrida), fuchsie (Fuchsia hybrida) a netýkavy (Impatiens holstii).

Rostliny zpočátku zaléváme přímo do půdy i když máme zavlažovací truhlík. Teprve po vytvoření dostatečného kořenového systému dáváme vodu do zásobníků.  Pravidelně stav vody kontrolujeme. Za letních veder voda v zásobníku vydrží dva až tři dny. Pro případ přemokření při déle trvajícím dešti je dobré navrtat do samozavlažovacího truhlíku dírku, tím se udrží určitá maximální hladina vody v zásobníku.

Od června přihnojujeme rostliny jednou týdně vícesložkovými tekutými hnojivy. Pravidelně odstraňujeme odkvetlé nebo poničené květy, zabráníme tak vysilování rostlin tvořením semen a podpoříme tvorbu nových květních poupat. V případě, že jsou rostliny napadeny škůdci, je nutné použít k jejich ošetření postřik.

Tak, jak se mění roční období, proměňujte i osazení vašeho truhlíku. V zimě do truhlíku zapícháme větvičky listnáčů s vybarvenými plody (cesmína), šišky vyvázané na drátku nebo větvičky chvojí. Jarní měsíce patří cibulnatým a hlíznatým rostlinám a stejně tak dvouletkám jako jsou macešky, sedmikrásky a pomněnky. Podzimní truhlíky mohou zdobit nízké chryzantémy, rozchodníky, podzimní astry a nízké dřeviny. V této době vysazujeme do truhlíků cibuloviny, které pokvetou začátkem jara.

Text: Věra Bruknerová, Foto: Archiv

Související články:

Jak se řízkují muškáty

Jak se stříhá vřes

Trávník

Děti v zahrádce

Sdílet článekShare on Google+Share on FacebookEmail this to someone

Komentáře

komentáře