• Jak si ve sprše snadněji oholit nohy

  Vybrat správný sprchový set do sprchového koutu není nic snadného. Musí splňovat tolik kritérií! Na mezinárodním koupelnovém veletrhu ISH jsme jeden našli. Sprchování dokonce zase o něco víc povyšuje. Sdílet článekKomentáře komentáře

 • Na co si dát pozor při nákupu zahradního stanu

  Léto je v plném proudu a posezení ve stínu je v podstatě nutností. Pokud jste si doposud efektivní zastínění nepořídili a nevíte, kterému dát přednost, pak přinášíme tip na méně obvyklé řešení. Zahradní stan. Sdílet článekKomentáře komentáře

 • Stěhování řešte rychle a efektivně

  Rozhodnete-li se přestěhovat, může se zdát stěhování vlastními silami levnější, nicméně v konečném důsledku zpravidla přijdete o hodně času. Ten lze využít mnohem efektivněji, třeba na realizaci nových projektů v zaměstnání. Buďme tedy konkrétní a podívejme se mnohem podrobněji na výhody stěhování pomocí profesionální firmy.  Sdílet článekKomentáře komentáře

 • Zahradní posezení: I na detailech záleží

  Plánujete stavbu nového zahradního posezení, anebo uvažujete o komplexnější rekonstrukci toho stávajícího? Pak nezapomeňte ani na zdánlivé detaily, jež mohou rozhodovat o celkovém vzhledu a funkčnosti exteriéru. Na co všechno si dát při zařizování venkovního posezení pozor? Jak vybírat jednotlivé komponenty? Sdílet článekKomentáře komentáře

Aby myčka perfektně fungovala a dlouho nám pomáhala

Nechápu, jak moje matka mohla dvě třetiny života strávit bez myčky nádobí. Pomáhala jsem jí, jak jsem uměla. Toho prostátého času u dřezu. Pamatuji si to, a proto svoji myčku hýčkám, jak jen můžu. Hýčkejte si ji taky. Řekneme vám jak. 

Větší kusy jídla, jako třeba kosti, pecky, zrníčka nebo nedojedené zbytky do myčky nepatří. Přístroj si s nimi neporadí, nečistoty se zachytí ve filtrech a myčka přestane při mytí odvádět optimální výsledky. Pomůže jen dodatečné vyčištění filtrů, které zabere pár minut. Filtr vyjměte, opláchněte pod tekoucí vodou a poté jej správně našroubujte zpět na své místo. Myčku nikdy nezapínejte bez nainstalovaného filtru. Kvůli usazeným nečistotám a zbytkům jídla se také mohou zablokovat mycí ramena. Spodní rameno vytáhněte, horní odšroubujte a důkladně je opláchněte pod tekoucí vodou. Poté je pečlivě vraťte na původní místo. Pravidelně také doplňujte regenerační sůl, která je nezbytná pro funkci změkčovače vody umístěného ve spodní části spotřebiče a pro zabránění usazování vodního kamene.

Nespoléhejte se na složku soli v tabletách 3v1, kde soli není dostatečné množství, a i při použití tablet pravidelně doplňujte regenerační sůl.

Pravidelně doplňujte také leštidlo. Důležité je nastavení úrovně odebírání leštidla, protože leštidlo sníží povrchové napětí vody a bez jeho dávkování na nádobí zůstávají kapky, které jsou (zejména na skleněném nádobí) vidět i po uschnutí. Pokud jsou kapky takto viditelné, je potřeba nastavit dávkování leštidla na vyšší hodnotu. Běžné prostředky na ruční mytí nádobí jsou pro mytí nádobí v myčce naprosto nevhodné, protože zaplní myčku pěnou a vyřadí ji z funkce. Vždy používejte mycí prostředky určené pro myčky. I když máte pocit, že nádobí je příliš zašpiněné, používejte optimální množství mycího prostředku dle doporučení výrobce.

Doplňujte pravidelně leštidlo bez ohledu na to, jaké tablety používáte.

Doplňujte pravidelně leštidlo bez ohledu na to, jaké tablety používáte.

Hlavním postrachem myček je, stejně jako u praček, vodní kámen. Ten se usazuje z takzvané tvrdé vody, která obsahuje větší množství solí a minerálů. Dalším problémem jsou usazeniny z mastnot nebo jiných minerálních látek. Někdy se v myčce objeví žluté skvrny, které jsou způsobeny přítomností železa. Všechny tyto usazeniny jsou snadno odstranitelné díky specializovaným prostředkům pro čištění myček nádobí.

Umíte dobře poskládat nádobí?

Abyste nepoškodili těsnění dveří, umisťujte nádobí a další kuchyňské náčiní do myčky ostrými hranami dolů. Kromě poškození myčky samé také hrozí, že se při vytahování nádobí a příborů říznete. Vnitřek myčky nádobí je uzpůsoben tak, aby se do něho vešlo co nejvíce nádobí a současně byl i konečný výsledek co nejlepší. Stejný typ nádobí by měl být u sebe, aby některé kusy nebyly zakryty. Do vrchního polohovatelného koše je výhodnější umisťovat zejména sklo a křehčí kusy nádobí, horní rameno je totiž méně agresivní. Špinavé hrnce se naopak vkládají do koše spodního.

Pro úsporu vody se doporučuje nádobí neoplachovat, protože současné kvalitní myčky si s běžným zašpiněním nádobí poradí i bez něj.

Do vrchního polohovatelného koše je výhodnější umisťovat zejména sklo a křehčí kusy nádobí, horní rameno je totiž méně agresivní. Špinavé hrnce se naopak vkládají do koše spodního.

Do vrchního polohovatelného koše je výhodnější umisťovat zejména sklo a křehčí kusy nádobí, horní rameno je totiž méně agresivní. Špinavé hrnce se naopak vkládají do koše spodního.

Pro důkladné odstranění mastných usazenin je nutné alespoň jednou za dva měsíce myčku vyčistit pomocí speciálního čisticího prostředku na myčky, který navíc odstraní i vodní kámen. Není-li vaše myčka vybavena samočisticím programem pro tyto účely, spusťte naprázdno klasický mycí program na 50 °C. Omyjí se tím také různé, byť nepatrné usazeniny, které by mohly časem způsobit vznik nepříjemného zápachu.

Připravila: redakce, Foto: Electrolux a archiv

Související články:

Umístění varné desky a dřezu

Klepejte maso rovnou na kuchyňské desce

Ocenění pro indukční desku Mythos

Umístění kuchyně s ohledem na feng shui

Sdílet článekShare on Google+Share on FacebookEmail this to someone

Komentáře

komentáře