• Jak si ve sprše snadněji oholit nohy

  Vybrat správný sprchový set do sprchového koutu není nic snadného. Musí splňovat tolik kritérií! Na mezinárodním koupelnovém veletrhu ISH jsme jeden našli. Sprchování dokonce zase o něco víc povyšuje. Sdílet článekKomentáře komentáře

 • Na co si dát pozor při nákupu zahradního stanu

  Léto je v plném proudu a posezení ve stínu je v podstatě nutností. Pokud jste si doposud efektivní zastínění nepořídili a nevíte, kterému dát přednost, pak přinášíme tip na méně obvyklé řešení. Zahradní stan. Sdílet článekKomentáře komentáře

 • Stěhování řešte rychle a efektivně

  Rozhodnete-li se přestěhovat, může se zdát stěhování vlastními silami levnější, nicméně v konečném důsledku zpravidla přijdete o hodně času. Ten lze využít mnohem efektivněji, třeba na realizaci nových projektů v zaměstnání. Buďme tedy konkrétní a podívejme se mnohem podrobněji na výhody stěhování pomocí profesionální firmy.  Sdílet článekKomentáře komentáře

 • Zahradní posezení: I na detailech záleží

  Plánujete stavbu nového zahradního posezení, anebo uvažujete o komplexnější rekonstrukci toho stávajícího? Pak nezapomeňte ani na zdánlivé detaily, jež mohou rozhodovat o celkovém vzhledu a funkčnosti exteriéru. Na co všechno si dát při zařizování venkovního posezení pozor? Jak vybírat jednotlivé komponenty? Sdílet článekKomentáře komentáře

8 letošních trendů pro vaše zahrady

Zahradní architektura není jen o sázení a kombinaci rostlin či barev. Jde především o vytvoření takového prostředí, které nás osloví svým duchem a probudí přesně takový pocit, jaký si přejeme.

Ferdinand Leffler

Ferdinand Leffler

Letošní trendy v zahradní architektuře kráčejí směrem k bezúdržbové zahradě, která je šetrná k životnímu prostředí. Najdeme v ní zároveň použití autentických materiálů, jedlé rostliny, netradiční osvětlení, ale i kontrast mezi nábytkem a zelení. Každou chvíli strávenou na zahradě bychom si měli naplno užít, ona je tu totiž pro nás a ne my pro ni. Více prozradí zahradní architekt Ferdinand Leffler z atelieru Flera.

1. Kontrast černá versus zelená

Důraz je kladen na barevný kontrast zahradních konstrukcí a staveb oproti zeleni. Využívá se převážně kombinace černé a zelené. Tento trend je lehce aplikovatelný i pro rodiny, které již mají zahradu určitým způsobem zařízenou a hledají pouze způsob, jak její punc oprášit, aniž by museli vše předělávat. Stačí nabarvit starý altán, zahradní domek či lavice a hned stávající zahrada dostane nový nádech.

Mám rád odstíny modré a fialové v kombinaci s bílým pozadím.

Mám rád odstíny modré a fialové v kombinaci s bílým pozadím.

 

2. Jemnost a cit pro barevné odstíny výsadeb

Letošním heslem pro květiny je jednoduchost a jejich ladění do jedné barvy v různých odstínech. Majitelé zahrad začínají upouštět od bezmyšlenkovitého sázení ve stylu „zasadím vše, co výrazně kvete, aby to bylo vidět“ a volí výsadbu tón v tónu. Mimo to také zvažují, jak bude výsadba vypadat v průběhu celého roku, zatímco jedna část bude odkvétat a jiná rozkvétat. Výsledkem je promyšlená, celoročně působivá kombinace rostlin.

3. Jedlá zahrada

Jednoznačným trendem je sázení zeleniny a ovoce. Přispívá tomu i skutečnost, že je v dnešní době módní čas od času zajít s proutěným košíkem na farmářský trh. Stále více si uvědomujeme kvalitu doma pěstovaných plodin a máme chuť tento trend přenést i do soukromého života. Každý kus salátu, který se objeví na nedělním stole, nebo jablko utržené na svačinu vám dá pocit pýchy a naplnění z dobře odvedené práce.

4. Respekt k životnímu prostředí

Navezte kámen z poza kopce, který má osobní příběh a identitu.

Není kumšt ani výhodné navozit na zahradu hromadu pískovce z Indie. Navezte kámen zpoza kopce, který má osobní příběh a identitu.

Zejména, bavíme-li se o nakládání s půdou, dešťovou vodou, kompostem, energií a v neposlední řadě také upouštění od zemědělské chemie. Čím dál tím častěji se prosazuje i práce s lokálními materiály, které nevyžadují nákladnou dopravu z cizích zemí, jež přispívá k znečišťování životního prostředí ve formě spotřebovaného paliva a znečištění ovzduší.

5. Domácí dřeviny i rostliny

Bezpochyby roste využívání domácích neexotických druhů dřevin a rostlin. V dnešním světě, kde je téměř vše dostupné na objednání, již nemáme potřebu chlubit se sousedovi s cizokrajnou exotickou rostlinou, která by navíc stála nemalé úsilí, abychom ji udrželi v dobrém stavu. Trendem je naopak zahrnout do zahrady domácí druhy rostlin (často plevelných), které jsou snadné na údržbu.

6. Zahrada s minimální údržbou

Lidé většinou nemají času nazbyt, a když už si najdou chvilku, kterou chtějí na svém kousku zeleně strávit, nechtějí, aby je kolem rušili pobíhající zahradníci s nůžkami a kolečky. Na zahradě si chceme užívat soukromí, je to přece jen naše místo pro relaxaci. Zahradníci z celého světa proto dnes přicházejí s konceptem předepsaných bylinných i dřevitých společenstev, která patří k sobě a vyžadují podobné podmínky k pěstování. Díky tomu jejich údržbu zvládneme i vlastními silami. Takovéto kombinace rostlin jsou natolik sehrané, že mezi sebe záškodný plevel nepustí a nám ušetří práci.

Trávník patří k tomu úplně nejnáročnějšímu, co si můžeme do zahrady pořídit. Pořád sekáme, hnojíme, provzdušujeme. Naproti tomu husté trvalkové a dřevinné výsadby jsou celoročně krásné, pořád jiné a vyžadují minimální údržbu.

Trávník patří k tomu úplně nejnáročnějšímu, co si můžeme do zahrady pořídit. Pořád sekáme, hnojíme, provzdušujeme. Naproti tomu husté trvalkové a dřevinné výsadby jsou celoročně krásné, pořád jiné a vyžadují minimální údržbu.

 

7. Méně travnatých ploch

Trávníky jsou poměrně náročné na údržbu a vyžadují častou péči. Proto se začíná preferovat přeměna části travnaté plochy na husté výsadby nejrůznějších rostlin, které nejenže zajistí celoroční působivost a dynamiku v naší zahradě, ale navíc potřebují střih jen dvakrát do roka.

8. Zapěstované živé ploty

Živý plot má řadu výhod. Lépe chytá prach i hluk a v zahradě působí přirozeně. Navíc k jeho výsadbě nepotřebujeme ani souhlas souseda, ani stavební povolení. Řada kvalitních zahradnických podniků si nastupujícího trendu všimla a začíná nabízet dospělé, zapěstované bloky různých druhů živých plotů v rozmanitých velikostech.

Fotogalerie:

Připravila: Redakce společně s Ferdinandem Lefflerem, Foto: Flera Kontakt: Flera

Související články:

Zahrady

Sdílet článekShare on Google+Share on FacebookEmail this to someone

Komentáře

komentáře